USA: Chiny to "zbójecki reżim". Bo ujawnił dane dyplomatki USA w Hongkongu

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA nazwała w czwartek Chiny "zbójeckim reżimem" za ujawnienie danych osobowych i fotografii amerykańskiej dyplomatki, która spotkała się z liderami prodemokratycznego ruchu w Hongkongu.

Protesty w Hong Kongu trwają od dawna
Protesty w Hong Kongu trwają od dawna (fot. Tyrone Siu / Forum)

"Nie sądzę, aby filtrowanie prywatnych informacji dotyczących amerykańskiej dyplomatki, zdjęć, imion (jej) dzieci, był formalnym protestem. Tak właśnie postąpiłby zbójecki reżim" - oświadczyła na konferencji prasowej rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji Morgan Ortagus. "Nie tak zachowywałby się odpowiedzialny kraj" - oceniła, podkreślając, że incydent jest "absolutnie niedopuszczalny".

"Właściwie to nękali amerykańską dyplomatkę" - poinformowała Ortagus, wskazując, że urzędniczka zrobiła to, co jej koledzy "robią codziennie na całym świecie: spotykają się z urzędnikami (danego kraju), (ich) przeciwnikami, protestującymi, nie tylko w Hongkongu czy Chinach".

W czwartek biuro chińskiego MSZ w Hongkongu zażądało od władz USA, aby odcięły się od "antychińskich sił" w tym regionie, "unikały wtrącania się w sprawy Hongkongu" oraz wyjaśniły sprawę domniemanych kontaktów amerykańskich dyplomatów z hongkońskimi działaczami niepodległościowymi.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biura wspomniano o "doniesieniach, że urzędnik amerykańskiego konsulatu w Hongkongu i Makau spotkał się z ważnymi działaczami" na rzecz niepodległości Hongkongu. W odpowiedzi wezwano przedstawiciela konsulatu i przekazano mu "stanowczy protest".

Biuro chińskiego MSZ zażądało wyjaśnień dotyczących domniemanych kontaktów z działaczami niepodległościowymi i podkreśliło, że Chiny są "twarde jak skała" w kwestii ochrony suwerenności kraju oraz bezpieczeństwa i dobrobytu Hongkongu, a także w swoim sprzeciwie wobec wszelkiego rodzaju ingerencji jakiegokolwiek kraju, organizacji czy osoby w sprawy tego regionu – napisano.

Inny przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział agencji AFP, że "w dniu tego spotkania" dyplomaci amerykańscy "również widzieli się z propekińskimi i prodemokratycznymi deputowanymi, a także z przedstawicielami amerykańskiego biznesu i korpusu konsularnego".

W Hongkongu od kwietnia trwają masowe protesty przeciwko lokalnym władzom i zgłoszonemu przez nie projektowi nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiałaby m.in. przekazywanie podejrzanych do Chin kontynentalnych, by tam stawali przed sądami. Demonstracje pogrążyły region w największym kryzysie politycznym od jego przyłączenia do ChRL w 1997 roku.

Rząd Hongkongu utrzymuje, że zmiana przepisów jest niezbędna do ścigania ukrywających się w regionie zbiegłych przestępców. Wielu mieszkańców ocenia jednak ten zawieszony obecnie projekt jako zagrożenie dla praworządności, na której opiera się pozycja Hongkongu jako światowego centrum finansowego, oraz jako kolejny przejaw ograniczania autonomii regionu przez rząd centralny w Pekinie. 

cyk/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 14 ajwaj

Mogla by na swoje wynurzenia wybrac inna date, kal-bojski takt

minelo 74 lata i od masakry bronia atomowa japonskich cywilów Hirowszymy + Nagasaki, 6+9.08.1945 Chinscy przyjaciele byli masakrowani przez wielu, w tym Japonczyków, ale oprócz sprzedazy i wspólpracy od nikogo nic nie chca.

! Odpowiedz
2 3 ajwaj

- np. wlasnie ChRL pozyczyla Turcji (BRICKS-T)
1 mld. $, na pewno nie za damo, ale na pewno taniej od lichwiarzy z WallStreet.

https://www.contra-magazin.com/2019/08/bailout-china-hilft-der-tuerkei-mit-1-milliarde-dollar/

! Odpowiedz
12 24 nostsherlock

Załóżmy, że mamy kawałek działki, na której stoi sławojka. Przyjeżdża pan z napisem "USA" na koszulce i zaczyna rozrzucać gnojówkę z naczepy wszędzie dookoła. Następnie przychodzi pan z napisem "China", wchodzi do sławojki za potrzebą, robi swoje. Następnie pan z napisem "USA" zaczyna mówić, że pan "China" to zbójecki reżim, bo przez niego będzie śmierdzieć na działce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 20 talmud

przygadal kociol garnkowi......tylko mozna posmiac sie z "jedynej prawdziwej & slusznej ......."

! Odpowiedz
9 29 pakamera

Jeżeli Chiny to "zbójecki reżim" to jak nazwać system rządów USA,wspierających działanie najbardziej zbrodniczej organizacji na świecie - CIA?

! Odpowiedz
6 22 abcx

To co? Rosja i Putin nie są już najgorsi? Czy tam w Rosji nadal jest "zbójecki reżim"?
Ciekawe jest że jeśli kraj/osoba wykonuje polecenia USA to jest demokratyczne/prodemokratyczne a jak nie wykonuje to jest reżim i zbrodnia przeciwko ludzkości... ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil