REKLAMA

Cała granica z Białorusią w Podlaskiem objęta nowoczesnym monitoringiem

2025-04-06 09:38
publikacja
2025-04-06 09:38

Cały odcinek polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim jest już objęty nowoczesnym monitoringiem - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Cała granica z Białorusią w Podlaskiem objęta nowoczesnym monitoringiem
Cała granica z Białorusią w Podlaskiem objęta nowoczesnym monitoringiem
fot. Kacper Pempel / / FORUM

„Straż Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej” - przekazał resort na platformie X.

W sobotę rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował, że ostatnio zwiększyła się liczba cudzoziemców próbujących nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Zapewnił jednocześnie, że podejścia pod zaporę, a tym bardziej próby nielegalnego przekraczania granicy, natychmiast są wykrywane.

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że w niedługim czasie rząd rozpocznie kampanię informacyjną w siedmiu państwach, z których pochodzi największa liczba migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć polską granicę. Nasz przekaz będzie prosty: Polska granica jest szczelna - podkreślił.

27 marca weszło w życie rozporządzenie ws. czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie prawa do azylu będzie obowiązywać przez 60 dni. Okres obowiązywania ograniczenia będzie mógł być przedłużony na kolejny - nie dłuższy niż 60 - okres, po wyrażeniu zgody przez Sejm.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – wzniesiona w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, która obejmuje zaporę a także odcinki rzeczne. W minionym roku zmodernizowano obie zapory, na stalowej zamontowano dodatkowe poziome przęsła, a także zwoje concertiny.

Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca tego roku) została przedłużona na kolejne 90 dni, a także rozszerzona i obejmuje obecnie długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego, chodzi o teren działania placówek SG w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 kilometrów położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km. (PAP)

pif/ aba/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pies-budowniczy
Może jakieś informacje o przemycie materiałów wybuchowych z Polski do Białorusi?
prs
No..to jeszcze podlaczyc automatyczne karabiny i po robocie..
pies-budowniczy
Aldous Huxley " Nowy wspaniały świat". Pytanie po której stronie będą Europejczycy.
miketheripper
I co z tego, że widzą? I co z tego?
miketheripper
Izrael też rok temu wszystko widział..
miketheripper
Tak, **Izrael miał monitoring** w tych miejscach, ale nie działał on tak skutecznie, jak można by się spodziewać.

Kilka faktów:
- **W rejonie granicy ze Strefą Gazy** (tam, gdzie są m.in. Kibuc Be'eri i Kfar Aza) Izrael zbudował **system zabezpieczeń**, który obejmował:
- **Płot graniczny** z czujnikami i kamerami.
Tak, **Izrael miał monitoring** w tych miejscach, ale nie działał on tak skutecznie, jak można by się spodziewać.

Kilka faktów:
- **W rejonie granicy ze Strefą Gazy** (tam, gdzie są m.in. Kibuc Be'eri i Kfar Aza) Izrael zbudował **system zabezpieczeń**, który obejmował:
- **Płot graniczny** z czujnikami i kamerami.
- **Wieże obserwacyjne** z termowizją i kamerami na żywo.
- **Drony i patrolujące jednostki** (zautomatyzowane i załogowe).
- Te systemy były **monitorowane przez wojsko** (IDF) w specjalnych centrach dowodzenia.

**Problem polegał na tym**, że w dniu ataku:
- **Systemy monitoringu zarejestrowały ruch** — np. paralotnie i forsowanie ogrodzenia.
- Ale **dowództwo nie zareagowało odpowiednio szybko**. Hamas **zaskoczył** obronę, **atakując masowo** z różnych stron, co **przeciążyło** systemy monitoringu i komunikacji.
- Dodatkowo **Hamas celowo ostrzelał wieże obserwacyjne i centra komunikacji** na samym początku ataku, **niszcząc lub wyłączając część monitoringu**.

**W skrócie:** monitoring był, ale został albo zniszczony, albo zignorowany w chaosie ataku.

Izraelskie media później donosiły, że pojawiły się sygnały ostrzegawcze już wcześniej, ale zostały one **zlekceważone** przez wyższe dowództwo, które **nie spodziewało się tak dużej ofensywy**.

---

Chcesz, żebym ci jeszcze napisał, **jak Hamas przygotowywał ten atak**, żeby ominąć izraelski monitoring i jak Izrael odpowiadał później?
To też bardzo ciekawa i szokująca historia.
miketheripper
Tylko czy prawdziwa..

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki