REKLAMA

CBA zatrzymało warszawskiego notariusza w śledztwie dot. "fabryki faktur"

2022-10-31 08:31
publikacja
2022-10-31 08:31

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali warszawskiego notariusza Krystiana S. - dowiedziała się PAP. Mężczyzna podejrzany jest o poświadczenia nieprawdy w dokumentacji notarialnej związanej z działalnością tzw. fabryki faktur. Grupa wystawiła faktury poświadczające nieprawdę na kwotę ok. 1 miliarda złotych.

CBA zatrzymało warszawskiego notariusza w śledztwie dot. "fabryki faktur"
CBA zatrzymało warszawskiego notariusza w śledztwie dot. "fabryki faktur"
/ CBA

Notariusz Krystian S. został zatrzymany pod koniec października. "Zatrzymanie notariusza jest efektem śledztwa prowadzonego przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie" - poinformował PAP zespół prasowy CBA.

Jednocześnie funkcjonariusze CBA przeprowadzili czynności w kancelarii notarialnej prowadzonej przez zatrzymanego Krystiana S., w celu znalezienia i zabezpieczenia dowodów popełnionych przestępstw. "Postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez notariuszy w związku ze sporządzanymi przez nich aktami notarialnymi związanymi z zakładaniem, przenoszeniem oraz wprowadzaniem zmian w spółkach kapitałowych prawa handlowego, które to czynności miały charakter pozorny, bądź też zostały przeprowadzone z rażącym naruszeniem prawa" - podało CBA.

Po zatrzymaniu Krystian S. został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Prokurator z 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Finansowo–Skarbowej ogłosił podejrzanemu zarzuty popełnienia aż 14 przestępstw związanych z niedopełnieniem obowiązków funkcjonariusza publicznego, jakim jest notariusz oraz poświadczenia nieprawdy w sporządzonych przez siebie aktach notarialnych. W ocenie śledczych podejrzany działał nie tylko w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, ale ze swych działań uzyskiwał stały przychód" - przekazał PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

"Zgodnie z ustaleniami śledztwa część osób, których dane figurowały na aktach kategorycznie zaprzeczyła swojego udziału w czynnościach notarialnych w kancelarii podejrzanego, jak również zakwestionowała autentyczność podpisów, co znalazło potwierdzenie w opiniach biegłego z zakresu badania pisma ręcznego. Z kolei niektóre z tych osób potwierdziły swą obecność w czynnościach, ale - jako notariusza przeprowadzającego czynność - wskazywały inną osobę niż podejrzany" - wyjaśnił prokurator.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie dodał, że prokurator wobec notariusza zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami oraz 300 tysięcy poręczenia majątkowego.

Krystian S. został zatrzymany w śledztwie dotyczącym tzw. fabryki faktur, która w latach 2012–2021 wystawiła faktury poświadczające nieprawdę na kwotę ok. 1 miliarda złotych.

Grozi mu do 15 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
oni powinni odpowiadać 2x bardziej gdyż pełnią funkcję zaufania publicznego
loool
Oby tylko udało im się dotrwać do kolejnych wyborów , potem już znowu PO i z górki .

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki