REKLAMA

Buda: Rząd przeznaczy 50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych

2022-08-10 12:30
publikacja
2022-08-10 12:30
Buda: Rząd przeznaczy 50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
Buda: Rząd przeznaczy 50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
fot. CinemaPhoto / / Shutterstock

50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.

Na osiedlu przy dworcu kolejowym w Zgierzu (Łódzkie) w kilkunastu blokach, które były własnością zakładów chemicznych "Boruta", wielu lokatorów wykupiło mieszkania na własność; są też tam lokale komunalne. W wyniku reprywatyzacji z wczesnych lat 90. ub. wieku ok. 40 mieszkań stało się jednak, wraz z lokatorami, własnością prywatnych podmiotów.

"Boimy się drastycznych podwyżek czynszów. Nie mamy pewności, czy nas stąd nie wyrzucą, bo prywaciarze nie chcą zawierać umów długoterminowych" - narzekała jedna z lokatorek byłego mieszkania pracowniczego zakładów "Boruta", które obecnie jest własnością prywatną. "Za małe mieszkanie w Zgierzu płacę 1200 zł miesięcznie, a szykuje się kolejna podwyżka" - mówiła inna lokatorka z dawnego osiedla zakładów chemicznych.

"50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorzy nie byli narażani na kolejne drastyczne podwyżki czynszu" - zadeklarował w środę w rozmowie z PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który przyjechał do Zgierza na spotkanie z mieszkańcami dawnego osiedla pracowniczego zakładów "Boruta".

"W całym kraju jest kilka tysięcy byłych mieszkań pracowniczych, które, po uchwaleniu odpowiedniej ustawy, będą mogły wykupić władze gmin. Pieniędzy ze skarbu państwa na ten cel nie zabraknie" - zapewnił szef MRiT. "Opracujemy rozwiązania prawne w ten sposób, że prywatnym właścicielom po prostu nie będzie się opłacało ich nie sprzedawać. Ich odkupienie planowane jest po cenach wolnorynkowych" - wyjaśnił. "Pieniądze w wysokości 95 proc. wartości byłego mieszkania pracowniczego przekaże rząd z Funduszu Dopłat samorządom, a te skomunalizują lokale" - powiedział PAP Buda.

Minister dodał, że lokatorzy byłych mieszkań pracowniczych wykupionych przez samorządy "będą mieli pierwszeństwo nabycia takiego lokalu i to za niewielkie pieniądze lub w jego wynajmie na preferencyjnych warunkach" - zapewnił.

"Nowe przepisy będą ukoronowaniem starań mieszkańców i władz miasta o uregulowanie sytuacji tych zasobów, co pozwoli na ich przejęcie" - podkreślił podczas spotkania z mieszkańcami prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Polsce jest kilkanaście tysięcy byłych mieszkań pracowniczych. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
baibina
"Opracujemy rozwiązania prawne w ten sposób, że prywatnym właścicielom po prostu nie będzie się opłacało ich nie sprzedawać. Ich odkupienie planowane jest po cenach wolnorynkowych" - Listonosze porzyjdą do nich z bronią i zostawią awizo w postaci swinskiego łba ze "TE MIESZKANIA SIĘ ROBOLOM PO PROSTU NALEZA!"
baibina
Czyli jedni musza placic za wynajem, raty kredytów a ci krtorzy cale zycie mieszkali za darmo... dalej będą mieszkali za darmo bo zaplaci im za to panstwo.. sorry, zapomnialem ze panstwo nie ma swoich pieniedzy - wiec zaplaca to ci ktorzy splacają swoje kredyty jeszcze ich mieszkania splacą!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki