REKLAMA

Brytyjska Mennica Królewska chce pozyskiwać złoto z wyrzucanej elektroniki

2021-10-23 06:00
publikacja
2021-10-23 06:00
Brytyjska Mennica Królewska chce pozyskiwać złoto z wyrzucanej elektroniki
Brytyjska Mennica Królewska chce pozyskiwać złoto z wyrzucanej elektroniki
fot. Pixel-Shot / / Shutterstock

Zajmująca się biciem monet w Wielkiej Brytanii Mennica Królewska planuje pozyskiwać cenne metale, m.in. złoto, z wyrzucanych telefonów komórkowych i laptopów - podał amerykański dziennik "Washington Post".

Niewielkie ilości cennych metali, jak złoto i srebro, są osadzone w płytkach obwodu drukowanego i innych częściach sprzętów elektronicznych. Według danych ONZ w rekordowym 2019 roku wygenerowano 54 mln ton odpadów elektronicznych, z których jedynie 20 proc. poddano recyklingowi.

Mennica Królewska, bijąca monety od ponad 1000 lat, poinformowała, że z pomocą kanadyjskiego start-upu Excir planuje chemiczne pozyskiwanie cennych metali z gromadzonych w Wielkiej Brytanii odpadów elektronicznych.

"Metale z odpadów elektronicznych, zamiast opuszczać brytyjskie wybrzeże i trafiać do europejskich hut, będą odzyskiwane w temperaturze pokojowej w zakładach Mennicy Królewskiej w południowej Walii" - powiedziała rzeczniczka mennicy. Proces opisała jako zdecydowanie przyjazny dla środowiska, ponieważ pozwala uniknąć ekologicznych konsekwencji spalania lub wytapiania.

Na swojej stronie internetowej Excir poinformował, że oferowana technologia jest w stanie odzyskać 99 proc. znajdującego się w urządzeniach elektronicznych złota w ciągu zaledwie kilku sekund.

Eksperci dostrzegają ogromny potencjał w pozyskiwaniu cennych metali z wyrzucanej elektroniki, zwłaszcza w obliczu wzrostu cen złota. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego z 2019 roku w tonie telefonów komórkowych jest 100 razy więcej złota niż w tonie rudy złota. Jedna uncja tego metalu warta jest obecnie około 1750 dolarów - podał "Washington Post". Część naukowców podważa jednak ekologiczną wartość innowacyjnego procesu, zwracając uwagę na używane w nim kwasy - dodaje dziennik.

jbw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
itso_widmo_bieli
klasa kloszardów jest jest skłonna do rozpoczęcia negocjacji
xiven
na "wolnym rynku" złota nie zdobędą, po kruszec czeka się latami i to na groszowe ilości

czarny_bambo
Wywioza do Polandii i tam sie spali
liczygrosz
Przecież to opał za darmo... skąd ja tyle plastiku bym wziął.
gronostaj
Fajnie, a co zrobią z resztą elektroniki?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki