REKLAMA

Bloomberg: Wojna Chin z Tajwanem może się zacząć wcześniej, niż się wydaje

2021-04-07 13:12
publikacja
2021-04-07 13:12
Bloomberg: Wojna Chin z Tajwanem może się zacząć wcześniej, niż się wydaje
Bloomberg: Wojna Chin z Tajwanem może się zacząć wcześniej, niż się wydaje
fot. Zerbor / / Shutterstock

Chiny mogą w najbliższych latach podjąć zbrojne działania przeciwko Tajwanowi, na przykład zajmując kontrolowane przez niego mniejsze wyspy; Pekin ma powody, by działać szybko – przekonuje w środę komentator agencji Bloomberga Tyler Cowen.

Według publicysty groźba konfliktu nie oznacza, że Chiny któregoś dnia nagle zaczną bombardować Tajpej. Pekin mógłby nawet bez ofiar śmiertelnych zająć archipelagi mniejszych wysp Kinmun i Mazu, a następnie zwrócić się do władz Tajwanu i USA z propozycją negocjacji.

W przypadku inwazji na te wyspy USA prawdopodobnie nie odpowiedziałyby bezpośrednim atakiem na Chiny ani blokadą morską, która mogłaby doprowadzić do poważnej wojny. Waszyngton może sięgnąć po sankcje, ale Pekin mógłby je uznać za przystępną cenę, biorąc pod uwagę, że kwestia Tajwanu jest dla chińskich władz priorytetem.

Nie byłaby to pierwsza próba przejęcia tych wysp przez ChRL. Pekin przeprowadził już ofensywę na Kinmun i Mazu w 1958 roku, ale wówczas Tajwan z pomocą USA je obronił – przypomina Cowen.

Gospodarka i potęga militarna Chin będzie w nadchodzących latach prawdopodobnie rosła w porównaniu do USA, ale udział ChRL w globalnym PKB może już teraz być bliski szczytu. Pekin obawia się również wzrostu znaczenia Indii i zbrojeń Japonii. „Jeśli Chiny zamierzają podjąć znaczące działania przeciwko Tajwanowi, teraz może to być najłatwiejsze” – ocenia publicysta Bloomberga.

Cowen twierdzi, że za szybkim działaniem przemawia z punktu widzenia Chin również kwestia ewolucji technologii wojskowych. „Nawet bardzo potężne Chiny mogą mieć trudności ze zdobyciem Tajwanu za 20 lat. W chwili obecnej zdolności obronne Tajwanu wydają się szczególnie wyczerpane” – pisze autor komentarza.

W ostatnich miesiącach Chiny ograniczyły autonomię Hongkongu i podejmowały coraz wyraźniejsze działania na rzecz zacieśnienia kontroli nad regionem Sinciang na zachodzie ChRL, a w obu tych sprawach napotkały jedynie „skromny i możliwy do rozwiązania” sprzeciw międzynarodowy.

„Gdy kraje wchodzą na tak agresywną ścieżkę, czasem trudno im się zatrzymać” – twierdzi Cowen. Podkreśla, że w samych Chinach skuteczne opanowanie pandemii koronawirusa dało rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) pozycję, którą może być ciężko uzyskać ponownie.

Pekin może również oceniać nowego prezydenta USA Joe Bidena jako stosunkowo słabego, ponieważ poprzedni demokrata na tym stanowisku, Barack Obama, był względnie tolerancyjny dla chińskiego ekspansjonizmu na Morzu Południowochińskim. Czasem wydaje się, że Partia Demokratyczna generalnie bardziej niepokoi się Rosją niż Chinami – twierdzi Cowen.

Jednak nominowany przez Bidena na szefa dowództwa amerykańskiej armii na obszarze Indo-Pacyfiku adm. John Aquilino również ostrzegał niedawno, że zagrożenie Tajwanu chińską inwazją może być bliższe niż się tego spodziewano. Wcześniej odchodzący szef tego dowództwa adm. Philip Davidson powiedział, że Chiny mogą być w stanie przeprowadzić inwazję w ciągu najbliższych sześciu lat.

W odpowiedzi chińskie władze oskarżyły Davidsona o wyolbrzymianie ryzyka inwazji, by uzasadnić amerykańskie zbrojenia. „Niektórzy ludzie w USA wciąż używają sprawy Tajwanu, by rozdmuchiwać zagrożenie wojskowe ze strony Chin. W istocie USA szukają pretekstu, by zwiększyć wydatki na wojsko, powiększyć swoje siły i ingerować w sprawy regionu” – ocenił rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły, jeśli będzie to konieczne. W ostatnich miesiącach Chiny znacznie nasiliły działania wojskowe wokół wyspy, a obecnie na otaczających ją wodach trwają ćwiczenia z udziałem chińskiego lotniskowca.(PAP)

anb/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
heimir
Dla Chin Tajwan to zbuntowana prowincja, a wątpię żeby za Bidena stany zaangażowały się w obronę sojusznika którego już zdradzili uznając Chińska Republikę Ludową za „prawdziwe Chiny”
ajwaj_
Tajwan jest chinski,
a Wolyn jest polski > kwestia czasu
300_pala
A Krym Tatarski
Królewiec Polski
O zachodniej Białorusi nie wspominając
darius19
"ajwaj_" popatrz na mape Azji pln.wsch i rusz szarymi komorkami. Sadze ze twoj sponsor/fuhrer/car powinien sie bac. Chin. Ale chyba sponsorowi chodzi bardziej o prymitywne sianie zametu - co uskuteczniasz.
ajwaj_ odpowiada darius19
nie dopisuj sie mi z twoim
infantelizmem > OBCIACH dotrze?
pstrzezek
Jaka wojna. Przecież Chiny wciągną Tajwan nosem jeśli tylko USA będzie miała z tego jakiś ochłap. Nikt nie będzie się bił o Tajwan tak jak nikt nie chciał umierać za Gdańsk. Nie mówię że to sprawiedliwe ale takie są realia
itso_tea_earl_grey_hot
''tak jak nikt nie chciał umierać za Gdańsk'' - rozumiem ze tyczy się to dwóch stron
eqilibrium
Kinmun? Może Kinmoon gdzieś an księżycu? :D Conajmniej kilka polskich gazet przeredagowało to samo!:D W Mjanmie jest jakiś Kinmun ale na pewno nie Tajwanie :D
mrbeast
Niech się Chiny lepiej od***a od Tajwanu i zaczną ruskich wykańczać. Ruskie to obecnie najgorsza zaraza na planecie.
santoriusz
widać Ty jesteś koślawym beneficjentem tej zarazy. Jedź do USA się zaszczepić.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki