REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Białystok: cztery osoby usłyszały zarzuty wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT

2018-10-16 16:34
publikacja
2018-10-16 16:34

Cztery osoby należące do międzynarodowej grupy przestępczej usłyszały zarzuty wyłudzenia VAT-u - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

fot. / / YAY Foto

Sprawa dotyczy wyłudzenia podatku VAT przez międzynarodową grupę przestępczą na kwotę ponad 100 mln zł poinformowała Prokuratura Krajowa.

Cztery osoby, w tym trzech przedsiębiorców oraz księgową, zatrzymali w Warszawie i w powiecie nowodworskim policjanci CBŚP i funkcjonariusze CBA z Olsztyna. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawione zostały im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej.

Przestępczy proceder związany był między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym granulatem srebra i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się przy wykorzystaniu kontrolowanych przez grupę spółek kapitałowych, które wystawiały faktury poświadczające nieprawdę w obrocie tymi towarami. Tworzone były nierzetelne i podrobione faktury VAT dokumentujące fikcyjny zakres usług wykonywanych przez podstawione spółki. Członkowie grupy dopuszczali się ponadto tzw. prania brudnych pieniędzy - podała w komunikacie prokuratura.

Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono również majątek należący do podejrzanych o wartości ponad 5,5 mln zł. Przeprowadzone zostały również przeszukania w ich miejscach zamieszkania i w siedzibach firm w Warszawie i w województwie mazowieckim, powiązanych z działalnością grupy przestępczej. Zabezpieczono dokumentację i nośniki komputerowe jako dowody w sprawie.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku od 2015 roku. Wówczas to śledczy wpadli na trop grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem metalami szlachetnymi. Jej członkowie działali w latach 2015-16 w Polsce, Niemczech i w Estonii. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podejrzani mogli wyłudzić ponad 100 milionów złotych.

Łącznie w sprawie 17 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna, której śledczy zarzucają kierowanie tą grupą. Jak podała Prokuratura Krajowa, sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Autorka: Małgorzata Półtorak

mpt/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jes
Czekam na wszczęcie postępowania w sprawie wyłudzeń pieniędzy z budżetu państwa przez spółkę z Torunia.
pomorzaninm
no i znalezienia bezdomnego ktory darowal Maybacha...
smallsaver odpowiada pomorzaninm
Chcesz ekshumować?

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki