REKLAMA

"Białe kołnierzyki" coraz częściej przestępcami

2022-10-05 06:52
publikacja
2022-10-05 06:52

O ponad jedną piątą wzrosła liczba przestępstw gospodarczych. Nasilają się oszustwa na kryptowalutach i fałszywy obrót towarem – informuje środowa "Rzeczpospolita".

"Białe kołnierzyki" coraz częściej przestępcami
"Białe kołnierzyki" coraz częściej przestępcami
fot. Africa Studio / / Shutterstock

"Wysokie koszty utrzymania, inflacja, a przy tym chęć łatwego zarobku – to skłania do nadużyć. Przez nie pieniądze tracą przedsiębiorcy, zwykli ludzie i budżet państwa. W tym roku stwierdzono 223 tys. przestępstw gospodarczych, co oznacza, że było ich o ponad 40 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wskazują dane Komendy Głównej Policji" – podaje środowa "Rzeczpospolita".

Dane te, według gazety, przedstawiają różne nadużycia, od nielegalnej produkcji papierosów, oszustw na VAT i akcyzie przez naciąganie w transakcjach biznesowych, wyłudzenia unijnych dotacji, aż po plagę przestępstw za pośrednictwem sieci, gdzie oferuje się na kupno nieistniejących artykułów.

"Nasiliły się oszustwa na kryptowalutach oraz internetowe na platformach sprzedażowych" – mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

"Rz" podaje, że w woj. śląskim przestępstwa białych kołnierzyków wzrosły z 34 tys. do 69 tys. W woj. kujawsko-pomorskim – o 180 proc., choć tu liczby są niższe, bo dokumentują wzrost z 7,5 tys. do 13,7 tys. Z kolei w woj. małopolskim podskoczyły z 6,1 tys. do blisko 9 tys. O tysiąc więcej było ich w Warszawie. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
podatnik-
Tak wyglądają elity PRLu bis! Służby powinny wyjaśnić jak Witucki zbudował potęgę Work Service dając na rozruch 5 tys pracowników Telekomunikacji Polskiej S.A., której był prezesem. Potem został prezesem Work Service jak został szefem Rady Nadzorczej TP S.A.. Były głosy, że ten stworzony trójkąt to konflikt interesów?. Ale w ramach Tak wyglądają elity PRLu bis! Służby powinny wyjaśnić jak Witucki zbudował potęgę Work Service dając na rozruch 5 tys pracowników Telekomunikacji Polskiej S.A., której był prezesem. Potem został prezesem Work Service jak został szefem Rady Nadzorczej TP S.A.. Były głosy, że ten stworzony trójkąt to konflikt interesów?. Ale w ramach CSR - Społecznej odpowiedzialności biznesu okradać niepełnosprawnych to już plugastwo? Co na tow. Henryka Bochniarz stała koleżanka Wituckiego z RN Orange?
pikawka
w tym systemie wyjsciowo i z definicji kazdy okrada kazdego. no ale trzeba zwalic na kogos wine. wiadomo
faramir_z_gondoru
A kiedy sprawiedliwość dosięgnie tych "garniturowców" z ław poselskich? Dożyjemy takich czasów?
sterl
Jakoś ślepa ta Temida na tych z pisu, a tym bardziej z kk..
p.rys
Pisiory robią to samo i jest przyzwolenie
jarunia
czy jak się zmienia koszule raz w tygodniu to kołnierzyk jest biały?
daniel_1
tak
W sklepach z koszulami zmieniają raz na tydzień koszule na pólkach.
Są kołnierzyki białe, tak samo jak przed tygodniem.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki