Bezrobotni liczą na wyższe płace

Średnio osoby bezrobotne oczekują wynagrodzenia na poziomie wyższym niż 2000 złotych netto i jest to wynik wyższy o 5,6 proc. w porównaniu rok do roku. Zdaniem ekspertów Narodowego Banku Polskiego czynnik ten może przyspieszyć wzrost płac w gospodarce lub obniżyć spadek bezrobocia. 

(fot. Krystian Dobuszynski / FORUM)

Badanie przeprowadzone przez NBP w kwietniu i maju 2017 roku wskazuje na wyraźny wzrost oczekiwań płacowych w bieżącym roku. Średnie oczekiwane wynagrodzenie wzrosło o 5,6 proc. r/r, a mediana o 8,1 proc. r/r. 

- Tak dynamiczny wzrost wynika częściowo z ruchu w górę najniższych oczekiwań, który spowodowany jest istotnym podniesieniem płacy minimalnej (wzrost na początku 2017 r. o 8,1 proc.). Czynnik ten od 2010 roku wpływał regularnie na wzrost przeciętnych oczekiwań osób bez pracy - podają autorzy badania. 

 Wynagrodzenia oczekiwane przez osoby zarejestrowane w urzędach pracy a płaca średnia i minimalna (wartości netto)
Wynagrodzenia oczekiwane przez osoby zarejestrowane w urzędach pracy a płaca średnia i minimalna (wartości netto) (NBP)

Narodowy Bank Polski podaje, że wzrosły oczekiwania osób, które ze względu na swoje kwalifikacje lub doświadczenie formułowały oczekiwania powyżej mediany dla oczekiwań bezrobotnych. Finałem takich postaw będzie albo przyspieszenie wzrostu płac - jeśli pracodawcy zgodzą się na wyższe wynagrodzenia albo zahamowany spadek bezrobocia - jeśli przedsiębiorstwa nie zaakceptują żądań osób ubiegających się o zatrudnienie. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 72 karbinadel

Osobnik, który wcale nie zamierza pracować, nie powinien być nazywany bezrobotnym. Ani tym bardziej otrzymywać jakichkolwiek świadczeń z pieniędzy podatników

! Odpowiedz
57 38 john-eire

150,000 Polish women stopped working when PiS introduced 500+. How many more Poles will stop working if PiS give 2000zl to the unemployed? A million.

! Odpowiedz
9 36 1324566

Halo John. Ty zapewne masz rację. Twój błąd - ty #spolszczarz# ten problem w subjektywny, nieprzyjemny sposób. To zjawisko dotyczy WSZYSTKICH narodów.

! Odpowiedz
7 47 rekin1986

Wołać a dostać to dwie różne rzeczy

Jak jest firma obracająca miliardami to 2 tys na nią to jest śmiech ale jak jest to mikro firma gdzie szef jest na równi z pracownikiem to można się zastanowić zależy też od miasta bo jak metropolia to nie chce się wstawać jak poniżej 100 tys ludzi to warto się zastanowić jak się jej nie ma

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 48 karbinadel

Nie należy też zapominać, że 2000 zł dla pracownika kosztują pracodawcę dobrze ponad 3000

! Odpowiedz
23 18 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne