REKLAMA
WEBINAR

"Bezpieczny kredyt 2 proc." w Pekao. Prezes: Robimy wszystko, by zaoferować go od początku lipca

2023-06-02 07:47
publikacja
2023-06-02 07:47

Bank Pekao wprowadzi do swojej oferty "bezpieczny kredyt" mieszkaniowy i robi wszystko aby wystartować z programem od początku lipca - poinformował PAP prezes Pekao Leszek Skiba.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." w Pekao. Prezes: Robimy wszystko, by zaoferować go od początku lipca
"Bezpieczny kredyt 2 proc." w Pekao. Prezes: Robimy wszystko, by zaoferować go od początku lipca
fot. AhmedAliKhan / / Shutterstock

Ustawa wprowadzająca "Bezpieczny kredyt" i konto mieszkaniowe, czyli elementy rządowego programu "Pierwsze mieszkanie", ma wejść w życie w sobotę 1 lipca

"Robimy wszystko, aby zacząć od samego początku lipca, tak więc zaoferujemy ten kredyt. Myślę, że zainteresowanie będzie duże, ale wszystko zależy od puli udostępnionej przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - powiedział PAP prezes Pekao.

W ubiegły piątek parlament zakończył pracę nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa.

Reklama

Program "Pierwsze mieszkanie" składa się z dwóch filarów. Jednym z nich jest bezpieczny kredyt 2 proc. (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim - Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu, będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). "Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.

Warunkiem prowadzenia specjalnego konta oszczędnościowego i otrzymać dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa, trzeba będzie wpłacać miesięcznie co najmniej 500 zł, a wpłat takich w roku ma być przynajmniej 11. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
daniel_1
"Prezes: Robimy wszystko, by zaoferować go od początku lipca."
Golenie owieczek czas zacząć jak najwcześniej aby się nie zorientowały, że sierść ich jest bezcenna.
peluquero
"odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki"

konstytucyjne? don't think so
adam841019
Napiszcie ile będzie marża, prowizja i ubezpieczenie do takiego kredytu. Coś mi się wydaje że RRSO wyjdzie powyżej 6%
daniel_1
Oby,
Polscy dłużnicy zostaną ograbieni z kasy pod hasłem - tani kredyt.
hhahaha
rozmaren
Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład Za wysokie ceny nieruch. podziękujmy rządzącym, Wprowadzają regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Ale bankierom i władzy zależy żeby lud był ciemny finansowo, bez kasy, zadłużony. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
perel12
jakoś nikt nie mówi o kosztach kredytu

Najważniejsze to dostać kredyt a reszta jakoś to bedzie
rpudlo
Zachwyca mnie marketing kredytowy: "Bezpieczny kredyt", "Łatwa rata", itp .. -> to jest dług, który trzeba spłacić, inaczej komornik zajmie życie.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki