REKLAMA

Bajońska suma na nową stronę internetową Senatu

2022-09-27 07:48
publikacja
2022-09-27 07:48

Witryna, która dwa lata temu przeszła lifting, zostanie zastąpiona nową, za milion złotych. Zdaniem PiS to niegospodarny wydatek - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Bajońska suma na nową stronę internetową Senatu
Bajońska suma na nową stronę internetową Senatu
fot. Marta Marchlewska / / Senat RP

Według informacji, które we wtorek podaje dziennik, koszt nowej odsłony strony internetowej Senatu wyniesie 975,6 tys. zł. "Taka kwota znalazła się w planie zamówień publicznych Kancelarii Senatu pod hasłem +zaprojektowanie, wykonanie, uruchomienie, migracja i wdrożenie nowej strony internetowej Senatu i intranetu Kancelarii Senatu+" - czytamy w "Rz".

"I może ona robić wrażenie. Z cenników dostępnych w internecie wynika, że stworzenie prostej strony internetowej to koszt kilku tysięcy złotych, a sklepu internetowego – do kilkunastu tysięcy. Oczywiście inne wymagania mają strony instytucji publicznych, jednak nawet na ich tle planowane zamówienie może wydawać się szokujące. Np. cena nowej strony prezydenta, zamówionej w 2017 roku, wyniosła 207,6 tys. zł." - pisze gazeta.

Jak wyjaśnia w rozmowie z "Rz" Centrum Informacyjne Senatu, koszt nowej strony internetowej Senatu jest "wartością szacunkową i zostanie zweryfikowany w konkurencyjnym postępowaniu przetargowym". "CIS dodaje, że senacka witryna +ciągle działa w oparciu o system, na którym została stworzona w 2011 roku+. +Wobec dynamicznego rozwoju technologii informatycznych system w oczywisty sposób jest archaiczny+" - czytamy.

"Problem w tym, że to nie pierwszy wydatek na stronę internetową Senatu. W 2020 roku przeprowadzono jej lifting, polegający m.in. na zmianie grafiki i ujednoliceniu układu poszczególnych podstron. Poszło na to 84,7 tys. zł. Dlatego były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS mówi, że +wydatkowanie miliona złotych trudno uzasadnić+" - wskazuje dziennik.

"To astronomiczna kwota i trudno sobie wyobrazić, na co przeznaczone będą te pieniądze. Większość prac dostosowujących stronę Senatu do potrzeb odbiorców (co zostało zweryfikowane badaniami społecznymi) została przeprowadzona w poprzedniej kadencji, co spowodowało, że strona stała się bardziej czytelna i funkcjonalna. Stanowi ciągłość informacyjną z poprzednimi 30 latami prac Senatu i stała się spójna z nową stroną intranetową, co ułatwiło pracę senatorom i urzędnikom" – mówi były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak dodaje "Rz" przetarg na zaprojektowanie i uruchomienie nowej strony internetowej Senatu zaplanowano na czwarty kwartał. (PAP)

bf/ dki/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (7)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Tu właśnie widać ile to warte, jedni i drudzy tacy sami. PiS grzmi że koszt strony dla Senatu drogi, a premier wydaje prawie miliard na utrzymanie kancelarii. Jedni i drudzy na śmietnik historii
szprotkafinansjery
Tam jest napisane że także za cały serwis do obsługi wewnętrznej kancelarii vel intranet
forfun
pewnie dużo odnośników i materiałów do wprowadzenia więc może tyle ma kosztować - pytanie tylko czy teraz faktycznie nie ma większych problemów i potrzeb niż strona za milion ???
ogon111
Hehe jeśli strona senatu za milion złoty to niegospodarny wydatek to co można powiedzieć o kopertowych wyborach które się nawet nie odbyły za 70 mln
broiniac
Właśnie! Za wybory, których nie było można by mieć 70 stron za milion zł każda!
niepejsiaty_polak
Mój syn z kolegą wam to zrobią za 10 tys.zl. A ten milion to przekażcie lepiej na polskie Domy Dziecka lub inne zbożne cele.
kozey
ta kwota nie wzrusza tych 3 studentów, którzy będą to klepać za 25zł/h brutto przez 3 miesiące

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki