Raiffeisen Bank składa apelację w głośnej sprawie frankowej państwa Dziubaków

Raiffeisen Bank International zdecydował o złożeniu apelacji od głośnego wyroku unieważniającego umowę hipoteki walutowej – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", chodzi o sprawę państwa Dziubaków i wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 3 stycznia. To najgłośniejsza w Polsce sprawa frankowa, bo to właśnie jej dotyczyły pytania sędziego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dziennik przypomina, że sąd uznał, że umowa zawiera niedozwoloną klauzulę przeliczeniową na walutę.

"Stwierdził, że po jej eliminacji umowa nie miałaby umocowania prawnego, zatem należy ją unieważnić. Wyrok nie był jednoznacznie korzystny dla państwa Dziubaków, bo sąd oddalił ich powództwo o zapłatę wobec banku, sugerując, że wzajemne rozliczenie będzie wymagać osobnego postępowania sądowego" - czytamy.

Jak wskazuje "Rz", dużo niejasności w sprawach frankowych dotyczy terminu przedawnienia, co jest istotne w razie unieważnień hipotek, a takich wyroków jest coraz więcej.

"Dlatego banki, zachowując ostrożność i walcząc o minimalizację strat po takich wyrokach, muszą występować z roszczeniami o kapitał od klientów, aby przerwać bieg przedawnienia. Wiele więc wskazuje na to, że RBI (Raiffeisen Bank International - PAP) będzie się szykować do złożenia takiego pozwu" - czytamy.

Cytowany przez "Rz" dyrektor generalny polskiego oddziału RBI Alexander Fleischmann, mówi, że jest przekonany, o tym, iż banki, których dotyczą toczące się wciąż sprawy sądowe, ze względu na dobro wszystkich swoich klientów będą zmuszone do składania pozwów o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z niego. "Takie decyzje będą zapadać ze względu na możliwości zaistnienia przedawnienia takich roszczeń" – mówi Fleischmann.

Bank nie zdradza, o jaką kwotę opłaty za korzystanie z kapitału może chodzić. (PAP)

aop/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 bysiek50

Jest oczywiste że. Większość zadłużonych we frankach to wyborcy. Platformy. To. Tusk. Był premierem kiedy zastawianie na was pułapkę kochacie go pewnie nadal. To wybitny człowiek.

! Odpowiedz
7 27 marik1

Ludzie zapalają sądy pozwami to jakaś masakra, powinni ten debilizm rozwiązać systemowo.

! Odpowiedz
9 40 trollmaster

a kredytobiorcy będą pozywać banki o zapłatę za korzystanie z ich kapitału. Komedia.

! Odpowiedz
7 24 xyzq

Idziesz całkiem rozsądną drogą dedukcji. Skoro klient na skutek niedozwolonej klauzuli zmuszony był pozostawić w dyspozycji banku nienależne mu środki w pieniądzu - zatem nie mógł z nich korzystać i utracił z tego powodu potencjalne korzyści, jakie mógłby osiągnąć, gdyby ten kapitał pozostawił w dyspozycji innego podmiotu.

! Odpowiedz
7 7 jacek-19

Jak do tej pory to kredytobiorcy wisza bankom pieniadze a nie odwrotnie. Bo w pierwszym miesiacu gdy kredytobiorca dostal np. 300 000 zl (po przeliczeniu Fr) i oddal rate 1300 zl (po przeliczeniu Fr) to i tak korzystal z 298 700 zl (po przeliczeniu Fr). I tak dalej. Beda wystawione korzysci z 298 700 do korzysci 1300 . I tak miesiac po miesiacu az do momentu "uniewaznienia". A po "uniewaznieniu" bedzie z calej sumy pozostalej azdo momentu splaty - rozliczenia sie z bankiem. A najwazniejsze "zapłata za korzystanie z kapitału" to jak % karne przy zaleglosciach np podatkowych. Zrozumial !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 jacek-19 odpowiada jacek-19

Karne odsetki to jest "zapłata za korzystanie z kapitału" bez umowy

! Odpowiedz
3 7 trollmaster odpowiada jacek-19

Nie misiu, kredytobiorcy pozwą banki o sumę zapłaconych rat jako nienależne korzystanie z ich kapitału, co prawda kwoty mniejszej niż kwota kredytu, ale prawnicy i tak będą się mieli o co pałować. Zrozumiano?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,6900%
2020-05-27
WIBOR 3M 0,0000 0,6800%
2020-05-27
LIBOR 3M CHF -0,0040 -0,6408%
2020-05-21
EURIBOR 3M -0,0060 -0,2800%
2020-05-27