REKLAMA

Amerykański sąd nakazał Korei Północnej wypłatę 2,3 mld dol. załodze zaatakowanego okrętu

2021-02-26 13:30
publikacja
2021-02-26 13:30
fot. Sebastian Duda / Shutterstock

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po zdobyciu jednostki w 1968 r. na Morzu Wschodnim (jap. Morzu Japońskim).

Jak informuje w piątek południowokoreański dziennik "Korea Herald", jest to najwyższe odszkodowanie, jakie amerykański sąd nakazał zapłacić Korei Północnej.

Gazeta zauważa, że zwiększa to szanse na dalsze działania USA w celu zajęcia północnokoreańskich aktywów za granicą, żeby uzyskać odszkodowanie od tego zrujnowanego pod względem finansowym kraju.

W wydanym 16 lutego orzeczeniu sąd w Waszyngtonie przekazał, że Korea Północna jest winna 1,15 mld USD odszkodowania 49 żyjącym członkom załogi, 90 członkom ich rodzin i 31 członkom rodzin tych, którzy już nie żyją, za uwięzienie i cierpienie.

Sąd stwierdził, że wielu z 83 członków załogi okrętu, spośród których jeden został zabity przez Koreańczyków z Północy, gdy zajęli oni jednostkę 23 stycznia 1968 r., było maltretowanych psychicznie i fizycznie. Amerykański okręt został zajęty przez północnokoreańską marynarkę wojenną po groźbach ze strony czterech łodzi patrolowych i dwóch myśliwców MiG-21 ok. 40 km od północnokoreańskiego wybrzeża.

Władze Korei Płn. uwolniły 82-osobową załogę i przekazały stronie amerykańskiej szczątki zmarłego członka załogi w grudniu 1968 r., dopiero po podpisaniu przez USA oświadczenia, w którym te przeprosiły za naruszenie północnokoreańskich wód terytorialnych.

W lutym 2018 r. ocaleni i rodziny tych, którzy od tego czasu zmarli, złożyli pozew zbiorowy przeciwko Korei Północnej. Mogli to uczynić w następstwie uchwalenia w 2016 r. przez amerykański Kongres wyjątku od prawa, które daje zagranicznym rządom szeroki immunitet od pozwów w amerykańskich sądach.

Zgodnie z ustawą Justice Against Sponsors of Terrorism Act władze obcego kraju mogą być pozywane w amerykańskich sądach, jeśli zostaną uznane za państwowego sponsora międzynarodowego terroryzmu.

Administracja b. prezydenta USA Donalda Trumpa oficjalnie uznała Koreę Północną za sponsora terroryzmu w listopadzie 2017 r., dziewięć lat po tym, gdy w 2008 r. została usunięta z listy przez ówczesnego amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha.

Korea Północna nie odpowiedziała oficjalnie na pozew.

W grudniu 2008 r. amerykański sąd nakazał Korei Płn. wypłacenie 65 mln USD odszkodowania czterem członkom załogi okrętu USS Pueblo w złożonym przez nich pozwie.

W grudniu 2018 r. amerykański sąd orzekł, że Północ musi zapłacić 51,1 mln USD pogrążonej w żałobie rodzinie Otto Warmbiera, który został zwolniony w stanie wegetatywnym po uwięzieniu w Korei Północnej. Zmarł kilka dni po powrocie do kraju w czerwcu 2017 r. (PAP)

cyk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mooooo
Sąd federalny powinien wypłacić reparacje wojenne wietnczykom
andiauae
To chyba rzad jankeski powinien wyplacic te odszkodowania swoim szpiegom, jak ich wyslal na misje skazana na porazke.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki