Amerykański PKB powyżej prognoz

Amerykańska gospodarka w trzecim kwartale 2017 roku nieco spowolniła - wynika z najnowszych danych o PKB. Dane jednak są pozytywnym zaskoczeniem.

Annualizowana dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wyniosła w trzecim kwartale 2017 roku 3,0 proc. - podało wstępne dane rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Rezultaty te okazały się lepsze od oczekiwań analityków, które przewidywały wzrost o 2,5 proc. Z drugiej strony dynamika była nieco niższa niż w II kwartale, kiedy to wyniosła 3,1 proc. 

PKB Stanów Zjednoczonych
PKB Stanów Zjednoczonych (Bankier.pl)

Wciąż istotnym czynnikiem napędzającym amerykańską gospodarkę są wydatki konsumentów. W trzecim kwartale wzrosły one o 2,4 proc., choć analitycy spodziewali się 2,1 proc. W zeszłym kwartale wzrost ten wyniósł jednak 3,3 proc., a więc to przede wszystkim tutaj należy szukać źródła spowolnienia względem II kwartału.

Ważną cegiełkę do wzrostu dołożyły zapasy i eksport. Te pierwsze wniosły do dynamiki PKB 0,73 proc. podczas gdy przed kwartałem było to ledwie 0,1 proc. Eksport zaś przyspieszył o 2,3 proc., podczas gdy import spadł o 0,8 proc. Mniejszy deficyt przełożył się na kolejne 0,41 proc. dynamiki.

Warto dodać, że dane za III kwartał były wyjątkowe, to bowiem właśnie w III kwartale przez Stany Zjednoczone przeszły huragany Harvey oraz Irma. Wpływ tych katastrof naturalnych na dane był mieszany, z jednej strony wywołały one spore zniszczenia w niektórych częściach Teksasu i Florydy, z drugiej zaś wysiłki związane z odbudową zwiększyły aktywność gospodarczą.

Biuro Analiz Gospodarczych (BEA) przedstawi jeszcze dwie rewizje dzisiejszego odczytu. Pierwszą z nich poznamy 29 listopada.

Na dane pozytywnie zareagował dolar. Około godziny 15 amerykańska waluta zyskiwała 0,5 proc. względem euro i 0,4 proc. wobec złotego.

Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 16 ajwaj

Trump spelnia obietnice
Powoli wychodza szydla z worka, establishment GOP-konserwatystów NEOCON, hegemon PISia John McCain itp. ma powiazania z deep state Hilarii C, Obamy, Sorosa
Kiedy Trump i z tym sie upora, pójda do kosza i kompradorzy

http://www.breitbart.com/big-government/2017/10/27/anti-trump-dossier-original- funder-paul-singer-an-open-borders-establishment-republican-billionaire/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 michal741

Dokładnie, na kraj 320 mln ludzi 93 mln bezrobotnych. Niedawno czytałem artykuł w którym odniesiono się do zarobków w Nowym Jorku, około 40 procent zarabia minimalną coś kolo 9 dolarów na godzine i chodzi na zupki do ośrodków bo nie stać ich na życie. Raj nie dla każdego

! Odpowiedz
14 13 semperparatus

To wszystko tylko na papierze...bo w Stanach ludzie mieszkają w cygańskich wozach...a 50 milionów pobiera kartki na żywność...bo bez tego musieli by głodować...Oto wspaniały "amerykański kapitalizm"...takie warunki dla zwykłych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil