REKLAMA
WEBINAR

Amazon sprzedaje drogi sprzęt za ułamek ceny? CSIRT KNF ostrzega

2023-09-12 11:29, akt.2023-09-18 12:35
publikacja
2023-09-12 11:29
aktualizacja
2023-09-18 12:35

Cyberprzestępcy zamieszczają w mediach społecznościowych fałszywe reklamy wykorzystujące wizerunek serwisu e-commerce Amazon - to próba wyłudzenia danych kontaktowych i informacji o kartach płatniczych - ostrzegł we wtorek Zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego.

Amazon sprzedaje drogi sprzęt za ułamek ceny? CSIRT KNF ostrzega
Amazon sprzedaje drogi sprzęt za ułamek ceny? CSIRT KNF ostrzega
fot. Quisquilia / / Shutterstock

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zamieścił swoje ostrzeżenie we wtorek na Twitterze.

"Uwaga! Ostrzegamy przed fałszywymi reklamami na Facebooku dotyczącymi atrakcyjnych okazji, w których wykorzystywany jest wizerunek serwisu Amazon. To próba kradzieży, w której oszuści wyłudzają dane kontaktowe i informacje o kartach płatniczych. Nie dajcie się oszukać!" - zaapelował CSIRT KNF.

Zgodnie z załączoną do wpisu grafiką w próbach oszustwa wykorzystywane są reklamy na Facebooku obiecujące np. zakup produktu elektronicznego za promil wartości pod warunkiem wypełnienia ankiety i niezwłocznego złożenia zamówienia. Ogłoszenia takie kierują użytkowników na stronę łudząco podobną do serwisu Amazon, ale o innym adresie. Zespół podał również przykład strony mającej na celu kradzież danych karty płatniczej.

W poniedziałek CSIRT KNF informował, że tylko w sierpniu 2023 r. zgłosił 1031 fałszywych reklam i 2007 niebezpiecznych domen wykorzystujących wizerunki znanych instytucji - m.in. międzynarodowych korporacji, spółek Skarbu Państwa oraz banków.

Sam Amazon zaznacza, że nigdy nie prosi o: 

  • Podanie danych osobowych w e-mailach, SMS-ach ani podczas rozmów telefonicznych
  • Płatność ani nie oferuje zwrotu pieniędzy, którego się nie spodziewasz
  • Dokonanie płatności poza serwisem, np. poprzez przelew bankowy, przesłanie danych karty kredytowej pocztą e-mail, przekazanie danych karty podarunkowej przez telefon
  • Zdalny dostęp do urządzenia, np. poprzez zainstalowanie aplikacji.

Radzi też, co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa podczas zakupów internetowych:

  1. Weryfikuj zakupy na Amazon. Jeśli otrzymasz wiadomość o zakupie jakiegoś produktu lub usługi, nie odpowiadaj na nią, nie klikaj w żadne linki w wiadomości, tylko zaloguj się do konta Amazon lub otwórz aplikację mobilną Amazon. Przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań, upewnij się, że zamówienie rzeczywiście znajduje się w Twojej historii zakupów.
  2. Zaufaj aplikacji i stronie Amazon. Nigdy nie prosimy o płatność przez telefon lub w e-mailu – tylko w naszej aplikacji mobilnej lub na naszej stronie internetowej. Nigdy też nie dzwonimy z prośbą o dokonanie płatności lub przelewu na innej stronie.
  3. Uważaj na fałszywą presję czasową i pozorne ryzyko poniesienia strat – oszuści często starają się wywierać na ofierze presję, żeby ta podporządkowała się ich poleceniom.
  4. Nie daj się namówić na zakup karty podarunkowej – nigdy nie prosimy klientów o zakup karty podarunkowej. Żadna prawdziwa sprzedaż ani transakcja nie wymaga zapłaty przy użyciu karty podarunkowej. 
  5. Skontaktuj się z nami – zgłoś każdą podejrzaną próbę kontaktu! W razie wątpliwości zawsze najbezpieczniej jest przerwać kontakt z potencjalnym oszustem i skontaktować się z nami bezpośrednio przez aplikację lub stronę internetową Amazon. Nie dzwoń na numery przesłane w wiadomości SMS lub e-mail lub znalezione w wyszukiwarce internetowej! Pamiętaj, że Amazon nigdy nie prosi o pobranie czy zainstalowanie jakichkolwiek programów do kontaktu z obsługą klienta ani nie żąda opłaty za jej wsparcie. Jeśli nie jesteś naszym klientem, możesz zgłosić nam swoje podejrzenia, wysyłając wiadomość na adres: stop-spoofing@amazon.com. Dzięki zgłoszeniom klientów otrzymujemy informacje, które pozwalają nam wykryć oszustów i podjąć przeciwko nim działania, co pomaga nam minimalizować ryzyko takich sytuacji.

Zespół CSIRT KNF realizuje zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego. Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez KNF. (PAP)

mk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (3)

dodaj komentarz
efg
Miejsce takich oszustów jest w dole z wapnem i kulą w potylicy
laubpavave
(wiadomość usunięta przez moderatora)
specjalnie_zarejstrowany1
Przeciez to juz trwa od lat. Przynajmniej 3/4 lata widuje te reklamy takze zorientowali sie naprawde szybko. Po co w ogóle taki pseudo organ jak to CSIRT istnieje.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki