REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Alternatywa dla drogich mieszkań, czyli licytacje komornicze. Podpowiadamy, jak wziąć udział i na co zwrócić uwagę

2023-04-01 06:00
publikacja
2023-04-01 06:00

Licytacje komornicze mogą być świetną okazją do nabycia atrakcyjnej i taniej nieruchomości. Eksperci portalu GetHome.pl podpowiadają, jak skorzystać z takiej możliwości, jakie są procedury i wymogi w tym zakresie.

Alternatywa dla drogich mieszkań, czyli licytacje komornicze. Podpowiadamy, jak wziąć udział i na co zwrócić uwagę
Alternatywa dla drogich mieszkań, czyli licytacje komornicze. Podpowiadamy, jak wziąć udział i na co zwrócić uwagę
fot. Burdun Iliya / / Shutterstock

Mimo wyraźnej dekoniunktury na rynku mieszkaniowym nieruchomości są nadal bardzo drogie. Z danych BIG DATA portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w lutym 2023 mieszkania używane na największych rynkach w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań) utrzymywały swoją wartość. W żadnym z wymienionych miast ceny nie spadły.

Aktualnie metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w ofertach sprzedających kosztuje w Warszawie przeciętnie 14900 zł, w Krakowie 12895 zł, we Wrocławiu 11146 zł, w Gdańsku 12955, a w Poznaniu 9880 zł.

Reklama

Jeśli natomiast chodzi o rynek pierwotny - niewielki spadek cen z miesiąca na miesiąc (o 2 proc.) odnotowano w Gdańsku. Z kolei w Warszawie mieszkania zdrożały o 5 proc., a w Poznaniu o 4.

Według raportu BIG DATA portalu RynekPierwotny.pl aktualnie przeciętna cena nowego mieszkania w Warszawie wynosi niecałe 14 tys. zł/mkw., w Krakowie jest to 12200 zł, tyle samo we Wrocławiu, w Gdańsku 11600 zł, w Poznaniu 10360 zł.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Tak więc największe rynki w kraju nie dostarczają nam danych, które wskazywałyby na uformowanie się wyraźnego trendu spadkowego cen mieszkań.

Utrzymująca się drożyzna przy jednocześnie bardzo wysokich kosztach kredytowania sprawia, że potencjalni kupujący coraz chętniej szukają alternatywnych rozwiązań - np. tańszych mieszkań na przedmieściach lub w miastach satelickich okalających metropolię, nieruchomości do remontu czy właśnie mieszkań z licytacji komorniczych.

Licytacja komornicza - kto może wziąć udział? 

Na licytacje komornicze trafiają mieszkania dłużników, których nieruchomość zajął komornik i wystawił na sprzedaż celem uzyskania środków na pokrycie zobowiązań. Zgodnie z przepisami cena wywoławcza za nieruchomość wystawioną do licytacji nie może być niższa niż 75 proc. jej wartości.

Do licytacji komorniczej może przystąpić każdy poza właścicielem sprzedawanej nieruchomości, jego rodziną, komornikiem, rodziną komornika i ludźmi obecnymi na aukcji w charakterze urzędowym, cudzoziemcami, którzy nie posiadają koniecznych zezwoleń na kupno nieruchomości, oraz osobami, które zwyciężyły wcześniejszą aukcję, ale nie wywiązały się z zakupu. Cała reszta potencjalnych chętnych może brać udział w licytacji. Jedynym warunkiem jest wpłata wadium w wysokości 10 proc. kwoty oszacowania. Sama procedura nie różni się od innych aukcji. Wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą cenę.

Osoba biorąca udział w licytacji może przebijać cenę minimalnie o 1 proc. wartości oszacowania. Zgodnie z przepisami zwycięzcę licytacji i nabywcę nieruchomości możemy poznać wyłącznie w trybie dwóch licytacji, jeśli jedna nie zamknęła sprawy. Cena wywoławcza (wywołania) na pierwszej z nich wynosi 3/4 tzw. ceny oszacowania. Na drugiej jest to 2/3 ceny oszacowania - a więc szacowanej przez komornika rynkowej wartości nieruchomości.

Gdzie na aukcję?

Komornik organizujący aukcję ma obowiązek poinformować o niej publicznie minimum dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem. W obwieszczeniu o licytacji podaje jej miejsce, datę, godzinę, przedmiot licytacji, wartość oszacowania, cenę wywoławczą, wysokość wadium. Podaje też, kiedy można obejrzeć nieruchomość i mieć wgląd do akt postępowania egzekucyjnego.

Obwieszczenia o nowych licytacjach komorniczych znajdziemy w wielu miejscach: m.in. w siedzibie gminy, w prasie lokalnej, na stronach internetowych komorników, na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej licytacje.komornik.pl, w sądzie rejonowym.

Wpłata wadium. Kiedy otrzymamy zwrot, a kiedy nie  

Osoba, która nie wpłaci w wyznaczonym terminie wadium, oczywiście nie będzie mogła wziąć udziału w licytacji. Ważne zastrzeżenie dotyczące wpłaty wadium jest takie, że liczy się moment zaksięgowania pieniędzy na wskazanym koncie, a nie moment wydania dyspozycji przelewu. Tak więc należy to zrobić odpowiednio wcześniej, by nie stracić szansy na wzięcie udziału w aukcji.

Jeśli osoba wpłaci wadium w terminie, a licytacji nie wygra, kwota oczywiście zostanie mu zwrócona. Inaczej ma się rzecz w sytuacji, gdy uczestnik licytacji ją wygrał, ale nie wpłacił w umówionym terminie pozostałej kwoty lub też nie zjawił się u notariusza celem podpisania aktu notarialnego i przeniesienia wartości nieruchomości.

Mieszkanie z licytacji komorniczej a kredyt hipoteczny

Mieszkanie z licytacji komorniczej z pewnością może stanowić kuszącą cenowo alternatywę wobec oferty rynkowej, dlatego warto przyglądać się pojawiającym się obwieszczeniom. Minusem  może być natomiast fakt, że niejednokrotnie dotyczą one nieruchomości obciążonych prawem dożywotniego użytkowania lokalu przez np. osobę starszą lub też mieszkań z lokatorami. Dlatego w pierwszym rzędzie należy dokładnie zapoznać się z aktami sprawy egzekucyjnej. Warto też na chłodno porównać kwotę oszacowania do cen rynkowych podobnych mieszkań oraz uważnie przyjrzeć się stanowi technicznemu nieruchomości.

Aukcje komornicze będą problematycznym rozwiązaniem dla osób, które nie mają kapitału i chcą posiłkować się kredytem hipotecznym. Próba finansowania zakupu nieruchomości kredytem wiąże się z pewnym ryzykiem. Na sfinalizowanie transakcji po wygraniu aukcji mamy dwa tygodnie. Jeśli w tym czasie zabraknie decyzji kredytowej i wypłaty środków, nasze wadium i nieruchomość przepadną. Banki co prawda mogą przyznać kredyt na zakup nieruchomości z aukcji, ale jest to obwarowane koniecznością spełnienia dodatkowych formalności i przedstawienia kolejnych dokumentów - zaświadczenia z sądu o przybiciu (wygraniu licytacji), zaświadczenia o wysokości pozostałej kwoty do zapłaty, załączenia do wniosku kredytowego dokumentacji dotyczącej nieruchomości i obwieszczenia o licytacji.

Finalnie bardzo wiele w zakresie możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup takiej nieruchomości zależy od polityki kredytowej banków. NIe wszystkie podejmą się takiego finansowania, dlatego koniecznie przed stanięciem do aukcji należy sprawdzić możliwość uzyskania środków oraz konieczny czas do tego.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (13)

dodaj komentarz
and00
byłem na kilku licytacjach kilka lat temu, i ani tanio, ani okazyjnie, czasami nawet się zdarza że w ferworze licytacji jest ponad rynek, a i mieszkanie z lokatorem można trafić...
grzegorzkubik
Zdecydowanie spora szansa przy obecnych cenach. Takich licytacji będzie wiele.
lancealot
I takie hieny jak ty będą wyrzucać lokatorów?
zgadujzgadula
Dziwny klimat … na ludzkim nieszczęściu i krzywdzie majątku nie będę budował . Myślę ze są prostsze drogi a sen lepszy:)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sandman77
I znów reklama książki, która się nie sprzedaje :)
szprotkafinansjery
Do każdego nierucha niepłacąca madka z dzieckiem gratis :)
velazquez
„W żadnym z wymienionych miast ceny nie spadły.”… a dla przykładu, w takiej Łodzi, czyli „mateczniku” internetowej pato-fliperki, ceny transakcyjne na rynku wtórnym kwartał do kwartału na koniec 2022 roku nominalnie 7% w dół XD i to według danych NBP z ostatniego raportu kwartalnego.
Ciekawsze dane odnośnie średnich cen widać
„W żadnym z wymienionych miast ceny nie spadły.”… a dla przykładu, w takiej Łodzi, czyli „mateczniku” internetowej pato-fliperki, ceny transakcyjne na rynku wtórnym kwartał do kwartału na koniec 2022 roku nominalnie 7% w dół XD i to według danych NBP z ostatniego raportu kwartalnego.
Ciekawsze dane odnośnie średnich cen widać w podziale na powierzchnie lokali mieszkalnych:
Od 40,1 do 60 mkw (3Q/2022: 6 872 zł/mkw 4Q/2022: 6 132 zł/mkw; k/k: -11%)
Od 60,1 do 80 mkw (3Q/2022: 7 222 zł/mkw 4Q/2022: 5 712 zł/mkw; k/k: -21%)
To jeszcze rzut okiem na zmiany r/r:
Od 40,1 do 60 mkw (4Q/2021: 6 002 zł/mkw 4Q/2022: 6 132 zł/mkw; k/k: +2%)
Od 60,1 do 80 mkw (4Q/2021: 6 107 zł/mkw 4Q/2022: 5 712 zł/mkw; k/k: -6%)

Przypominam: inflacja CPI w 2022 roku w Polsce wyniosła 14,4%.... nie ma co… „przechowanie wartości pieniądza w czasie” w łódzkich pustakach i cegłach FEST XD
velazquez odpowiada (usunięty)
Skąd biorę dane? Ano z informacji kwartalnej opublikowanej przez NBP (za 4Q/2022 r.).
Btw… nagle dane zaczynają „przeszkadzać”? Hehe XD
Jako zawodnik z teamu dev, flipy, cesje & prowizje nic na to nie poradzisz XD
mohel
mieszkania z licytacji komorniczych maja złą energię … nie da się szczęścia i spokoju zbudować na ludzkiej krzywdzie, karna wraca …

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki