REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Alior spodziewa się, że presja na wzrost oprocentowania depozytów będzie się nasilała

2022-04-27 10:36
publikacja
2022-04-27 10:36
Dodaj Bankier.pl w Google

Alior Bank spodziewa się, że presja na wzrost oprocentowania depozytów na rynku będzie się nasilała, podwyżki stóp procentowych wpływają na wynik odsetkowy banku później niż w sektorze - poinformowali w środę przedstawiciele banku.

Alior spodziewa się, że presja na wzrost oprocentowania depozytów będzie się nasilała
Alior spodziewa się, że presja na wzrost oprocentowania depozytów będzie się nasilała
fot. Porpoise / / Shutterstock

"Kilka banków podniosło w ostatnim czasie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, Alior zrobił to jako jeden z pierwszych banków. Oczekujemy, że presja - jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów - będzie się nasilała, oczywiście jest pytanie o skalę podwyżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach" - powiedział Grzegorz Olszewski, wiceprezes zarządu, kierujący pracami zarządu.

Bank podał w środę, że jego wynik odsetkowy sięgnął 862,4 mln zł, czyli wzrósł 29 proc. rok do roku i 14 proc. w ujęciu kwartalnym.

Marża odsetkowa netto w I kwartale wynosi 4,58 proc., czyli wzrosła o 0,91 pp. rdr.

"Cykl podwyżek stóp procentowych wpływa na wynik odsetkowy. U nas on wpływa z pewnym opóźnieniem, repricing następuje trochę wolniej niż w innych bankach" - powiedział wiceprezes Radomir Gibała.

Wakacje na giełdzie

"Mamy mniej więcej tyle samo pożyczek gotówkowych co kredytów hipotecznych i w związku z tym trochę to inaczej wygląda w czasie i w odziaływaniu, stąd wzrosty mogą być trochę niższe w tym kwartale niż u niektórych konkurentów (...)" - dodał.

W marcu bank informował, że odstąpił od budowy księgi popytu związanej z planowaną emisją obligacji. Bank podawał, że decyzja ta związana była z nadzwyczajną sytuacją wywołaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie, mającą negatywny wpływ na rynki finansowe i która w znaczący sposób mogłaby niekorzystnie wpłynąć na proces budowy księgi popytu.

"Będziemy obserwować w II i III kwartale, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku długu i wówczas będziemy podejmować decyzje" - powiedział Gibała.(PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki