REKLAMA

Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną

2022-04-01 22:34
publikacja
2022-04-01 22:34
Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną
Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną
fot. Timur Emek / / Reuters

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

- Konflikt militarny pomiędzy Rosją i Ukrainą będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę i finanse publiczne Polski. Obniżyliśmy nasze prognozy wzrostu PKB na 2022 r. do 3,6 proc. z 5,0 proc. oraz zrewidowaliśmy szacunek deficytu sektora do 4 proc. PKB z 3 proc. Pomimo niepewności związanej z długością konfliktu oraz jego ostatecznego wpływu na Polskę uważamy, że elastyczne nastawienie polityki rządu, mocne bilanse zewnętrzne i budżetowe oraz znaczące transfery unijne pomogą ograniczyć skutki szoku. Potwierdziliśmy rating Polski w walucie obcej na poziomie 'A-/A-2' oraz 'A/A-1' w walucie krajowej dla Polski. Perspektywa jest stabilna - napisano w raporcie.

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla równowagę pomiędzy ryzykami makroekonomicznymi wynikającymi z konfliktu Rosji i Ukrainy oraz buforami związanymi z mocnym bilansem zewnętrznym oraz budżetowym.

Negatywna presja na rating, zdaniem S&P, mogłyby wystąpić, gdyby negatywny wpływ konfliktu w Ukrainie na Polskę okazał się mocniejszy oraz dłuższy niż obecnie oczekuje agencja, co mogłoby skutkować słabszymi perspektywami wzrostu w średnim terminie. Negatywne dla ratingu byłyby również na przykład niższe transfery UE dla Polski ze względu na kontynuację napięć pomiędzy Warszawą i Brukselą.

S&P mogłaby podwyższyć rating, jeżeli ustąpiłyby skutki agresji Rosji na Ukrainę, a Polska dalej wykazywałaby mocne osiągnięcia gospodarcze oraz zwiększała poziom dochodów bez kreowania zewnętrznych nierównowag.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

29 kwietnia Moody's zakończy wiosenną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje. (PAP Biznes)

tus/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
podatnik-
A ja wiem co Glapiński powie ,że ma sztab 6 tys. fachowców , którzy muszą być dobrze opłacani, szczególnie "dwórki",etc i on nie ma wpływu bo wojna, bo zagranica , bo on nie ma wpływu na ceny i tak ze 2 godziny! A ceny rosną,rosną itd. A Naród powinien się zastanowić i odpowiedzieć sobie: po co mi taki urząd jak on nic A ja wiem co Glapiński powie ,że ma sztab 6 tys. fachowców , którzy muszą być dobrze opłacani, szczególnie "dwórki",etc i on nie ma wpływu bo wojna, bo zagranica , bo on nie ma wpływu na ceny i tak ze 2 godziny! A ceny rosną,rosną itd. A Naród powinien się zastanowić i odpowiedzieć sobie: po co mi taki urząd jak on nic nie może!
PS Ciekawe dlaczego pod artykułami z Dudą i Kaczyńskim bez względu na portal są wyłączone komentarze? Czyżby byli przeniesieni do strefy stanu wojennego na granicę z Białorusią i nie wolno o nich pisać?
grzegorzkubik
Polska spokojnie się rozwija. Od lipca PIT z 17 leci na 12%.
next3
"Merytoryczne" wpisy towarzysza demeryta zawsze na czasie, jak oferta ZREMBU w latach 90-tych :-)
demeryt_69
Jesienią 2010 r. na przesłuchaniu komisji senackiej w Waszyngtonie dotyczącym ewidentnych problemów z ocenami kondycji finansowej głównych banków inwestycyjnych z Wall Street przed kryzysem z 2008 r. i upadkiem Lehman Bros. wierchuszki Fitch, S&P oraz Moody's zgodnie zeznała, że ich oceny są niczym innym niż tylko ich opiniami Jesienią 2010 r. na przesłuchaniu komisji senackiej w Waszyngtonie dotyczącym ewidentnych problemów z ocenami kondycji finansowej głównych banków inwestycyjnych z Wall Street przed kryzysem z 2008 r. i upadkiem Lehman Bros. wierchuszki Fitch, S&P oraz Moody's zgodnie zeznała, że ich oceny są niczym innym niż tylko ich opiniami - $zalom!

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dzejms
Ciach - i już mam 6 kopiejek.
https://www.bitchute.com/video/8IWbPxglJQIy/
Fajna kompilacja. Naprawdę zobaczcie.
demeryt_69 odpowiada dzejms
Dlaczego karmisz trolla?

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ebm242
Towarzyszu Demeryt. U was wszystko ustala Putin prawda? Mówi wam kiedy wstać a kiedy usiąść. Musicie mówić to co Putin, myśleć tak jak Putin, iść umrzeć na Ukrainie jako mięso armatnie bo tak chce Putin. Jesteście wielkim narodem niewolników bez własnego zdania, który został wytresowany i skundlony tak aby być posłusznym Putinowi.Towarzyszu Demeryt. U was wszystko ustala Putin prawda? Mówi wam kiedy wstać a kiedy usiąść. Musicie mówić to co Putin, myśleć tak jak Putin, iść umrzeć na Ukrainie jako mięso armatnie bo tak chce Putin. Jesteście wielkim narodem niewolników bez własnego zdania, który został wytresowany i skundlony tak aby być posłusznym Putinowi. Musicie patrzeć jak Oligarchowie kupują sobie jachty za 600 milionów EUR i siedzieć cicho bo tak każe wam Putin. Wy Rosjanie nie żyjecie. Wegetujecie. Jesteście bezwolną masą. Wasz wybór.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki