Marszałek Mazowsza: podział województwa byłby skrajnie szkodliwy dla regionu

Podział województwa mazowieckiego byłby skrajnie szkodliwy dla naszego regionu - ocenił we wtorek marszałek Mazowsza Adam Struzik odnosząc się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego utworzenia osobnych województw: warszawskiego i mazowieckiego.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Kaczyński w ubiegły czwartek podczas regionalnej konwencji PiS w Siedlcach zapowiedział podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie. Według lidera PiS ma to rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza.

"Podział województwa mazowieckiego byłby skrajnie szkodliwy dla naszego regionu" – powiedział Struzik na wtorkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że Mazowsze jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w Europie. "Produkt Krajowy Brutto za 2017 r. (wypracowany na Mazowszu – PAP) to 104 mld euro, z czego w obszarze metropolitarnym 80 mld euro, a w pozostałej części województwa to 24 mld euro" - powiedział marszałek województwa mazowieckiego.

Jego zdaniem, podział Mazowsza spowoduje powstanie bogatej metropolii i ubogiego regionu. Marszałek wskazał, że dochód województwa w 87 proc. pochodzi z obszaru metropolitarnego, a jedynie w 13 proc. z regionu.

Według wicemarszałek Elżbiety Lanc podział województwa "zafunduje regionom poza Warszawą kompletną nędzę" - pieniądze, które wpłyną do nowego województwa nie zabezpieczą realizacji podstawowych zadań samorządu. Podział Mazowsza, to – w ocenie Lanc - "brak możliwości realizacji zrównoważonego rozwoju".

Radni sejmiku mazowieckiego z Prawa i Sprawiedliwości nie podzielili obaw Struzika i obecnego zarządu. "My chcemy sobie radzić sami (…). Pomysł prezesa Kaczyńskiego, żeby dać szansę naszemu regionowi na to, aby mógł się rozwijać jest dobry" – powiedział dziennikarzom radny z PiS, były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

W jego ocenie zarząd województwa mazowieckiego "zawsze faworyzował Warszawę, to do niej trafiało najwięcej pieniędzy". "Dlaczego nasza młodzież ucieka do Warszawy? Bo tam jest cała infrastruktura. Najlepsze miejsca pracy, najlepsze szpitale itd. My chcemy u siebie stworzyć dobrą infrastrukturę. Dzięki temu ludzie nie będą uciekać do stolicy" - powiedział. (PAP)

wnk/ mok/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 nanader1

Wiecznie żywy marszałek Struzik boi się o swoją posadę.

Bez wsparcia zwolenników anty-PiS z Warszawy nie ma raczej szans na kontynuacje swoich wielce ważnych wyjazdów służbowych na wszystkie najważniejsze mazowieckie imprezy dożynkowe i im podobne. Biedak nie wie co zrobi jak odklei się od stołka przy najbliższych wyborach, które po racjonalnym rozdzieleniu administracyjnym Warszawy i Mazowsza mogą nastąpić przed zakończeniem kadencji. A co ze wszystkimi pociotkami, lizusami i całym jego 'dworem'? Będą musieli iść do prawdziwej pracy??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 silvio_gesell

„Jego zdaniem, podział Mazowsza spowoduje powstanie bogatej metropolii i ubogiego regionu.”

Co jest oczywistą bzdurą, bo podział ma na celu różnicowanie polityki fiskalnej, i umożliwienie transferów z bogatej metropolii do uboższego regionu. Są za to inne dobre argumenty przeciwko podziałowi jak niekontrolowana migracja ze stolicy do okolicznych miejscowości co przekłada się na wyższe koszty dojazdu i infrastruktury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil