REKLAMA

62 proc. Polaków ma oszczędności, by przetrwać po utracie pracy na skutek koronawirusa

2020-04-09 05:11
publikacja
2020-04-09 05:11

62 proc. Polaków ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po utracie pracy na skutek koronawirusa; 39 proc, deklaruje, że wystarczą one na 3 miesiące, a jedna piąta przetrwa najwyżej pół roku - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

fot. Stockcrafterpro / / Shutterstock

Jak dodali autorzy badania IMAS International przeprowadzonego pod koniec marca dla Krajowego Rejestru Długów, wielkość bufora finansowego różni się w zależności od płci, wieku i formy zatrudnienia.

"Większą poduszkę finansową mają mężczyźni niż kobiety, osoby młodsze i z wyższym wykształceniem. Wraz z wiekiem ta poduszka maleje. Im większa firma, tym jej pracownicy mają więcej zgromadzonych środków na czarną godzinę" - wskazał PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Deklaracje, że oszczędności wystarczy im na okres "do pół roku oraz rok i dłużej" częściej składają mieszkańcy wsi (46,5 proc.) niż mieszkający w miastach. Z kolei na odpowiedź "do trzech miesięcy" najczęściej wskazują osoby z miejscowości od 20 do 100 tys. mieszkańców (46,4 proc.) i największych miast (pow. 500 tys. mieszkańców) – 44,4 proc.

Według badania 78 proc. pracowników mikro- i małych firm dostaje sygnały od swoich szefów, że mogą być problemy z utrzymaniem miejsc pracy. Co dziesiąty pracownik w mikrofirmie przeczuwa, że redukcja zatrudnienia może objąć do 100 proc. załogi. Takie sygnały rzadziej dostają osoby zatrudnione w dużych i średnich firmach. Uważają też one, że jeśli będzie redukcja etatów, to zwolniona zostanie maksymalnie jedna czwarta zespołu. Zdaniem ekspertów, poczucie bezpieczeństwa u poszczególnych pracowników jest ściśle związane ze stabilną sytuacją firmy na rynku.

Jak powiedział PAP Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, partnera KRD, przedsiębiorstwa o ustabilizowanej pozycji na rynku są świadome tego, że w obliczu chwilowych problemów nie można pozbywać się dobrych pracowników. "Zwolnienie pracownika też jest kosztem, co się tyczy choćby wysokich odpraw. A znalezienie szybko odpowiednich osób, gdy już epidemia się skończy, może być trudniejsze i droższe niż się wydaje" - ocenił. Zwrócił uwagę, że mikro i małe firmy często żyją od zlecenia do zlecenia i nie mają wystarczających oszczędności, by pozwolić sobie na przestój, utrzymując wszystkie miejsca pracy.

W marcu 48 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych złożyło wnioski o zawieszenie działalności - wynika z danych CEIDG, które zacytowano w badaniu. Eksperci szacują, że do końca roku może z tego powodu przybyć milion bezrobotnych. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w branżach najbardziej narażonych na ekonomiczne konsekwencje epidemii pracuje 4,2 mln osób. "Zagrożonych bezrobociem może być więc więcej, niż pierwotnie zakładano" - ocenili autorzy badania.

62 proc. respondentów przyznało, że ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po ewentualnej utracie pracy na skutek koronawirusa. Np. kobiety częściej deklarują, że będą mogły za zgromadzone pieniądze przetrwać do 3 miesięcy - 45,6 proc. pań wobec 35,8 proc. mężczyzn. Mężczyźni częściej natomiast podają, że mają środki, by przetrwać do pół roku oraz rok i dłużej. Panie cechuje też większa niepewność. 14 proc. z nich nie potrafi określić, na jak długo wystarczy im pieniędzy. W przypadku mężczyzn jest to 8,5 proc. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (45)

dodaj komentarz
and-owc
Życie to nie jest bajka jak się ma dwa jajka zamiast dziurki (pomiędzy nogami). Baba uświadomiła chłopa na starość. Powodem brak wychowania seksualnego od urodzenia. Czy wszystkim musi się zajmować baba, od czego jest chłop (od parady odpowiedział i zasnął).
1as
A jaka poduszkę mają królowie życia, z mieszkaniami i samochodami w kredycie?
Czy poduszką nie zdarza się kogoś udusić?
marianpazdzioch
Gdzie ten dobrobyt, którym kartofel ze skośnookim zapewniają codzień po wiele razy? Za 3 miesiące czy pół roku w obecnej sytuacji może nie być do czego wracać. Przedsiębiorstwa które realnie coś produkują czy dostarczają potrzebne usługi są w jeszcze gorszej sytuacji. I co wtedy, cały naród pójdzie na zupki z Caritasu?
and00
Bądź bardziej progresywny
Eutanazja u Owsiaka

ps
Akurat oszczędności w ostatnie kilka lat mocno wzrosły
marxs odpowiada and00
"Akurat oszczędności w ostatnie kilka lat mocno wzrosły"-też tak myslę że oszczędności mocno wzrosły ale firmie Moravietz& Schwindel na kontach numerycznych w Szwajcarii albo na Kajmanach

marianpazdzioch odpowiada and00
Akurat oszczędności nominalnie rosną regularnie co roku, a nie od 5 lat. Liczy się to ile ich jest i w jakim stosunku do zarobków. Stopa oszczędnośc w PL to 2-5%. Coś jak Bułgaria. W Szwecji czy Niemczech jest to 20%. Podobne kulturowo Slowacja, Słowenia ~10. Ale nie przejmuj się, dalej czapkuj swojemu szczerbatemu fuhererkowi.Akurat oszczędności nominalnie rosną regularnie co roku, a nie od 5 lat. Liczy się to ile ich jest i w jakim stosunku do zarobków. Stopa oszczędnośc w PL to 2-5%. Coś jak Bułgaria. W Szwecji czy Niemczech jest to 20%. Podobne kulturowo Slowacja, Słowenia ~10. Ale nie przejmuj się, dalej czapkuj swojemu szczerbatemu fuhererkowi. Może ktoś da się nabrać i go trochę odbrązowisz.
and00 odpowiada marianpazdzioch
w 2015 48% Polaków deklarowało posiadanie oszczędności, 2018 71%, Niemców 62%, Włochów 72% (wg. parkiet)
Nieskonsumowany PKB. Tak rozumiane oszczędności stanowią w Polsce około 8 proc. PKB, nieco więcej niż w UE (6 proc.) albo USA (4 proc.) (parkiet)
Oszczędności 11.2019 r. wynosiły 899,9 mld zł. w ciągu
w 2015 48% Polaków deklarowało posiadanie oszczędności, 2018 71%, Niemców 62%, Włochów 72% (wg. parkiet)
Nieskonsumowany PKB. Tak rozumiane oszczędności stanowią w Polsce około 8 proc. PKB, nieco więcej niż w UE (6 proc.) albo USA (4 proc.) (parkiet)
Oszczędności 11.2019 r. wynosiły 899,9 mld zł. w ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy zwiększyli poziom o ponad 11%
Stopa oszczędności gotówkowych to 3,6% w 2019 roku. w 2018 2,%, a 2017 1,8%
Czechy 2,9%, Belgia 4,2% 2019 (raport ZBP)
A wymyślanie komuś od fuhererków jest żenujące, ale cóż taki poziom adwersarzy
and00 odpowiada and00
Czechy 3,9%
marcinkrakow
Ale te mieszkania kupuje 5% społeczeństwa, czaisz? Sa ludzie co maja po kilkanaście mieszkań pod najem.
polak2
Masz rację i wynajmują bez podatku nikt ich nie sprawdza czy płacą podatek ........ Rząd ich nie sprawdza bo nakręca sie gospodarka ...... W mieście na podwórkach domków samochody z sąsiednich bloków też bez podatku parkują pod wieczór znaczy na lewo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki