REKLAMA

Znów inflacja tu i tam, drogi frank i mniej chętnych na złoto [Wykresy tygodnia]

2021-11-13 06:00
publikacja
2021-11-13 06:00
Znów inflacja tu i tam, drogi frank i mniej chętnych na złoto [Wykresy tygodnia]
Znów inflacja tu i tam, drogi frank i mniej chętnych na złoto [Wykresy tygodnia]
fot. Tsyden Balzhitov / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Prognoza walutowa: ulatuje wiara w złotego

Listopadowa edycja prognoz walutowych pokazała wyraźne pogorszenie sentymentu do polskiej waluty wśród rynkowych analityków. Nadal jednak większość z nich nie wierzy, że złoty może być jeszcze słabszy, niż jest obecnie.

2. Inflacja w Ameryce najwyższa od 30 lat

Kolejne dane potwierdzają, że inflacja w Stanach Zjednoczonych nie jest ani niska, ani przejściowa. Oficjalny rządowy wskaźnik CPI wzrósł w październiku w najszybszym tempie od 30 lat, przekraczając barierę 6%.

3. Akcje deweloperów spadają. Koniec mieszkaniowej żyły złota?

Od połowy października branżowy indeks WIG-Nieruchomości tracił przez trzy kolejne tygodnie z rzędu. Ten tydzień z racji, że swoje wyniki przedstawia kilka firm z branży, być może pokaże, czy to chwilowa korekta, czy początek większej przeceny.

grupapsb.com.pl

4. Kolejny wystrzał inflacji na Węgrzech

Inflacja powyżej 6 proc. to nie tylko problem Polaków. W podobnym tempie wzrosły ceny na Węgrzech, co zaskoczyło ekonomistów i zmusza tamtejszy bank centralny do działania.

5. Frank mocny jak prawie nigdy. Będą nowe szczyty?

Frank szwajcarski w relacji do złotego notowany jest blisko najwyższych poziomów w historii. Wieloletni trend wzrostowy na parze frank-złoty pozostaje w mocy i należy się liczyć z ryzykiem coraz droższego franka w perspektywie kolejnych kwartałów.

6. Rynek złota: inwestorzy i jubilerzy kupowali, ETF-y sprzedawały

W trzecim kwartale spadła ilość nabywanego globalnie złota – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota (WGC). Zakupy kruszcu zwiększyli jubilerzy oraz inwestorzy indywidualni. Żółty metal sprzedawały za to fundusze ETF i to one przeważyły szalę.

7. Mapa biedy i bogactwa w Europie. Polacy wciąż w ogonie

W tym roku w Polsce średnia siła nabywcza per capita wynosi 8 294 euro, czyli ok. 45 proc. poniżej średniej europejskiej - wynika z raportu GFK. Najwyższa siła nabywcza jest w Liechtensteinie, Szwajcarii i Luksemburgu, najniższa w Kosowie, Mołdawii i na Ukrainie.

GFK

aw

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (15)

dodaj komentarz
sel
Papiery na złoto utylizują jak tylko się da i kupują. prawdziwy metal...
jenak
Śmieszna jest ta mapka siły nabywczej. Gdybym tam nie była może i bym uwierzyła. Zmanipulowane dziwo.
300_pala
Imiona kobiet w języku polskim kończą się na „a”
xyzq odpowiada 300_pala
Ale z Ciebie LGBTQ+fob, że hoho. A Michał vel "Margot" to nie kobieta? I co, głupio Ci? :)
jenak
Złoto nie pójdzie do góry, bo psułoby to run na crypto. To tyle tytułem komentarza.
sel
Cały świat zbroi się teraz w prawdziwe złoto i srebro to trzeci świat naganiają na śmieci krypto żeby nie podbijał ceny..
czarekfr
Bańka na crypto w końcu pęknie. Obstawiam, że BTC dojdzie do okolic 135K USD w pierwszym kwartale 2022. Do czego realizować zyski? do USDT i USDC bez pokrycia w dolarze? Moim zdaniem kapitał częściowo przejdzie do złota (token PAX Gold ma 100% pokrycia w złocie).
jenak
Wczoraj czytałam, że Hiszpanka na 2 etatach pani sprzątającej (pełnych) zarabia 900 Euro. Myślę, że inżynier merkelowski dostaje więcej.
qonradx
Złoto najdrozsze od 5 miesiecy po 1860 dol za uncje a oni piszą o braku popytu na złoto! Dobrze ze sie zaopatrzylem przy cenie 1700 w ten szlachetny metal, bo jak patrze na to co się dzieje na rynkach swiatowych w dluzszym okresie moze byc tylko drozsze. Rząd mieszkanie ci zabierze, dochód opodatkuje, oszczędności rozda nierobom Złoto najdrozsze od 5 miesiecy po 1860 dol za uncje a oni piszą o braku popytu na złoto! Dobrze ze sie zaopatrzylem przy cenie 1700 w ten szlachetny metal, bo jak patrze na to co się dzieje na rynkach swiatowych w dluzszym okresie moze byc tylko drozsze. Rząd mieszkanie ci zabierze, dochód opodatkuje, oszczędności rozda nierobom bez szkoły ale ze złota za bardzo ruszyć nie ma jak. Popyt jest również na niemieckie samochody ale zdaje się ze tego również niemieckie fabryki nie potrafią już zaspokoić! Ciekawe co następne, jaka gałąź gospodarki upadnie następna? Zostaniecie z papierkami, nic nie wartymi dodgecoinami i mieszkaniami opodatkowanymi w wyskosci 5% rocznie ich wartosci rynkowej! Witajcie w nowym lepszym bardziej "sprawiedliwym" socjalistycznym swiecie, w którym zachlanego bezroba bez szkoły bedzie stać na tyle samo co inzyniera z 20 letnim doswiadczniem. Dobrze będą mieli tylko wlascicie miedzynarodowych korporacji, którzy beda mogli plynnie poruszac się po miedzynarodowym systemie finansowym, wybierajac ten ktory bardziej im odpowiada i opłacani przez nich politycy! Współczuje każdemu kto dał się kupić za 500 zł, jak również temu, który wierzy w jakiś dobrobyt z europejskiej jałmużny i pracy przy taśmie u Niemca!
czarekfr
Jak widzę tytuł "mniej chętnych na złoto" na Bankierze, tzn. złoto niedługo podrożeje. Formacja bull flag na złocie, target 2500 USD. To samo było we wrześniu jak dolar spadł do 3.80 PLN były artykuły, że leci na 3.60.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki