REKLAMA

Zmiana strategii wobec uchodźców. Rząd wybuduje na Ukrainie osiedla

2022-11-14 07:09
publikacja
2022-11-14 07:09

Polski rząd we współpracy z Kijowem zmienia strategię wobec uchodźców wojennych. Temu ma służyć budowa osiedli kontenerowych dla 20 tys. uchodźców wewnętrznych – pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Zmiana strategii wobec uchodźców. Rząd wybuduje na Ukrainie osiedla
Zmiana strategii wobec uchodźców. Rząd wybuduje na Ukrainie osiedla
fot. GLEB GARANICH / / Reuters

Jak czytamy "ani polski, ani ukraiński rząd nie chcą, by powtórzyła się sytuacja po 24 lutego, kiedy to polskie granice przekraczały miliony Ukraińców uciekających przed wojną". "Dziś w Polsce zostało ich ok. miliona, drugie tyle osiadło w Niemczech. To głównie kobiety i dzieci" - podkreślono. Gazeta zauważa, że w ciągu dziewięciu miesięcy polskie granice przekroczyło ponad 7,6 mln Ukraińców, a wyjechało z Polski 5,8 mln.

"Ukraina ma świadomość olbrzymiego odpływu ludności i mogących się pojawić kłopotów demograficznych. Już się szacuje, że jeśli dalej mieszkańcy będą masowo uciekać z Ukrainy, to w 2030 r. będzie ich tam około 35 mln" – wskazał cytowany przez "Rz" prof. Piotr Długosz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. "Stąd tworzy się na Ukrainie różne strategie i rozwiązania, które mają zapobiec depopulacji i dalszej emigracji, a Polska jako przyjaciel Ukrainy nie będzie działać na rzecz przejęcia jak największej liczby jej obywateli czy też +siły roboczej+, tylko będzie tworzyć klimat, aby Ukraińcy wracali do siebie i odbudowywali kraj" – podkreślił ekspert.

Gazeta podała za Centrum Informacyjnym Rządu, że polski rząd w porozumieniu z ukraińskimi władzami buduje osiedla dla 20 tys. uchodźców wewnętrznych - modułowe, składane kontenery, które można łatwo transportować i rozmieszczać. Pierwszy taki ośrodek - przypomniano - został otwarty we Lwowie.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker przyznał w rozmowie z „Rz”, że we współpracy z Ukraińcami przygotowujemy się na różne scenariusze, aczkolwiek "rząd ukraiński robi wszystko, żeby zatrzymać Ukraińców u siebie".

"Oczywiście sytuacja może być różna, ponieważ zima, jak i związane z dynamiką wojny zdarzenia mogą spowodować, że ludzie zaczną do nas częściej przyjeżdżać. Także na taką ewentualność się przygotowujmy. W przyszłym tygodniu będą spotkania – wideokonferencje wojewodów z samorządami, żeby odświeżyć wiedzę na temat miejsc, które mogłyby zostać użyte w razie napływu uchodźców. Ale w naszym przekonaniu taki scenariusz się nie spełni" – ocenił Szefernaker cytowany przez "Rz".

Jak dodał, obecnie w Ukrainie ludzie przemieszczają się wewnątrz kraju. "Nie ma dzisiaj przesłanek, które by wskazywały na to, że ruszy nowa fala uchodźców. Ukraińcy dbają o to, żeby jak najwięcej osób pozostało w ich kraju. Oni wiedzą o tym, że kolejna fala uchodźców będzie ich porażką w tej wojnie, ponieważ Rosjanom tylko o to chodzi, żeby Ukraińcy wyjechali z kraju i więcej nie wrócili" – powiedział "Rz" Szefernaker.

Gazeta dodała, że również Polska jest zainteresowana tym, by pomagać Ukraińcom na miejscu – u siebie. Jak wskazała "Rz", na samą pomoc dla uchodźców z Ukrainy - m.in. noclegi, świadczenia, wyżywienie, bez kosztów broni - Polska wydała już ok. 5,5 mld zł.

"Rząd przyznaje, że na tak szerokie wsparcie nas już nie stać, dlatego od lutego 2023 r. uchodźcy mają partycypować w kosztach swojego utrzymania – 40 zł dziennie, a potem 60 zł za zakwaterowanie. Uszczelniony zostanie też system, by zablokować wyłudzenia – ZUS będzie miał na bieżąco informację o przekraczaniu granicy" - podsumowała gazeta. (PAP)

mk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (22)

dodaj komentarz
tomitomi
więcej przedszkoli ,żłobków ! w Polsce ! ! ! ! .... się uprasza ,
Rząd Polski , to nie instytucja charytatywna !
boris-vodka
Polska w ruinie chwała UPAdlinie.......Chieli mieć europę ...mają trzeci świat.....a teraz nas PISowcy wciągają w tą matnię.....Zauważcie że PISowcy zawsze ciągną ludzi w dół....zamiast preferować ludzi którzy ciągną gospodarkę w górę....czyli pracowitych inteligentnych,osczędnych ,zapobiegliwych,wizjonerów .....itp
polonu
dalej idzcie do wyborów i głosujcie na żydów , Janusze .
anty12
Przez 7 lat w polin rząd polskojęzyczny rząd nie zbudował tego co na kolanach w 2 tyg wybuduje dla lepszego sortu na Ukr. Urocze. Komik musi mieć na nich mocne taśmy. Wolacy dla PiSu jesteście na samym dole drabiny. Tak sobie zaglosowaliscie. Komik jest lepszego wyznania jak w PiS. Sobie pomagają, nie Polakom.
ej_czy_nie
Najlepiej własne środki na pomoc dla uchodźców wydawać w obcym kraju a nie własnym napędzając swoją ekonomię zgodnie z chorą ideologią pomagania tam na miejscu stosowaną na świecie tylko przez pisowców
trolley
lol, nie będzie Ukraińców chętnych na twoje kwadraty? :) Twoje nieruchy naprawdę nie mają dobrej passy ostatnio, z kazdej strony cios hehe
ej_czy_nie odpowiada trolley
Cały czas się w PL sprzedają rusek spakajna twaja gaława czy jakoś tak
trolley odpowiada ej_czy_nie
urojone ruskie, urojone wzrosty nieruchów... sporo masz tych urojeń XD
ej_czy_nie odpowiada trolley
Od urojonych krachów od lat niekwestionowanym expertem jesteś tu rusek ty
faramir_z_gondoru
A Ty Polaku weź karton po sprzęcie AGD i pod most. Śpiesz się, bo najlepsze miejsca będą szybko zajmowane.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki