Złoto najwyżej od „ świeczki Trumpa”

Dolarowe notowania złota osiągnęły najwyższy poziom od czasu dnia po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Popyt na kruszec wspiera polityka. Zarówno ta w Waszyngtonie jak i ta na Półwyspie Arabskim. Ale nie tylko.

Pod koniec wtorkowych notowań za uncję złota płacono 1.296,38 USD. To o 1,1% więcej niż dzień wcześniej. Wcześniej w trakcie sesji kurs królewskiego metalu dotknął 1.298,65 dolarów i znalazł się najwyżej od słynnej „świeczki Trumpa” z 9 listopada (tego dnia śródsesyjne maksimum wypadło na 1.337 US/oz, ale zamknięcie na zaledwie 1.277 USD/oz).

(Bankier.pl)

Obserwowany od początku czerwca wzrost notowań złota można wiązać ze zwiększonym popytem na bezpieczne aktywa. Oprócz złota zyskują także amerykańskie obligacje skarbowe, jen japoński oraz frank szwajcarski. Co może niepokoić inwestorów? Przede wszystkim geopolityka.

A na tym odcinku ostatnio sporo się dzieje. W poniedziałek Arabia Suadyjska, Egipt, Bahrajn i ZEA zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem. Dzień później faktem stała się blokada morska i lądowa tego niewielkiego, lecz bardzo bogatego emiratu. Kraje arabskie są ważnym źródłem popytu na złoto zarówno w postaci biżuterii jak i inwestycji.

Niespokojnie jest też w Waszyngtonie, gdzie w czwartek były dyrektor FBI James Comey będzie zeznawał przed Senatem w kwestii domniemanych nacisków wobec śledztwa związanego z działalnością rosyjskich hakerów podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej. Jeśli Comey obciążyłby prezydenta Trumpa, możliwa będzie nawet procedura impeachmentu republikanina.

Na dodatek Amerykanie postanowili polatać strategicznym bombowcem B-52 nad Morzem Bałtyckim wzdłuż granicy rosyjskiej, co oczywiście nie spodobało się Moskwie. To pierwszy taki incydent w tym regionie od czasów zimnej wojny. W ostatnich latach rosyjskie bombowce strategiczne regularnie zapuszczały się w pobliże granic USA i innych krajów NATO.

Na rzecz złota działa też dość intrygująca słabość dolara. Amerykańska waluta słabnie wobec euro, choć zwykle w czasie tego typu zawirowań ucieczka kapitału do Ameryki wzmacniała „zielonego”. Dlatego też  wzrost dolarowych cen złota jest ledwo zauważalny na polskim rynku. We wtorek uncja kruszcu stanowiła równowartość ok. 4815 zł. To niewiele więcej niż w połowie maja, gdy cena złota w polskich złotych osiągnęła najniższy poziom (4640 zł) od ponad roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~słonecznik

Co to znaczy, ze dolar sie osłabia? to dziwne, kto może chccieć utopić dolara?
i ważniejsze komu to sie może udać?

! Odpowiedz
1 1 ~Xawery88

Max do jesieni będzie trzymane na smyczy potem sie urwie i zobaczycie co się będzie działo....mam nadzieję że pokaże swoją prawdziwą wartość bo od 1971 to są jakieś manipulacyjne jaja przez banksterów mam nadzieję że będzie grubo ponad 20-50k i zrobią oparcie na kruszcu ń tylko złocie bo jak narazie to mają istne eldorado z prasami drukarskimi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~sisio

Do tej pory tylko Rosjanie latali koło cudzych granic. Teraz przekonali się jak to smakuje, gdy amerykański bombowiec wyładowany bombami atomowymi lata koło ich granic.

! Odpowiedz
3 2 ~Dżejms

Co bezpiecznego jest w obligacjach USA? Mają oprocentowanie pozwalające realnie zarobić?

! Odpowiedz
0 1 ~swing_trader

Ryzyko nazywa się "nagły wzrost rentowności obligacji" i może oznaczać utratę dużej części zainwestowanych środków.

! Odpowiedz
0 1 ~efdew

ewec

! Odpowiedz
2 4 ~Łokiec

Jak sie skończy korelacja złoto do góry dolar w dół i odwrotnie to sie bedzie działo 1 oz na jesien ok6000 płn prawdopodobieństwo oceniam na 75%

! Odpowiedz
5 19 ~open_mind

Ingerencja Rosji w wybory USA, to tylko czubek góry lodowej! Putin zabił morze zwane dziś Martwym, zasztyletował Juliusza Cezara i ukąsił śmiertelnie Kleopatrę, zastrzelił Abrahama Lincolna, jak i arcyksięcia Ferdynanda, powodując tym samym wybuch I WŚ. Anonimowy współpracownik CIA zasygnalizował, że wywiad amerykański posiada niezbite dowody na to, że Putin jest winien Wielkiego Krachu na giełdzie, oraz wymarcia dinozaurów. Są też pewne poszlaki że to Putin zastrzelił Johna F. Kennedy'ego. Oraz że to Trump do spółki z Putinem ukrzyżowali Jezusa i wywołali plagi Egipskie a w Polsce inwazje stonki ,a obecnie w pierwszym czołgu jedzie do Polski po jabłka. Oczywiście winni za Katastrofę promu Challenger są rosyjscy hackerzy. Na to wszystko Comey (CIA) i Hilaria Clinton posiadali niezbite dowody ale Hilaria je nieopatrznie skasowała a były na rządowym serwerze E-mail. Taki pech..i USA wstydzi się zwrócić do rosyjskich hackerów o kopię bo oczywiście oni ją zhakowali i takową posiadają. Oczywiście nie muszę dodawać że obecny kryzys w Katarze wywołali rosyjscy hackerzy a ISIS powołał do życia i finansuje Putin oraz że to on nasyła „nachodzców na Europę. Pamiętajmy że za obecny światowy kryzys polityczno ekonomiczny jest odpowiedzialny Putin do spółki z Rosyjskimi hackerami. Myślę że po tylu przytoczonych tu żelaznych dowodów jego winy zachód może zaatakować Rosję z ręką na sercu i wprowadzić tam ład i porządek oraz zachodni model demokracji jak również zabezpieczyć złoto jakie Putin zrabował podstępem z zachodu. Och bym zapomniał o najważniejszym: Jak Rosja robi jakieś ruchy wojskowe, to mamy do czynienia z jawną prowokacja i pogwałceniem wszelkich międzynarodowych umów. Natomiast jak zachód albo USA przeprowadza ruchy wojsk czy loty, to to są zaplanowane działalności w ramach ćwiczeń na rzecz utrwalania pokoju, ładu i demokracji na świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 ~Yoda

Jak podają niezależne źródła z FED USA to za obecny dług rządu USA jest odpowiedzialny Putin Który razem z KGB wykradał pieniądze z Waszyngtonu.

! Odpowiedz
0 4 ~gang odpowiada ~Yoda

A King Kong bujał się na szczycie wieżowca na Manhatanie napełniając trwogą pół Ameryki również z podjudzenia Putina i KGB ..... nie mówiąc o słynnej audycji radiowej z 1938 roku która spowodowała ogólną panikę w całych środkowych stanach to również dzieło tych sprytnych Słowian zza Buga

! Odpowiedz
ZŁOTO 0,08% 1 275,55
2019-05-22 17:38:00
USD/PLN 0,08% 3,8591
2019-05-22 17:37:00
EUR/PLN 0,06% 4,3051
2019-05-22 17:37:00
EUR/USD -0,05% 1,1156
2019-05-22 17:37:00
CHF/PLN 0,29% 3,8248
2019-05-22 17:37:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil