REKLAMA

Arabia Saudyjska, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem

2017-06-05 06:04
publikacja
2017-06-05 06:04
Arabia Saudyjska, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem
Arabia Saudyjska, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem
fot. Shealah Craighead / / FORUM

Arabia Saudyjska ogłosiła w poniedziałek, że jednostki katarskie zostaną wykluczone z koalicji walczącej z ekstremistami w Jemenie. W poniedziałek Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem w związku ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu.

W ślad za Arabią Saudyjską stosunki dyplomatyczne z Katarem zerwały też Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn. W reakcji na te doniesienia ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosły rano o 1,6 proc., po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań od miesiąca. Natomiast po 12:00 wróciły pod kreskę. Z kolei główny indeks giełdy w Katarze spadł na otwarciu sesji o godz. 8:30 naszego czasu aż o 5,5%, co jest najmocniejszym spadkiem od ponad roku. Dalszy ciąg handlu przynosi pogłębienie spadków do ponad 7%.

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru wyraziło w poniedziałek ubolewanie z powodu skoordynowanej decyzji Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, które zerwały z Dauhą stosunki dyplomatyczne - informuje Al-Dżazira.

Według katarskiego MSZ posunięcie to jest "nieuzasadnione, oparte na twierdzeniach i pomówieniach nie mających poparcia w faktach". Resort wspomina też o kampanii kłamstw i fałszerstw.

MSZ Kataru twierdzi, że decyzje krajów, które postanowiły zerwać z nim stosunki, nie będą miały wpływu na "normalne życie obywateli i mieszkańców". Zapewnia też, że Katar jako członek Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), przestrzega jej statutu, szanuje suwerenność innych państw i nie ingeruje w ich sprawy wewnętrzne.

Krok ten jest konsekwencją domniemanego ataku katarskich hakerów na tamtejszą agencję prasową, która opublikowała szereg kontrowersyjnych komentarzy emira Kataru nt. Iranu, Izraela oraz innych państw regionu. Oburzone tymi komentarzami państwa sąsiadujące z Katarem zablokowały nadawanie mediów, w tym telewizji Al-Jazeera emitującej swe programy ze stolicy Kataru, Dohy.

W oświadczeniu saudyjskiej dyplomacji podkreślono, że zrywając stosunki dyplomatyczne z Katarem, a także zawieszając wszystkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne, "Arabia Saudyjska realizuje suwerenne prawo gwarantowane przez prawo międzynarodowe do ochrony swego terytorium przed zagrożeniem terrorystycznym i ekstremizmem".

Oświadczenie zostało podane do wiadomości publicznej przez państwową agencję prasową w poniedziałek rano.

Na podobny krok zdecydował się również Bahrajn, którego władze zarzuciły rządowi Kataru nie tylko wspieranie terroryzmu, ale też ingerencję w wewnętrzne sprawy tego państwa. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek wskazano, że obywatele Kataru mają 14 dni na opuszczenie terytorium Bahrajnu.

Egipt, który ogłosił zerwanie stosunków z Katarem również w poniedziałek rano, zarzucił emiratowi wspieranie Bractwa Muzułmańskiego. W oświadczeniu podpisanym przez szefa egipskiej dyplomacji Sameha Hasana Szukriego zaznaczono, że egipskie porty morskie, lotnicze, a także połączenia drogowe są zamknięte dla obywateli Kataru.

Na zerwanie relacji dyplomatycznych zdecydowały się też Zjednoczone Emiraty Arabskie, obejmujące: Abu Zabi, Dubaj, Szardżę, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajmę i Fudżajrę. Dyplomaci Kataru mają 48 godz. na opuszczenie ZEA. Powodem tej decyzji jest "wspieranie, finansowanie i udzielanie schronienia terrorystom islamskim" napisano w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.

Bogaty w surowce energetyczne Katar jest jednym z najbogatszych krajów na świecie. W 2022 r. ma być gospodarzem Pucharu Świata w piłce nożnej.

Przypomnijmy, że PGNiG wiosną tego roku zawarło dodatkową umowę z Qatar Liquefied Gas Company Limited (Qatargas), dzięki której katarska spółka ma dostarczyć polskiej firmie dodatkowe ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG). Katarczycy zobowiązali się dostarczyć nam łącznie do 2 mln ton LNG rocznie.

Władze Iranu: zerwanie stosunków z Katarem to nie sposób na regionalny kryzys

Przedstawiciel władz Iranu oświadczył w poniedziałek, że decyzja niektórych państw Zatoki Perskiej i Egiptu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Katarem nie pomoże zakończyć kryzysu na Bliskim Wschodzie.

"Epoka zrywania stosunków dyplomatycznych i zamykania granic (...) nie jest metodą rozwiązywania kryzysu" - napisał na Twitterze Hamid Abutalebi, zastępca szefa kancelarii irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego.

Jego zdaniem wynikiem takich posunięć może być jedynie niestabilność.

USA wzywają do jedności

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef Pentagonu James Mattis oświadczyli w poniedziałek, że nie uważają, by decyzje niektórych państw Zatoki Perskiej o zerwaniu stosunków z Katarem uderzyły w walkę z terroryzmem. Wezwali te państwa do jedności.

"Nie uważam, że będzie to miało jakikolwiek znaczący wpływ, jeśli w ogóle, na zjednoczoną walkę z terroryzmem w regionie czy na świecie" - powiedział Tillerson dziennikarzom w Sydney po spotkaniach między amerykańskimi i australijskimi szefami resortów spraw zagranicznych i obrony.

"Z pewnością zachęcamy strony do tego, żeby usiadły i porozmawiały o dzielących je różnicach" - wskazał szef amerykańskiej dyplomacji.

"Jeśli mamy jakąś rolę do odegrania, żeby pomóc im przezwyciężyć rozbieżności, uważamy, że ważne jest, by kraje wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) pozostały zjednoczone" - powiedział Tillerson.

Kair wezwał ambasadora Kataru do opuszczenia Egiptu

Władze w Kairze wezwały ambasadora Kataru do opuszczenia Egiptu. Jednocześnie Kair wezwał do powrotu swojego przedstawiciela w Doha. Egipskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że przedstawiciel Kataru został wezwany do siedziby resortu. Wręczono mu oficjalną notę dotyczącą wygaśnięcia jego mandatu jako ambasadora w Egipcie i poproszono o to, aby wyjechał z tego kraju w ciągu 48 godzin.

Egipt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Jemen zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zarzucając mu związki z terroryzmem. Katar jest oskarżany o wspieranie ekstremistów, między innymi z Bractwa Muzułmańskiego oraz o rozpowszechnianie ideologii tak zwanego Państwa Islamskiego i Al Kaidy. Władze Kataru uznały decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych za niesprawiedliwą i nie mająca oparcia w faktach.

Irańskie MSZ wezwało państwa Zatoki Perskiej do dialogu. Rzecznik ministerstwa oświadczył, że konflikty między państwami regionu można rozwiązywać tylko metodami politycznymi i pokojowym, a także poprzez dialog między stronami. Wcześniej pomoc w rozwiązaniu kryzysu dyplomatycznego zaoferował turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Powiedział, że jest zasmucony rozdźwiękiem między Katarem, a innymi państwami arabskimi i wezwał do dialogu.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~gosc
hipokryci...wszyscy doskonale wiedzą kto tym steruje, kto wspiera finansowo i zbrojnie....robicie ludziom wodę z mózgu a wykorzystując ich naiwność i głupotę rozwalacie świat pod płaszczykiem wprowadzania wolności i demokracji....kiedy się to skończy? jak w mediach ktoś prawdę powie to zaraz się go próbuje zakrzyczeć hipokryci...wszyscy doskonale wiedzą kto tym steruje, kto wspiera finansowo i zbrojnie....robicie ludziom wodę z mózgu a wykorzystując ich naiwność i głupotę rozwalacie świat pod płaszczykiem wprowadzania wolności i demokracji....kiedy się to skończy? jak w mediach ktoś prawdę powie to zaraz się go próbuje zakrzyczeć i odwrócić kota ogonem.....może dlatego że kaska płynie na działalność wybranych kanałów tv czy portali pseudo opiniotwórczych z końcówką 24.pl
~Karbinadel
Poranny wysyp przeraźliwie głupich komentarzy jest zawsze gwarantowany, niezależnie od nieznajomości tematu
~open_mind
CNN czyli „Clown news network” finansowana przez tak zwany “Deep State” złapana na fabrykowaniu fałszywych wiadomości (fake news) . Polecam link https://www.youtube.com/watch?v=tb5PPnuu3bs
~open_mind
A tymczasem na Florydzie 6 ludzi pozegnało się z tym padołem z powodu kolejnej "strzelaki."
~goj
chameryka sponsoruje isis i jakos z nimi nikt stosunkow nie zerwal.Ciekawe dlaczego?
~Szach
No cóż, jak widać przygotowania do wojny z Iranem idą pełną parą... szaleństwo kontrolowania wszystkiego i wszystkich nie ma końca.
~maniek
nie bedzie wojny z Iranem, Korea
wtedy by Izraela, Korei Pld. juz nie bylo - tylko dlatego
~Ed
Dziel i rzadz...niech sie kloca...
~open_mind
A tymczasem Putin otworzył puszkę pandory, twierdząc że to te same siły co zabiły John F. Kennedy tak zwane “Deep State” stoją obecnie i zagrażają życiu prezydenta Trumpa.
http://www.zerohedge.com/news/2017-06-04/putin-hints-jfk-was-murdered-deep-state-which-now-after-trump-and-russia

Powiązane: Wojna w Jemenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki