REKLAMA

Zarobki nauczycieli. Solidarność chce zmiany systemu wynagradzania

2022-11-25 15:45
publikacja
2022-11-25 15:45

Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, zmiana systemu finansowania oświaty, standaryzacja warunków pracy i przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela będą priorytetowymi tematami w czasie spotkania związków zawodowych z ministrem edukacji i nauki 30 listopada – podała w piątek KSOiW NSZZ "Solidarność".

Zarobki nauczycieli. Solidarność chce zmiany systemu wynagradzania
Zarobki nauczycieli. Solidarność chce zmiany systemu wynagradzania
fot. Maciej Jarzebinski / / Forum

W piątek Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" przesłała PAP komunikat na temat spotkania, które odbyło w Siedlcach 23–24 listopada.

"Rada KSOiW ustaliła, że priorytetowymi tematami, które należy poruszyć podczas spotkania związków zawodowych z ministrem edukacji i nauki, zaplanowanego na 30 listopada 2022 r., są: zmiana systemu wynagradzania nauczycieli wraz ze zmianą finansowania oświaty oraz standaryzacją warunków pracy, przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela" – czytamy w komunikacie sygnowanym przez przewodniczącego KSOiW NSZZ "Solidarność" Ryszarda Proksę. Wspomniany przepis mówi o możliwości przejścia na wcześniejsza emeryturę.

Związkowcom chodzi o przywrócenia wszystkim nauczycielom prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym minimum 20 lat "przy tablicy", bez względu na wiek. Zostało ono zniesione w wyniku reformy emerytalnej wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Akcji Wyborczej Solidarność. Realnie wygasło z końcem 2008 r. (zachowali je nauczyciele, którzy do tego czasu spełnili warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę).

Oświatowa Solidarność od kilku lat postuluje zmianę systemu wynagradzania nauczycieli poprzez powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Takiej zmiany chcą też Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata".

W komunikacie KSOiW NSZZ "Solidarność" podano również, że podczas posiedzenia w Siedlcach przewodniczący Proksa poinformował o przebiegu spotkania przedstawicieli Komisji Krajowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Przewodniczący w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na problemy środowiska oświatowego, a głównie katastrofalną sytuację finansową nauczycieli w obliczu braku waloryzacji płac i galopującej inflacji. Premier zobowiązał się, że w ramach zespołu negocjacyjnego rząd – NSZZ +Solidarność+, jeden z podzespołów będzie poświęcony oświacie" – czytamy w piśmie.

Na początku listopada w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki szef resortu Przemysław Czarnek spotkał się z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Związkowcy przygotowali na to spotkanie listę rekomendacji i postulatów, m.in. dotyczących wzrostu wynagrodzeń nauczycieli na poziomie co najmniej 20 proc. Chcieli też rozmawiać na temat zagrożenia, jakie widzą w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm.

"Dobre spotkanie, konstruktywne, kolejne będą" – podsumowała spotkanie w czasie rozmowy z dziennikarzami wiceszefowa MEiN Marzena Machałek. Poinformowała, że zapoczątkowało ono rozmowy robocze ze związkowcami. "30 listopada będzie kolejne spotkanie i będziemy omawiać postulaty, które zostały podniesione" – zapowiedziała wiceminister.

W połowie listopada na stronie internetowej resortu podano, że 30 listopada br. odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

"Minister Edukacji i Nauki zaprosi na spotkanie przedstawicieli wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli do rozmowy na temat kwestii związanych z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi oraz odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli" – czytamy w informacji MEiN.

"W razie zgłaszanych potrzeb będą organizowane kolejne spotkania, na których będzie możliwość dokonania wspólnej analizy aktualnych problemów i wyzwań polskiej szkoły" – dodano.

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pikawka
powinni miec 4lekcyjny tydzien pracy, do kazdej szkoly zamowic niemieckie oze i po problemie.
samsza
Komunizm tak, wypaczenia nie!

#wincyj
mararok
Najpierw nie uczą jak żyć, co jest ważne, jak się uczyć, rozwijać, a potem wielkie roszczenia o podwyżkę... Widać nauczyciele wcale nie ogarniają, że ucząc innych inwestują w swoje przyszłe wynagrodzenie...

To prosta matematyka... Jeśli będzie mnie ludzi którzy życia nie ogarniają to nie trzeba tyle socjalu i można przeznaczyć
Najpierw nie uczą jak żyć, co jest ważne, jak się uczyć, rozwijać, a potem wielkie roszczenia o podwyżkę... Widać nauczyciele wcale nie ogarniają, że ucząc innych inwestują w swoje przyszłe wynagrodzenie...

To prosta matematyka... Jeśli będzie mnie ludzi którzy życia nie ogarniają to nie trzeba tyle socjalu i można przeznaczyć środki na edukacje + będzie tej kasy znaczenie więcej, bo więcej ludzi będą bogactwa generować...
prawnuk
tak z ciekawości ...... jak ma uczyć przedsiębiorczości nauczyciel zarabiający minimalną? lub powiedzmy 2000 zł mniej od szeregowego?
keaman
Nauczyciele to w pierwszej kolejności powinni przechodzić badania na bycie psychopatą i socjopatą. Tylko prywatyzacja uzdrowi ten chory do cna system.
prawnuk
ciekawe. Czyli w sektorze prywatnym nie ma socjopatów i psychopatów? możesz podać kraj na świecie z powszechną, prywatna oświatą i PKB wyższym czy podobnym jak w Polsce, która kosztuje mniej niż 2% PKB?
mohel odpowiada prawnuk
najwiecej ich siedzi z nachajkami w korpo

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki