REKLAMA

Założyciel giełdy kryptowalut na ławie oskarżonych. Zarzuty opiewają na 700 mln dolarów

Agata Wojciechowska2023-01-20 09:25redaktor
publikacja
2023-01-20 09:25

Amerykańskie służby przejęły giełdę kryptowalut Bitzklato Crypto i aresztowały jej założyciela Anatolija Legkodymowa. Został on oskarżony o pranie brudnych pieniędzy pochodzących m.in. z darknetowej platformy Hydra Market. Na giełdzie Bitzklato upłynniono łącznie 700 mln dolarów. 

Założyciel giełdy kryptowalut na ławie oskarżonych. Zarzuty opiewają na 700 mln dolarów
Założyciel giełdy kryptowalut na ławie oskarżonych. Zarzuty opiewają na 700 mln dolarów
fot. 0pen / / Shutterstock

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył Anatolija Legkodymowa, obywatela Rosji mieszkającego w Chinach, o pranie brudnych pieniędzy w nielegalnych funduszach. Założyciel giełdy został aresztowany w Miami. 

- Instytucje handlujące kryptowalutami nie stoją ponad prawem, a ich właściciele są w naszym zasięgu - mówił na konferencji prasowej prokurator Breon Peace cytowany przez BBC News. - Bitzlato sprzedało się przestępcom. Przyjmowało fundusze bez zadawania pytań i w rezultacie zebrało depozyty o wartości setek milionów dolarów - dodawał. 

Na czym polegał trik? Firma wymagała minimalnej identyfikacji od swoich użytkowników. To spowodowało, że stała się "bezpieczną przystanią" dla podejrzanych transakcji. Co więcej, twórca giełdy był świadomy zagrożeń, gdyż w wewnętrznym dokumencie Bitzklato wyraźnie napisano, że istnieje możliwość wykorzystania platformy do obsługi "brudnych pieniędzy".

Na jaw wyszło także, że Bitzlato była ściśle powiązana z Hydra Market, której wątpliwa reputacja jako miejsca handlu narkotykami, prania pieniędzy i wymiany skradzionymi informacjami finansowymi doprowadziła do zamknięcia jej przez służby w zeszłym roku. 

Podczas całej operacji władze USA współpracowały z europejskimi organami ścigania. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (3)

dodaj komentarz
midas69
Jeden typ buchnął 30 dużych baniek i pewnie nic mu nie zrobią a drugi wyprał 700 małych baniek i pewnie go dojadą. Pytanie dla aktywnych: czym z pewnością różnią się obaj biznesmeni? XD
dididif
Anatolij lekko dymał - cóż za, nomen omen, zdumiewająca przepowiednia.
zoomek
FED i jego krawa kasa ma certyfikat koszer więc jest ok!

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki