Żaden pociąg nie wyjechał w sobotę z południowego Londynu na kontynent europejski - poinformował międzynarodowy operator kolejowy Eurostar. Powodem jest zalanie tuneli kolejowych w południowo-wschodniej Anglii. Na niedzielę zapowiedziano wznowienie kursów.


"Sytuacja w tunelach między St Pancras International i Ebbsfleet nie poprawiła się i usługi kolejowe nie są w stanie działać" - przekazał Eurostar w oświadczeniu. "Łącznie odwołano 41 pociągów" - dodano. Dotknęło to ponad 30 tysięcy pasażerów.
"Możemy potwierdzić, że (w niedzielę) wznawiamy normalne kursowanie naszych pociągów" - poinformował w sobotę późnym wieczorem Eurostar na platformie X (dawny Twitter). Operator dodał, że powódź, która była przyczyną problemów, została opanowana. Zastrzegł jednak, że z powodu ograniczeń prędkości mogą wystąpić w niedzielę rano opóźnienia w kursowaniu pociągów.Nie było początkowo jasne, co spowodowało zalanie tuneli kolejowych pod Tamizą w pobliżu Ebbsfleet, na wschód od Londynu.
W ostatnich dniach część Anglii zmagała się z ulewnymi deszczami, a w południowej Anglii obowiązuje oficjalnie "żółte ostrzeżenie" przed silnymi i porywistymi wiatrami.
Nagranie wideo wykonane wewnątrz zalanego tunelu pokazuje wodę tryskającą na tory z rury przymocowanej do ściany. Rzecznik Thames Water przekazał, że prawdopodobnie zalanie zostało spowodowane przez system przeciwpożarowy.

Brytyjski operator sieci Network Rail na bieżąco informuje Eurostar o rozwoju sytuacji.
mwt/ ap/ sp/






























































