ZUS zredukuje zatrudnienie w całej Polsce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza odesłać na emeryturę wszystkich uprawnionych do tego pracowników. Umowy nie zostaną również przedłużone tym etatowcom, którzy w tym roku osiągną wiek emerytalny. Taka polityka będzie obowiązywać we wszystkich oddziałach ZUS-u w kraju.

ZUS zredukuje zatrudnienie w całej Polsce
ZUS zredukuje zatrudnienie w całej Polsce (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

W instytucji zatrudnionych jest obecnie 46 500 urzędników. Decyzja o restrukturyzacji zatrudnienia zapadła na półgodzinnym spotkaniu dyrektorów oddziałów ZUS z całego kraju. Doniesienia o zwolnieniach potwierdził już ZUS – pisze tvn24bis.pl. Rzecznik instytucji podkreśla, że już od kilku lat zatrudnienie w oddziałach jest systematycznie ograniczane.

– W porównaniu z 2010 r. dziś w ZUS pracuje ponad 1000 osób mniej. Średnia pensja w Zakładzie jest o ok. 800 zł mniejsza niż w sektorze przedsiębiorstw. Nakłady finansowe na funkcjonowanie ZUS nie rosną, a biorąc pod uwagę inflację – spadają. Musimy więc racjonalnie gospodarować ograniczonymi środkami i jednocześnie utrzymać wartościowych pracowników, którzy niejednokrotnie odchodzą do sektora prywatnego – tłumaczył w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik ZUS-u, Wojciech Andrusiewicz.

W rozmowie z Bankier.pl, Andrusiewicz zaprzecza, jakoby takie działania były realizowane w poprzednich latach. Nie wiadomo także, kiedy rozmowy z pracownikami zostaną zakończone.  Nie obowiązuje tu jeden termin. Toczą się rozmowy z pracownikami w każdym z oddziałów ZUS i to od ich zakończenia zależy termin w jakim będzie postępować ograniczenie zatrudnienia - tłumaczy.

6-miesięczne odprawy dla tych, którzy zgodzą się na rozwiązanie umowy

Redukcja etatów będzie skupiała się najpierw na najstarszych pracownikach, którzy już posiadają prawa emerytalne. Rzecznik podkreśla, że rozmowy z nimi są już prowadzone, a w ramach rozwiązania umowy przysługiwać im będą nawet 6-miesięczne odprawy.

Prawo jednak nie zobowiązuje pracowników uprawnionych do pobierania emerytury do zaprzestania pracy zawodowej, jeśli odbywa się to na ich własne życzenie. Rzecznik ZUS uspokajał, że pracownicy, których sytuacja życiowa zmusza do dalszej aktywności zawodowej, zostaną objęci szczególną ochroną.

Nie wiadomo jaką strategię przyjmie instytucja, jeśli zbyt mała liczba pracowników objętych rozmowami zdecyduje się na odejście z pracy.  Za wcześnie by o tym mówić. Rozmowy trwają. Poczekajmy na ich efekty  powiedział Andrusiewicz w rozmowie z Bankier.pl. Zapewnił też, że pozostali pracownicy nie zostaną obłożeni dodatkowymi obowiązkami, realizowanymi dotychczas przez kwalifikujących się do redukcji etatów.

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Po decyzji o likwidacji OFE zabrakło w Polsce dyskusji na temat docelowego modelu emerytalnego. A sprawa zaczyna robić się pilna, bo po roku 2020 grozi nam emerytalna katastrofa.

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 ~lukasz

46 500 darmozjadów ... których wszyscy utrzymujemy 46000*(+-)4000zl =184000000 zł na utrzymanie ich a to tylko wierzchołek góry lodowej.

! Odpowiedz
1 4 ~Ron2000

Dyskusja o systemie emerytalnym ? :) to proste, państwo w ogóle nie powinno się tym zajmować. Pojęcie emerytura powinno przestać funkcjonować. Każdy pracuje ile chce i oszczędza ile chce lub ma dzieci, które zajmą się nim na starość. Biorąc pod uwagę obecnie ciągłe propagowanie socjalizmu długo poczekamy na normalność..

! Odpowiedz
0 1 ~poldek

Podobno na konferencji była hucpa. ZUS chciał przekonać dziennikarzy, że zaoszczędzi już w pierwszym roku, bo wypłaci 6-miesięczne odprawy i po sprawie. A pytanie z sali padło, a kto wypłaci byłym pracownikom emerytury. No i konsternacja. ZUS dziękuje za pracę, ale i tak będzie płacił on. No może trochę mniej, ale na pewno na tym nie skorzysta już w I czy II roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~luki

za co odprawy ??? 6 miesieczne ??? na emeryture i koniec !!!

! Odpowiedz
1 5 ~ZORRO

ha ha ha jak zwykle zwolnia tych najbardziej produktywnych [ jak w ogóle tak mozna powiedziec ] przy okienkach mających 2-3 tysi brutto na miech a ci co zostana beda tyrac za nich . Tam na górze to zadnych zwolnień .Podwyżki i nabór bo dzieci rosną.

! Odpowiedz
0 6 ~tissol

A w jaki sposób nakłady na ZUS maleją, uwzględniając inflację, skoro mamy deflację od ponad 2 lat ? Skoro stoją w miejscu, to uwzgl deflację - rosną.

! Odpowiedz
0 6 ~artemi3

Każdy ma swoją sytuację życiową. Zwolnić emerytów, którzy i tak będą mieli duże emerytury, bo to w końcu pracownicy ZUS. Są młodzi chętni i nie jeden nich może niema na chleb. Ci co mają na chleb tzn . emeryci to niech idą odpoczywać, a nie zabierać biednym środki do życia. Niema sprawiedliwości i jej nigdy nie będzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 14 ~plazowicz

1000 emerytów w skali kraju, proces rozłożony na lata... wstydziliby się nawet o tym informować.

! Odpowiedz
1 15 ~Miki

Dopiero teraz piszą źe ZUS zmniejszy zatrudnienie,ja myślę źe ZUS cały czas 3RP likwiduje miejsca pracy szczególnie w M i Śr firmach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.