REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tak PiS omija prawo. Legalizuje wydanie 200 mln złotych wrzutką do ustawy

2023-03-28 11:20
publikacja
2023-03-28 11:20

Wrzutka do ustawy - to ulubiona forma legislacji obecnego rządu. Tym razem chodzi o 200 mln złotych, które wydała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych na zakup sprzętu medycznego i to bez żadnego przetargu. 

Tak PiS omija prawo. Legalizuje wydanie 200 mln złotych wrzutką do ustawy
Tak PiS omija prawo. Legalizuje wydanie 200 mln złotych wrzutką do ustawy
/ Sejm RP

O tajnych zakupach sprzętu medycznego za 200 mln złotych pisaliśmy w ubiegłym roku. Tryb, w jakim przyjęto przepisy zapewniające środki na ten zakup, jest skandaliczny, zresztą procedura zakupowa jest również krytykowana przez środowisko medyczne.

Przypomnijmy, że od dłuższego czasu organizacje osób chorych i z niepełnosprawnością chciały stworzenia sieci wypożyczalni sprzętu medycznego i by, podobnie jak w innych krajach, NFZ refundował koszty jego wypożyczenia. Rząd więc zaplanował utworzenie... jednej wypożyczalni na cały kraj, a zakupy utajniono. Przy konsultacjach przepisów pominięto organizacje chorych i pacjentów, zaś przy zakupach — wszystkich znanych producentów i dostawców.

Faktem jest, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma specjalne uprawnienia - może dokonywać zakupów bezprzetargowo i w utajniony sposób. Jednak nie wydaje się, by nie można sobie pozwolić w tym przypadku na przetarg - Agencji nie chodziło, by sprzęt był dostępny dla pacjentów "na już".

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów

6 marca 2023 roku miało miejsce posiedzenie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, na której omawiany był projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przyjęcie nowelizacji jest konieczne, ponieważ wdraża ona unijną dyrektywę dającą organom ochrony konkurencji dodatkowe uprawnienia w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa. No i pod koniec posiedzenie stało się coś "zaskakującego".

Poseł PiS Jan Warzecha zgłosił wówczas poprawki dotyczące ułatwień dla osób z niepełnosprawnością. Wśród nich znalazł się artykuł nowelizujący ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - chodziło o nadanie uprawnień Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do zakupu sprzętu medycznego oraz jego przechowywania, transportu czy konserwacji itd - relacjonuje Wirtualna Polska.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że dodanie do omawianego na posiedzeniu komisji głównego projektu ustawy zapisów dotyczących przedłużenia ważności orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, kart parkingowych dla niepełnosprawnych czy regulujących możliwość nawiązania współpracy przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych może budzić zdziwienie. Jak uzasadniał biorący udział w posiedzeniu komisji minister Paweł Wdówik, przyjęcie tych zapisów ma pozwolić na szybkie wdrożenie regulacji poprawiających sytuację osób niepełnosprawnych - wskazuje Wojciech Zubowski, poseł PiS, cytowany przez portal.

Branża i opozycja nie kryją oburzenia

Opinia sejmowego biura legislacyjnego była jasna: łamana jest zasada trzech czytań, a co za tym idzie - naruszona została norma konstytucyjna - zaznacza poseł PO Tadeusz Aziewicz.

- Takie zachowanie, jak na komisji, jest skandaliczne, bo nie tylko jest nieudolną próbą przykrycia wcześniejszej bezprawnej działalności (nielegalny zakup już został dokonany, a prawo nie działa wstecz), lecz także narzuca dysfunkcyjny model działania wypożyczalni, który nie został skonsultowany ani z ekspertami systemowymi, ani z pacjentami, ani z przedstawicielami biznesu prowadzącymi tego typu działalności zarówno w Polsce, jak i za granicą - przekonuje Arkadiusz Grądkowski z Izby POLMED.

Przedstawiciele branży medycznej podkreślają, że o ile sama idea wypożyczalni sprzętu dla chorych jest dobra i z powodzeniem działa w wielu innych krajach, to polski model ma szereg wad. Po pierwsze chodzi o dostępność - znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie szeregu mniejszych magazynów i wypożyczalni, zamiast jednego centralnego. Po drugie w przypadku m.in. wózków ważna jest personalizacja produktu, co ciężko wykonać na odległość.

Wypożyczalnia sprzętu medycznego ma być docelowo prowadzona przez PFRON, a RARS to jedynie "partner logistyczny", który dokonuje zakupów na rezerwy oraz tworzy rezerwy strategiczne na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów. Pieniądze - 200 mln złotych na zakup sprzętu dostała RARS, a nie PFRON. Różnica jest istotna, ponieważ RARS może dokonywać zamówień bez przetargów i niejawnie, a PFRON już nie.

JM

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
podatnik-
Przypominam, że ten bajzel jakim jest PRL bis stworzyły elity ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostały się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w duże części Polki/acy) Przypominam, że ten bajzel jakim jest PRL bis stworzyły elity ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostały się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w duże części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 30 marca 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Należy dodać, że aktualne zadłużenie PRLu bis przekroczyło 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma ojczyznę?
piopoland
że co? nie wzięli do kieszeni, tylko na sprzęt medyczny, to skandal!
lubsuburbs
Ta ekipa jest już zaprawiona w kupowaniu sprzętu medycznego za podobne kwoty w podobnym stylu. Wystarczy przypomnieć ich dealera od respiratorów, który ulotnił się w Albanii.
zoomek
A to prawo będzie działało wstecz?
luckyrich
Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik Trwoni i kradnie się nasze pieniądze. Cały czas... tylko część tego syfu wypływa na wierzch. O reszcie nawet nie mamy pojęcia. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jset Ci potrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
trooper
Kasa dla kolesi. Tak działa koalicja prawicy PIS i spółka. Kasa dla kolesi. kasa, kasa, kasa, kasa, kasa.
katzpodola
"Faktem jest, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma specjalne uprawnienia - może dokonywać zakupów bezprzetargowo i w utajniony sposób."
To z faktem się dyskutuje czy nie? Szukanie dziury w du...pie, skoro przepisy na to pozwalają
trolley
podobno zmieniacie nazwę na "Złodziejstwo i Nepotyzm", żeby nazwa lepiej oddawała prawdę o waszej sekcie hehehe
zoomek odpowiada trolley
ju mejk maj dej!
kocham Cię!
taki krótki wpis a tyle śmiechu i radości
znawca_wszystkiego
No i co z tego? Po co o tym pisać? Przecież i tak do więzienia nie pójdą. Nawet pomyjami nikt ich nie obleje, bo się nie zbliży. PIS okopał się już jak NSDAP w latach 30-tych

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki