REKLAMA
WEBINAR

"Wrócę do Polski i co dalej?" Rekordowa liczba zapytań od emigrantów

Malwina Wrotniak2019-09-24 10:20redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2019-09-24 10:20

W ciągu pierwszej połowy tego roku w rządowym serwisie powroty.gov.pl odnotowano więcej zapytań od emigrantów rozważających ponowną przeprowadzkę do Polski niż w całym roku 2018. Najczęściej szukają informacji na temat świadczeń przysługujących po powrocie do kraju.

Uruchomiony w 2008 roku serwis powroty.gov.pl to baza informacji dla osób mieszkających za granicą, zainteresowanych organizacją powrotu do kraju. Jest zestawem porad dotyczących formalności koniecznych do dopełnienia przed i po powrocie, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, świadczeń społecznych, a nawet kwestii z zakresu psychologii.

Jakie jest faktyczne zainteresowanie wiedzą nt. konsekwencji powrotu, po raz pierwszy pokazywaliśmy w 2017 roku, w kilkanaście miesięcy po referendum ws. brexitu. Z danych udostępnionych nam wówczas przez redakcję powroty.gov.pl wynikało, że emigranci przesyłają średnio od kilkudziesięciu do ponad stu zapytań. Przez poprzednie 5,5 roku do redakcji skierowano ich 5,8 tys.

fot. Piotr Guzik / / FORUM

Tylu pytań jeszcze nie było

Nowe dane pokazują, że liczba zapytań wysyłanych do Zielonej Linii (obsługuje serwis Powroty) w ostatnich latach rośnie wręcz lawinowo. Od stycznia do sierpnia br. włącznie odnotowano ich już blisko 2 tysiące, podczas gdy w całym 2008 roku było ich 1,2 tysiąca, niewiele więcej niż w oku 2017 (1,1 tys.). To właśnie rok 2017 okazał się przełomem, w poprzedzających go dwunastu miesiącach liczba zapytań sięgała raptem pół tysiąca.

fot. / / Bankier.pl

Niezmiennie od momentu powstania portalu najwięcej zapytań dotyczy świadczeń przysługujących powracającym do kraju - tak jest w blisko co trzeciej próbie pozyskania dodatkowych informacji. Inne popularne w treści zapytań zagadnienia to: organizacja przeprowadzki, podatki i kwestie związane z przenosinami całej rodziny (w tym m.in. organizacja szkoły dla dzieci itp.). Jak wskazuje redakcja powroty.gov.pl w ciągu ostatnich trzech lat czytelniczym hitem jest sekcja poświęcona organizacji powrotu z Wielkiej Brytanii ("Formalności przed powrotem z Wielkiej Brytanii").

Jak dowiedział się Bankier.pl, serwis Powroty odwiedziło w tym roku (od stycznia do sierpnia włącznie) 58,3 tys. użytkowników, w roku wcześniejszym 43,3 tys., a dwa lata wcześniej zaledwie 37,2 tys.

Czym przekonać do powrotów?

"W perspektywie brexitu powinniśmy dotrzeć do Polaków, którzy wyjechali do Anglii, żeby pokazać im jakie warunki przez te 3,5 roku udało nam się stworzyć do tych ewentualnych ich powrotów" - przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podczas debaty poświęconej powrotom z emigracji, zorganizowanej w pierwszych dniach września w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyrażał z kolei nadzieję na przekonanie emigrantów, że Polska lepiej nada się do realizacji ich ambitnych zawodowych celów. Zdaniem szefowej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyny Ciurzyńskiej najważniejsze to pokazać obecne teraz w Polsce "środowisko pracy i możliwość robienia tego, co się lubi oraz zaplanowania swojej ścieżki kariery".

Najważniejsze argumenty dotyczące zachęcania do powrotów, jakie padły w Krynicy z ust ministrów, ale i prezesa największego polskiego banku opisujemy w artykule "Uczonych i hydraulików. Brakuje każdych polskich rąk do pracy".

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (50)

dodaj komentarz
bt5
Bha to nie bt5. A rzeczywiście w Polsce rzeczywistość na rynku pracy znacznie odbiega od funkcjonującej w ostatni w przestrzeni publicznej baśni o rynku pracownika. Autentycznie 10x wysyłałem aplikuj na układacza zgrzewki na approach gdyż to najblizszy mnie zakład. I oczywiście 0 odpowiedzi. W innych miejscach to samo , miesiącami Bha to nie bt5. A rzeczywiście w Polsce rzeczywistość na rynku pracy znacznie odbiega od funkcjonującej w ostatni w przestrzeni publicznej baśni o rynku pracownika. Autentycznie 10x wysyłałem aplikuj na układacza zgrzewki na approach gdyż to najblizszy mnie zakład. I oczywiście 0 odpowiedzi. W innych miejscach to samo , miesiącami lecące ogłoszenia, wielokrotne kliki aplikuj i 0 odpowiedzi. A jak się 2 - krotnie popłynęło finansowo bo agencja pracy za granicą nie zapłaciła i długo raz zleceniodawca w Polsce nie zapłacił to się po prostu traci płynność finansową. Za dorabiabianie banknotów na drukarce jest #. Socjalu w Polsce nie ma.
bha
Jaki socjal zakładowy ,którego prawie już nie ma...........
bha
Co dalej...w większości jest praca w ogromie już branż i zawodów ! za minimalne minimum lub niewiele więcej dużo czasowej, na niepełnych etatach ,Ogrom zleceniowej bez żadnych od dawna już praw pracownika ??? sorry tylko (wyrobnika bo pracownikiem przecież się oficjalnie dla firmy,zakładu etc nie jest od lat.!!!,na dziełach ,wymuszanych Co dalej...w większości jest praca w ogromie już branż i zawodów ! za minimalne minimum lub niewiele więcej dużo czasowej, na niepełnych etatach ,Ogrom zleceniowej bez żadnych od dawna już praw pracownika ??? sorry tylko (wyrobnika bo pracownikiem przecież się oficjalnie dla firmy,zakładu etc nie jest od lat.!!!,na dziełach ,wymuszanych samozatrudnieniach i dużo,dużo niepewnej na maxa pracy w szaro-czarnych barwach .A przecież oficjalnie ,medialnie i nie tylko jest NIBY coraz lepiej na rynku zatrudniania i NIBY płace rosną .Niestety coraz częściej z każdym rokiem na rynku zatrudniania w samym realu.... jest tylko te.NIBY OK.
khh
Stary, co z toba jest nie tak, ze cie nawet w tej cholernej fabryce dzemow nie chcieli zatrudnic?? Rodzina za granica, doswiadczenie tez masz, a tylko biadolisz i biadolisz, wieczny malkontent. Jak rodzina z toba wytrzymuje?
bha odpowiada khh
Pewnie prawda w oczy kole... Dobrze że z tobą twoja rodzina niby wytrzymuje.Żałosne
januszbizensu odpowiada bha
Może od tego narzekania emitujesz aurę negatywnej energii.
bha odpowiada januszbizensu
A może jednak ty emitujesz.. i tobie podobnym...szczególnie wtedy jak prawda wypowiedzi.... w oczy kole.
khh odpowiada bha
Pewnie, ze zalosne, dorosly facet, a nie wie jak wziac odpowiedzialnosc za swoje zycie. Ojciec cie nie nauczyl jak byc mezczyzna, zarobic na siebie, dom, rodzine? Wlasnie widac ta prawde, co tak cie w oczy kole, dali ci internet i tylko biadolisz jak wszystko zle, zamiast cos z tym zrobic. I tacy to ludzie potem glosuja na magikow,Pewnie, ze zalosne, dorosly facet, a nie wie jak wziac odpowiedzialnosc za swoje zycie. Ojciec cie nie nauczyl jak byc mezczyzna, zarobic na siebie, dom, rodzine? Wlasnie widac ta prawde, co tak cie w oczy kole, dali ci internet i tylko biadolisz jak wszystko zle, zamiast cos z tym zrobic. I tacy to ludzie potem glosuja na magikow, ktorzy im obiecuja 4000 za nic. I jeszcze nazwa pierwszym sortem. TO dopiero jest zalosne.
bha odpowiada khh
Jeśli kogoś nie znasz kim jest i czym się zajmuje ,gdzie pracuje ,co robi to się o nim nie wypowiadaj cwaniaczku od siedmiu boleści ,a tym bardziej nie ubliżaj innym na forum...Każdy ma prawo do swojej wypowiedzi jak Ci się nie podoba i prawda cię bardzo w oczy kole to nie czytaj jej proste - Choć nie wiem czy to potrafisz zadufany Jeśli kogoś nie znasz kim jest i czym się zajmuje ,gdzie pracuje ,co robi to się o nim nie wypowiadaj cwaniaczku od siedmiu boleści ,a tym bardziej nie ubliżaj innym na forum...Każdy ma prawo do swojej wypowiedzi jak Ci się nie podoba i prawda cię bardzo w oczy kole to nie czytaj jej proste - Choć nie wiem czy to potrafisz zadufany w sobie Abderyto zrozumieć.

Powiązane: Zawróceni z emigracji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki