REKLAMA

Wkrótce koniec pozwoleń na budowę domu?

2014-07-14 14:02
publikacja
2014-07-14 14:02
Wkrótce koniec pozwoleń na budowę domu?
Wkrótce koniec pozwoleń na budowę domu?
fot. Przemysław Ziemacki / / EastNews

Bez pozwoleń, podań i straty czasu. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Głównym elementem projektu jest zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.

Według założeń do projektu, w przyszłości zamiast wnioskować o pozwolenie na budowę wystarczy przedłożyć odpowiedniemu starostwu zgłoszenie wraz z dołączonym projektem. Jeśli w ciągu miesiąca starosta nie wyrazi swojego sprzeciwu, zgłoszenie uznaje się za przyjęte i można rozpocząć prace budowlane. Budowę można rozpocząć także, jeśli w tym terminie nie otrzymamy dziennika budowy. W przypadku opóźnienia, wojewoda nałoży na starostę 500 złotych kary za każdy dzień zwłoki w wydaniu dziennika - pisaliśmy już w kwietniu na portalu Bankier.pl.

Sam sprzeciw starosta może złożyć w przypadku gdy budowa zagraża bezpieczeństwu i środowisku lub nie zostaną dostarczone wszystkie dokumenty (na ich uzupełnienie ustawodawca przewiduje okres pół roku).

Pozwolenie będzie nadal wymagane w przypadku dużych inwestycji, których objętość przekroczy 5 tys. m3 albo wysokość 12 metrów. Jeśli budowa będzie miała wpływ na działkę sąsiednią, również takie pozwolenie będzie konieczne.


Gorący temat:

Bankier.pl na budowie 

Według wciąż obowiązujących przepisów, procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego trwa średnio dwa miesiące. W dużych miastach czas oczekiwania wydłuża się do ponad trzech miesięcy. Ułatwienia nie oznaczają przyzwolenia na samowolę budowlaną. W pewnych przypadkach urzędnicy będą mogli zablokować budowę. Chodzi o przypadki, kiedy projektowany budynek jest zbyt blisko istniejących zabudowań, utrudnia dostęp do zbiorników wodnych, lub do dróg. Projekt domu musi też być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, inwestor będzie musiał zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia inwestycji swoich sąsiadów. Zdaniem ekspertów obawy o chaos architektoniczny i urbanistyczny są nieuzasadnione.

Uproszczenie procedur budowlanych obiecywał w 2007 premier Donald Tusk. Sprawą zajmowała się także sejmowa komisja "Przyjazne Państwo". Ostateczny projekt nowelizacji powstał w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~antonio
Urzędnicy znajdą sposób by uzasadnić swą niezbędność i przynależność do organizacji zwanej ORGAN... Nie wolno dać im wolnego pola do działania lecz nałożyć obowiązki i nie wykonaniekarać. Czas który im dano 6 m-cy pozwoli na wydanie tylu postanowień przejściowych i wszystko zgodne z KPA. Prawo ma być po stronie Urzędnicy znajdą sposób by uzasadnić swą niezbędność i przynależność do organizacji zwanej ORGAN... Nie wolno dać im wolnego pola do działania lecz nałożyć obowiązki i nie wykonaniekarać. Czas który im dano 6 m-cy pozwoli na wydanie tylu postanowień przejściowych i wszystko zgodne z KPA. Prawo ma być po stronie inwestora . Oni tylko powinni ograniczyć się do kosmetyki. Reasumując Dla nich obowiązki dla nas prawo.
~trzeźwy
A ja bym proponował ,żeby dokładnie przestudiować proponowane zmiany. Te pozwolenie to nic nie znaczący szczegół, taki kwiatek do śmierdzącego kożucha..Generalnie przepisy budowlane i nie tylko one idą w stronę coraz większego ubezwłasnowolnienia obywateli.W tytule liberalizacja a w praktyce wręcz odwrotnie.Np nowe A ja bym proponował ,żeby dokładnie przestudiować proponowane zmiany. Te pozwolenie to nic nie znaczący szczegół, taki kwiatek do śmierdzącego kożucha..Generalnie przepisy budowlane i nie tylko one idą w stronę coraz większego ubezwłasnowolnienia obywateli.W tytule liberalizacja a w praktyce wręcz odwrotnie.Np nowe prawo geodezyjne.Poczytajcie opinie samych geodetów.
~FX
Ile już tych obietnic było ??? Kiełbasa przedwyborcza i tyle... Już co najmniej 5x słyszałem o projektach ustaw budowy domów bez pozwoleń a po każdej takiej batalii jest jeszcze gorzej niż było. Dzisiaj ilość świstków, zaświadczeń, decyzji, pozwoleń, pism, powiadomień, terminów uprawomocnienia i nie wiem czego Ile już tych obietnic było ??? Kiełbasa przedwyborcza i tyle... Już co najmniej 5x słyszałem o projektach ustaw budowy domów bez pozwoleń a po każdej takiej batalii jest jeszcze gorzej niż było. Dzisiaj ilość świstków, zaświadczeń, decyzji, pozwoleń, pism, powiadomień, terminów uprawomocnienia i nie wiem czego jeszcze jest tyle że urzędy same nie wiedzą czego wymagać. Po każdej takiej szumnej zapowiedzi jest jeszcze gorzej niż było...Także dla wszystkich co się jarają że wreszcie wybudują własne... NIE LICZCIE NA TO. Nawet jeżeli coś takiego wejdzie będzie obwarowane taką ilością przepisów, zapisów i umocowań prawnych że wyjdzie jak z programem MDM: wielki szum a praktycnzie nikt się nie kwalifikuje. I tutaj będzie dokładniej tak samo: montuje się ustawę pod publikę z której i tak niewielu skorzysta ponieważ wprowadzenie ogólno-dostępnej takiej ustawy o swobodzie budowlanej sprawiłoby że w skali kraju pojawi się kilkadziesiąt tysięcy zbędnych urzędników - czyli do zwolnienia. A urzędnik to zawsze aktywny elektorat wyborczy partii rządzącej byleby tylko się przy korycie utrzymać...
~Zbig
Wy tutaj (w kraju) domów nie budujcie, tylko z biednej i przeludnionej Polski emigrujcie! Bieda, bezrobocie i przeludnienie wzięło się stąd że przed 2 wojna św. i po wojnie rodziło się średnio więcej niż dwoje dzieci w rodzinach wielodzietnych. Tylko polityka 1 dziecka może uratować świat przed zagładą! Ale nie martwcie Wy tutaj (w kraju) domów nie budujcie, tylko z biednej i przeludnionej Polski emigrujcie! Bieda, bezrobocie i przeludnienie wzięło się stąd że przed 2 wojna św. i po wojnie rodziło się średnio więcej niż dwoje dzieci w rodzinach wielodzietnych. Tylko polityka 1 dziecka może uratować świat przed zagładą! Ale nie martwcie się, powodzi się wam, to i tak przyjcie kryska na Matyska! Nadciąga koniec wydobycia ropy naftowej (Peak Oil był w 2001) a wcześniej będą na świecie wojny (łącznie z 3 wojną św). Dlatego że wielcy tego świata już postanowili że na świecie ma zostać 14 razy mniej ludzi, czyli 500 mln. Właśnie żeby to się nie stało (wojny, kataklizmy) rządy powinny zabronić niekontrolowanego rozmnażania się ludzi i nie powinny wydawać więcej żadnych pozwoleń na budowy!
~Andrzej
co Was obchodzi cudzy dom? Jeżeli nie płacisz za niego rachunków to zajmijcie się swoimi sprawami. Np wybierz sie na kurs dobrego wychowania żeby nie obrażać bez sensu.
~endi
Obok mnie powstało pełno domów jednorodzinnych z pieniędzy przysyłanych przez Polaków na zmywakach i niemal wszystkie stoją puste , więc po co je budowali ?
~Obiektywnie
Tu chodzi o to, żeby polactwo mogło się pochwalić tym, że "ma" dom... A, że nie ma możliwości w nim mieszkać to już inna sprawa i nie moja sprawa tak naprawdę..śmieszne to, ale niestety ludzie w tym kraju żyją na opak...
~zenek1q odpowiada ~Obiektywnie
czy polaczkow najbardzie musi interesowac co robia inni i to ze ktos wydaje SWOJE pieniadze? Jak chcesz to sobie w d... pogrzeb i nic kom u do tego, a jak kogos stac i ma na to pieniadze to niech sobie buduje nawet 10 domow i niech one beda nawet do gory nogami jak z zakopanem, a jeszcze jak ich stac to niech sobie czekoladowa fontanne czy polaczkow najbardzie musi interesowac co robia inni i to ze ktos wydaje SWOJE pieniadze? Jak chcesz to sobie w d... pogrzeb i nic kom u do tego, a jak kogos stac i ma na to pieniadze to niech sobie buduje nawet 10 domow i niech one beda nawet do gory nogami jak z zakopanem, a jeszcze jak ich stac to niech sobie czekoladowa fontanne w ogrodzie zrobia i palmy posadza! Zazdroscicie im bo was nie stac i mieszkacie katem u rodzicow na garnuszku?!Zrozumcie, to ich kieszen i moga z pieniedzmi robic co chca. Jakby przerzneli wszystko w trzy karty to byscie byli chyba najszczesliwszymi ludzmi na ziemi. To jest wlasnie to co powoduje ze WSTYD BYC POLAKIEM! TFU!
~pozory
Kompletnie bez znaczenia ! Ważne są inwestycje gospodarcze, a nie domki jednorodzinne. To czy na domek będę czekał miesiąc krócej czy dłużej to pryszcz. Natomiast czekanie dwa lata na budowę zakładu pracy TO jest problem i proponowane zmiany nic tu nie dają.
~Obiektywnie
ZGADZA SIĘ! Po co nam domki, skoro przemysł i tak jest za granicą..

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki