REKLAMA

Wielotysięczny "marsz przeciwko drożyźnie" w Buenos Aires. Inflacja przekroczyła 36 proc.

2022-07-16 02:20
publikacja
2022-07-16 02:20
Wielotysięczny "marsz przeciwko drożyźnie" w Buenos Aires. Inflacja przekroczyła 36 proc.
Wielotysięczny "marsz przeciwko drożyźnie" w Buenos Aires. Inflacja przekroczyła 36 proc.
fot. Nacho Boullosa / / ZUMA Press

Piątkowa deklaracja nowo mianowanej szefowej resortu gospodarki, minister Silviny Batakis, o podjęciu "zdecydowanej walki ze spekulantami", których lewicowy, peronistyczny rząd Argentyny wskazuje jako odpowiedzialnych za najwyższą inflację w Ameryce Łacińskiej, była pierwszą reakcją na czwartkowy wielotysięczny "marsz przeciwko drożyźnie" zorganizowany w Buenos Aires.

Uczestnicy marszu przeszli jedną z głównych alej miasta – Avenidą 9 maja – pod Casa Rosada, siedzibę najwyższych władz państwa, gdzie odbył się wielotysięczny wiec przeciwko polityce rządu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Demonstranci domagali się, by centrolewicowy prezydent kraju, Alberto Fernandez, przeznaczył więcej pieniędzy zarezerwowanych na spłatę zobowiązań wobec Funduszu na skuteczniejszą pomoc najbiedniejszym warstwom społeczeństwa.

„Ci ludzie – głosiły transparenty demonstrantów - znaleźli się wskutek galopującej utraty wartości przez argentyńskie peso w beznadziejnej sytuacji”.

Według szczegółowych analiz socjologicznych i ekonomicznych, które od dłuższego czasu pojawiają się w argentyńskich mediach, aż połowa ludności kraju egzystuje dziś na granicy ubóstwa lub poniżej niej.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W marcu tego roku argentyński rząd wynegocjował z MFW porozumienie, na podstawie którego część środków przeznaczonych na spłatę argentyńskiego długu wobec MFW zostanie skierowanych w tym roku na pomoc dla tych grup ludności Argentyny, które ucierpiały najbardziej wskutek inflacji.

W piątkowym komunikacie Argentyńskiego Krajowego Instytutu Statystyki poinformowano, że stopa inflacji w kraju za pierwsze sześć miesięcy wyniosła 36,2 proc. - wbrew początkowym przewidywaniom rządu, że taki będzie poziom inflacji na koniec 2022 roku.

Jeśli wzrost cen będzie przyspieszał w dotychczasowym tempie, jest prawdopodobne, że na koniec roku może ona dojść do 80 proc., co oznacza, że byłaby najwyższa od czasów wielkiego kryzysu gospodarki argentyńskiej z 1991 roku, w ciągu którego ceny detaliczne w Argentynie wzrosły o 84 proc.(PAP)

ik/ mma/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 500 zł i oszczędzaj na 7% w Banku Millennium

Zyskaj 500 zł i oszczędzaj na 7% w Banku Millennium

Komentarze (41)

dodaj komentarz
karbinadel
Wbrew pozorom, nasi narodowi socjaliści z PiS praktycznie się nie różnią od peronistów z Argentyny. Jedni i drudzy sami wywołują inflację "programami społecznymi" a potem zwalają winę na spekulantów
polonu
inflacja 36 % a u nas ile jest- tak naprawdę ,nie to co GUS podaje a autentyczna , 50 % na pewno przekroczone . rząd sobie podnosi uposażenie 60 % to inflacja jest 15,5% niech koniowi to powiedzą on ma wieki łeb ,to uwierzy ,
transcendenz
Ch*j z inflacją, ale za to fajnie tańczą xD
ministerprawdy
Z jednej strony nasze władze patrzą z podziwem że udało im się taką inflację wygenerowa,ć a z drugiej pewnie trochę się obawiają że ludzie przyjdą pod wypasione domy polityków i ich rodzin. Inflacja to podatek na pokrycie nieudolnych działań rządów : walki z dawidem, zielnym ładem czy np u nas wypruciem kraju na rzecz Ukrainy.
marok
Sąsiedzi Argentyny mają inflację na poziomie paręnastu procent , co znaczy ,że Argentyna ma problem nie tylko z inflacją , która przyszła ze świata, ale też inflacją, która została napędzona wewnętrznie. Taka inflacja bierze się ze zbyt dużego dodruku pieniądza, Spekulanci nie podwyższaliby cen, gdyby nie było kupców, którzy mają Sąsiedzi Argentyny mają inflację na poziomie paręnastu procent , co znaczy ,że Argentyna ma problem nie tylko z inflacją , która przyszła ze świata, ale też inflacją, która została napędzona wewnętrznie. Taka inflacja bierze się ze zbyt dużego dodruku pieniądza, Spekulanci nie podwyższaliby cen, gdyby nie było kupców, którzy mają wystarczająco pieniędzy, by kupować szybko rosnące cenowo towary.
transcendenz
Ulice wasze, kamienice nasze...
m00zyk
Klasyka... socjaliści doprowadzają do inflacji, a potem winią spekulantów, którzy występują w jej EFEKCIE.
darecki787
Pomyśleć, że na początku XX w. to był jeden z najbogatszych krajów świata, dzięki wołowinie, której produkowali najwięcej na świecie.
pippin
Wszystko zgodnie z planem..Z balaganu wyloni sie nowy porzadek.
jaszczura
To forum stało się pogawędką ruskich botów komentujących.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki