REKLAMA

WIELKOPOLSKAPodpisano list intencyjny ws. badań dotyczących rekultywacji terenów pokopalnianych

2023-01-26 21:58
publikacja
2023-01-26 21:58

List intencyjny ws. współpracy przy prowadzeniu badań i analiz dotyczących poprawy stanu środowiska we wschodniej części Wielkopolski podpisały w czwartek Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), firma ZE PAK SA oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Podpisano list intencyjny ws. badań dotyczących rekultywacji terenów pokopalnianych
Podpisano list intencyjny ws. badań dotyczących rekultywacji terenów pokopalnianych
fot. G-Stock Studio / / Shutterstock

Porozumienie ma zaowocować nawiązaniem współpracy, szczególnie w obszarze oceny lokalizacji elektrowni jądrowej, odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski, a także prowadzonej rewitalizacji terenów górniczych i przemysłowych.

Rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz zaznaczył, że naukowcy poznańskiej uczelni od wielu lat prowadzą badania przyrodnicze we wschodniej części Wielkopolski. „Mamy do tego kompetentne kadry. Mamy odpowiednią infrastrukturę badawczą i prowadzimy nowoczesne, innowacyjne badania” – zaznaczył.

Rektor wyraził przekonanie, że współpraca ZE PAK, UPP i Wód Polskich przyczyni się do rozwoju nowoczesnej energetyki, a tym samym wzrostu stabilności energetycznej naszego kraju. „Jestem przekonany, że dzięki współpracy z naszą uczelnią, ten rozwój nastąpi w harmonii z przyrodą i również przyczyni się do poprawy stosunków wodnych w Wielkopolsce” – powiedział.

Prezes ZE PAK Piotr Woźny wskazał, że za dwa lata jego firma przestanie wytwarzać energię elektryczną z węgla brunatnego.

„Zostawiamy po sobie przyrodę, której używaliśmy niezwykle intensywnie przez tych 60 lat eksploatacji węgla brunatnego w Wielkopolsce. Trzeba po sobie posprzątać. Ale nie tylko posprzątać. To też miejsce i teren, które trzeba wykorzystać do tego, żeby dalej produkować energię, tym razem bezemisyjną” – powiedział.

Woźny przypomniał przy tym o planach spółki dotyczących inwestycji w energetykę odnawialną i chęć zbudowania w Pątnowie elektrowni atomowej. Podkreślił, że PGW Wody Polskie to „naturalny partner” do koniecznego odbudowania stosunków wodnych we wschodniej Wielkopolsce. „Żeby wykorzystać to, że przez lata eksploatując węgiel brunatny zostawiamy po sobie, gigantyczne rezerwuary powierzchni, przestrzeni, do tego żeby wypełnić ją wodą, która będzie mogła być używana dla potrzeb rekreacyjnych, retencyjnych jak i też wspomagania rolników” – powiedział.

Pytany przez PAP ocenił, że firma będzie musiała wydać od 70 do 80 mln zł na zrekultywowanie terenów po kopalnianych wyrobiskach.

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił, że na obszarze całej środkowej części kraju występują problemy z niedoborem wody. Przypomniał przy tym, że rocznie przez terytorium Polski przepływa około 62 mld m sześc. wody, z czego w zbiornikach retencjonujemy około 4 mld m sześc. wody.

„Po zakończeniu tych inwestycji, które są planowane i po wykonaniu wszystkich zadań renaturyzacyjnych dotyczących wykorzystania tych pokopalnianych wyrobisk, będziemy w stanie dodatkowo retencjonować około 800 mln do 1 mld m sześc. wody. To jest 20-25 proc. dotychczasowych zasobów dyspozycyjnych kraju” – podkreślił prezes Wód Polskich.

Woś zaznaczył, że do wyboru najbardziej efektywnych rozwiązań technicznych niezbędne są badania i analizy. „Tutaj bardzo liczymy na pomoc UPP, który ma w tym zakresie ogromne doświadczenia” – podkreślił.

Ocenił, że powierzchnia nowych zbiorników wodnych, które powstaną po rekultywacji wyrobisk, sięgnie 3,5 tys. ha.

"Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie zbilansowanie tej wody, przyjrzenie się bardzo dokładnie temu, w jakim tempie jesteśmy w stanie napełniać te pokopalniane wyrobiska, tak aby zrobić to w najbardziej dogodny dla środowiska naturalnego sposób” - powiedział Woś.

Ocenił, że pełna rekultywacja terenów pokopalnianych we wschodniej Wielkopolsce potrwa do 2030-2032 roku i będzie kosztować od 200 do 250 mln zł. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki