REKLAMA

Wielkie otwarcie na amerykańskim rynku pracy

Krzysztof Kolany2021-04-02 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-02 14:30
Wielkie otwarcie na amerykańskim rynku pracy
Wielkie otwarcie na amerykańskim rynku pracy
fot. Sean Valentine / / Pexels

Znoszenie antycovidowych restrykcji poskutkowało ogromnym wzrostem zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Liczba nowych etatów pozytywnie zaskoczyła  ekonomistów.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w marcu była aż o 916 tys. wyższa niż w lutym – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat wyraźnie wyższy od mediany szacunków ekonomistów na poziomie 630 tys.

Już miesiąc temu dane z amerykańskiego rynku pracy przyniosły mocne pozytywne zaskoczenie, wskazując na przyrost zatrudnienia na poziomie 379 tysięcy. Dziś wynik ten zrewidowano na 468 tys. W styczniu gospodarka USA utworzyła 166 tysięcy nowych miejsc pracy (pierwotnie raportowano tylko 49 tys.) po fatalnym rozczarowaniu w grudniu, gdy odnotowano (po rewizji) ubytek aż 306 tys. etatów.

Warto pamiętać, że tak w zasadzie mówimy nie tyle o wzroście zatrudnienia w USA, co o odrobieniu strat z zeszłorocznego lockdownu. Przez poprzednie 11 miesięcy amerykańskie firmy przywróciły 13,7 mln miejsc pracy z 22,2 milionów utraconych w marcu i kwietniu 2020 roku.

W marcu sektor prywatny utworzył 780 tys. nowych miejsc pracy, a w sektorze publicznym przybyło 136 tys. stanowisk. Bardzo mocnym wynikiem mógł się pochwalić sektor wytwórczy (+183 tys.). Znoszenie zakazów prowadzenia działalności gospodarczej poskutkowało zwiększeniem zatrudnienia w branży hotelarsko-rozrywkowej o 280 tys. (po +384 tys. w lutym). W edukacji przybyło 64,6 tys. etatów, a w transporcie i magazynowaniu 47,5 tys.

Bardzo dobrą wiadomością jest też nieoczekiwane wydłużenie się czasu pracy, która wzrosła z 34,6 do 34,9 godzin tygodniowo. To sygnał, że popyt na pracę jest na tyle silny, że mimo dużego wzrostu zatrudnienia firmy muszą wydłużać czas pracy swoim pracownikom. Powodem do zmartwień nie jest natomiast spadek przeciętnej stawki godzinowej, która obniżyła się o 0,1% mdm (i była o 4,2% wyższa niż przed rokiem). To zapewne efekt tego, że do pracy masowo powracali niżej opłacani pracownicy sektora usług, w tym zwłaszcza w branży turystycznej.

Stopa bezrobocia (agregat U-3) w lutym  zgodnie z oczekiwania mi ekonomistów obniżyła się z 6,2% do 6,0%. Liczona na podstawie badania aktywności zawodowej ludności liczba bezrobotnych obniżyła się o 262 tys., do 9,71 mln. Liczba pracujących wzrosła o 609 tys., do 150,85 mln. Ubyło także 263 tys. osób biernych zawodowo (tj. niepracujących i nieposzukujących pracy), których populację oszacowano na 100,46 mln.

Rynki finansowe dość spokojnie przyjęły raport BLS. O 14:45 notowania kontraktów terminowych na S&P500 rosły o 0,45%. Kurs EUR/USD po początkowych wahaniach powrócił do poziomu ok. 1,1767. Warto pamiętać, że dziś mamy Wielki Piątek, który jest dniem bez sesji na nowojorskim rynku kasowym. Także giełdy przy Wall Street będą mogły zareagować dopiero w poniedziałek.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
langdon25
Waldemar Bonkowski senator PiS zabił bestialsko swojego psa.
To prawdziwa twarz PiS w Polsce , na Kaszubach w Kościerzynie .
5 lat bezwzględnego więzienia dla tego mordercy .

W 2014r uciekła od niego żona z powodu notorycznego znęcania się .

Prawdziwe oblicze PiS .
ajwaj_
OK
Pan autor schowal wazna ciekawostke w tekscie, któs móglby przeoczyc

""Warto pamiętać, że tak w zasadzie mówimy nie tyle o wzroście zatrudnienia w USA, co o odrobieniu strat z zeszłorocznego lockdownu. Przez poprzednie 11 miesięcy amerykańskie firmy przywróciły 13,7 mln miejsc pracy z 22,2 milionów
OK
Pan autor schowal wazna ciekawostke w tekscie, któs móglby przeoczyc

""Warto pamiętać, że tak w zasadzie mówimy nie tyle o wzroście zatrudnienia w USA, co o odrobieniu strat z zeszłorocznego lockdownu. Przez poprzednie 11 miesięcy amerykańskie firmy przywróciły 13,7 mln miejsc pracy z 22,2 milionów utraconych w marcu i kwietniu 2020 roku.""

Szczecia w odrabiania strat gdzies za 2 lata, a nie wierze
Bedzie prez. Trump, co ze schodów rzadko spada.
mooooo
No i znów eldorado 28 biliona długu już spłacili 3 tys mostów wyremontowali ,,,, whole America has internet?? Colany you have to came back to Massachusetts and enjoyed the America
abcx
Hmm, a to nie było tak że stany takie jak Teksas, Floryda itd nie posłuchały prezydenta Bidena (były nawet brzydkie pyskówki przez telefon w stylu pier@# się Panie prezydencie) i nie wprowadziły zaleceń prezydenta typu: lockdown, noszenie maseczek, zakaz przemieszczania się itd..
pippin
Dane tak samo wiarygodne jak te,ze dotyczace inflacji cpi ;) Wczoraj kolejny tydz z rzedu ponad 700 tys nowych bezrobotnych..
lorelie
Amerykanie nie wstyd wam że macie takiego prezydęta który nie jest w stanie podejść po schodach do samolotu i jest pośmiewiskiem świata?
langdon25
Polacy nie wstyd wam prezydęta który jest powołany tylko do obsługi długopisa i jazdy na nartach ?
lachu75
za to nasz jest niepełnosprawny inaczej, ale jeździ na nartach.;-)
mooooo
Dziadostwo świata w następnych wyborach prezyden będzie miał 84+ bo tylko takich stać na wybory bo reszta to siedzi na bezrobociu
langdon25 odpowiada lachu75
I za zamiłowanie do nart i długopisu cały ciemny naród płaci Adrianowi co miesiąc jakieś 20 tys zł

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki