
Znoszenie antycovidowych restrykcji poskutkowało ogromnym wzrostem zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Liczba nowych etatów pozytywnie zaskoczyła ekonomistów.
Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w marcu była aż o 916 tys. wyższa niż w lutym – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat wyraźnie wyższy od mediany szacunków ekonomistów na poziomie 630 tys.

Już miesiąc temu dane z amerykańskiego rynku pracy przyniosły mocne pozytywne zaskoczenie, wskazując na przyrost zatrudnienia na poziomie 379 tysięcy. Dziś wynik ten zrewidowano na 468 tys. W styczniu gospodarka USA utworzyła 166 tysięcy nowych miejsc pracy (pierwotnie raportowano tylko 49 tys.) po fatalnym rozczarowaniu w grudniu, gdy odnotowano (po rewizji) ubytek aż 306 tys. etatów.
Warto pamiętać, że tak w zasadzie mówimy nie tyle o wzroście zatrudnienia w USA, co o odrobieniu strat z zeszłorocznego lockdownu. Przez poprzednie 11 miesięcy amerykańskie firmy przywróciły 13,7 mln miejsc pracy z 22,2 milionów utraconych w marcu i kwietniu 2020 roku.
W marcu sektor prywatny utworzył 780 tys. nowych miejsc pracy, a w sektorze publicznym przybyło 136 tys. stanowisk. Bardzo mocnym wynikiem mógł się pochwalić sektor wytwórczy (+183 tys.). Znoszenie zakazów prowadzenia działalności gospodarczej poskutkowało zwiększeniem zatrudnienia w branży hotelarsko-rozrywkowej o 280 tys. (po +384 tys. w lutym). W edukacji przybyło 64,6 tys. etatów, a w transporcie i magazynowaniu 47,5 tys.
Bardzo dobrą wiadomością jest też nieoczekiwane wydłużenie się czasu pracy, która wzrosła z 34,6 do 34,9 godzin tygodniowo. To sygnał, że popyt na pracę jest na tyle silny, że mimo dużego wzrostu zatrudnienia firmy muszą wydłużać czas pracy swoim pracownikom. Powodem do zmartwień nie jest natomiast spadek przeciętnej stawki godzinowej, która obniżyła się o 0,1% mdm (i była o 4,2% wyższa niż przed rokiem). To zapewne efekt tego, że do pracy masowo powracali niżej opłacani pracownicy sektora usług, w tym zwłaszcza w branży turystycznej.
Stopa bezrobocia (agregat U-3) w lutym zgodnie z oczekiwania mi ekonomistów obniżyła się z 6,2% do 6,0%. Liczona na podstawie badania aktywności zawodowej ludności liczba bezrobotnych obniżyła się o 262 tys., do 9,71 mln. Liczba pracujących wzrosła o 609 tys., do 150,85 mln. Ubyło także 263 tys. osób biernych zawodowo (tj. niepracujących i nieposzukujących pracy), których populację oszacowano na 100,46 mln.
Rynki finansowe dość spokojnie przyjęły raport BLS. O 14:45 notowania kontraktów terminowych na S&P500 rosły o 0,45%. Kurs EUR/USD po początkowych wahaniach powrócił do poziomu ok. 1,1767. Warto pamiętać, że dziś mamy Wielki Piątek, który jest dniem bez sesji na nowojorskim rynku kasowym. Także giełdy przy Wall Street będą mogły zareagować dopiero w poniedziałek.
KK
