REKLAMA

Wielka Brytania: ograniczenie imigracji z UE uderzy w gospodarkę

2016-08-16 10:53
publikacja
2016-08-16 10:53

Odcięcie napływu unijnych imigrantów po Brexicie uderzy w brytyjską gospodarkę. To wnioski z raportu publikowanego przez think tank Resolution Foundation. Czytamy w nim, że tutejszy pracownik niewykwalifikowany może odczuć nieznaczne korzyści wynikające z mniejszej konkurencji na rynku pracy, ale zostaną one przesłonięte przez inne czynniki.

Wielka Brytania: ograniczenie imigracji z UE uderzy w gospodarkę / YAY Foto

Nieznaczne wzrosty płac zostaną - według autorów raportu - unieważnione przez dwie okoliczności. Na krótką metę w Brytyjczyków uderzy inflacja spowodowana słabnięciem funta, a na dłuższą - spowolnienie gospodarcze.

Tymczasem, dziennik "The Times" zwraca uwagę, że z raportu bije niepokój o sektor rolnictwa. Tu 30% siły roboczej to unijni imigranci, na przykład zbierający latem owoce.

Raport ostrzega, że pracodawcy będą mieli duży problem z załataniem dziury po unijnych przybyszach. Również dlatego, że przecietny pracownik z Europy wschodniej zarabia na godzinę o trzy funty mniej niz ktoś tu urodzony. Rozwiązanie to podwyższenie płac tak, by skusić Brytyjczyków. Z kolei, "Guardian" jednak stawia pytanie: "Jak wiele takich firm, dotąd opierających swój model biznesowy na niskich wynagrodzeniach, wypadnie z rynku?"

A dziennik "The Independent" komentuje: "Obóz proeuropejski orzeknie z pewnością, że to kolejna złamana obietnica eurosceptyków".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/dj

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Adamek630
Czyli nie będzie inżynierów i lekarzy z Syrii ?
~płonący_kołchoz
Oj jaki to ból polskich lemingów. Sprowadzą sobie Hindusów. Są tańsi
~zez
To bardzo dobrze,że rząd UK pozwala Polakom pracować w UK i tam się bogacić... nie zmienia to jednak faktu, że dzieje się to kosztem lokalnej ludności. Podobnie jak w Polsce z Ukraińcami, co prawda "ekonomia" Polski jako całość zyskuje, ale Polacy-pracownicy już jakby nie bardzo...
~Nom123
I bardzo dobrze niech maja jwszcze gorzej
Maja za swoje

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki