REKLAMA

Więcej firm z branży IT rekrutuje, niż zwalnia

2023-03-23 10:21
publikacja
2023-03-23 10:21

Ponad 40 proc. firm z branży IT nie zmieni nic w zatrudnieniu w drugim kwartale tego roku. 19 proc. planuje zwolnienia, 27 proc. rekrutacje - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Więcej firm z branży IT rekrutuje, niż zwalnia
Więcej firm z branży IT rekrutuje, niż zwalnia
fot. Kevin Ku / / Pexels

Według raportu w drugim kwartale 2023 roku 19 proc. pracodawców z branży IT w Polsce mówi o konieczności zwolnień, a 27 proc. z nich chce powiększać swoje zespoły. Niemal połowa (46 proc.) firm z obszaru nowych technologii nie przewiduje żadnych zmian personalnych w nadchodzących miesiącach, a 8 proc. organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas.

Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi +8 proc. Oznacza to, że od kwietnia do końca czerwca specjaliści branży IT mogą liczyć na więcej nowych ofert pracy niż w I kwartale tego roku. Jak podkreślono, jest to wynik wyższy o 5 pkt proc. w ujęciu kwartalnym, jednak o 3 pkt proc. niższy rok do roku.

„Obszar IT zawsze był podatny na zawirowania w koniunkturze między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo i szybko można go wykorzystywać do optymalizacji kosztów” - skomentował Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce, firmy należącej do ManpowerGroup. "Wierzę, że to wiosenne odbicie jest zapowiedzią powrotu do stabilnego, może już nie tak dynamicznego jak w czasie postcovidowym, ale nadal wzrostu ofert pracy dla specjalistów" – stwierdził ekspert.

Wciąż brakuje dobrych specjalistów

Jak dodał, nawet jeśli sektor IT lekko wyhamował, to niedobór talentów z tego powodu nie zmalał. „Jest niezmiennie duży, szacowany w Polsce na około 50 tysięcy specjalistów" – wskazał Wojtaszek.

Od początku roku na najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci starający się o stanowisko DevOps Engineera, Java Developera oraz Frontend Developera. Jak podkreślił ekspert, firmy będą także nadal poszukiwać specjalistów od cyberbezpieczeństwa, data scientists i machine learnig. "Jest to spowodowane pędem firm w kierunku automatyzacji procesów, co wymaga niezwykłej umiejętności panowania nad ogromnymi zasobami danych. Jednak te rzeczy nie mają racji bytu bez dobrze przygotowanej, optymalnej, wydajnej infrastruktury, dla której coraz częściej synonimem jest chmura. Z tego powodu również inżynierowie DevOps różnych specjalizacji nie powinni mieć kłopotu ze zmianą otoczenia projektowego. Stale brakuje także deweloperów. Tutaj potrzeby są niezmienne i jeszcze długo nie zostaną zaspokojone" - zaznaczył Wojtaszek.

Bardziej optymistycznie wypadły plany rekrutacyjne firm w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). 43 proc. pracodawców planuje w II kwartale br. zwiększyć zatrudnienie, 16 proc. mówi o konieczności zwolnień, 38 proc. nie chce wprowadzać zmian personalnych, a 3 proc. nie zna planów na najbliższy czas. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze w regionie EMEA od kwietnia do końca czerwca to +27 proc. 

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (11)

dodaj komentarz
shiver5
Ciągle czytamy że w Polsce brakuje co najmniej 100k programistów. A koniec końców się okazuje że połowa firm z sektora nikogo nie zatrudnia a jedna czwarta zwalnia.
monuz
Czyli tradycyjnie, brakuje miliona informatyków w Polsce, dziwne, że mi jeszcze komputer działa. PS w galerii w pobliżu mojego domu padł jeden z ostatnich małych sklepów komputerowo-serwisowych, informatycy z niego załapali się do Media Markt by sprzedawać czajniki.
chmiels
to byli sprzedawcy a nie informatycy
zbyszek_
Nie ma ludzi na rynku wszyscy w pracy.
andrzey_
Te artykuły o IT wyglądają trochę jak nakręcanie klientów dla firm rekrutujących. Coś jak z deweloperami i ciągłym mówieniu, że mieszkania będą drożeć.
chmiels
Popyt na mieszkania kiedyś się nasyci bo po co mi 10ty pokój a popyt na IT może rosnąć w nieskończoność (bo oszczędność, bo wzrost, bo przyjemność) - zawsze da się napisać jeszcze lepszy program.
piotr76 odpowiada chmiels
W pewnym momencie rozwiązania "low-code" zmniejszą popyt na niskowykwalifikowanych wyrobników w IT. Ale i tak do tego jeszcze daleka droga.
chmiels odpowiada piotr76
dzieki uzywaniu gotowych komponentów w budowlance każdy może sobie wybudować co chce bez kwalifikacji, w ogóle to idą tam ludzie odrzuceni przez system edukacji w filtrze "co poeta miał na mysli i znajdź X" i co ceny spadły albo popyt? Tyle że prawdziwi architekci poszli do budowania 100 piętrowych budynków. Tu nie bedzie dzieki uzywaniu gotowych komponentów w budowlance każdy może sobie wybudować co chce bez kwalifikacji, w ogóle to idą tam ludzie odrzuceni przez system edukacji w filtrze "co poeta miał na mysli i znajdź X" i co ceny spadły albo popyt? Tyle że prawdziwi architekci poszli do budowania 100 piętrowych budynków. Tu nie bedzie inaczej - SAPowcy nie przymierają głodem tylko zarabiają extra pieniądze, podobnie chmurowcy (używają kilku linii kodu zamiast instalowac serwer przez cały dzień) itd.
infinityhost odpowiada chmiels
I myślisz tak jak myśleć powinieneś. A ludzie tego nie rozumieją.
ravauw
wystawiasz ogloszneie na juniora, kilkaset aplikacji, 90% ludzie po kursach i umiejetnosciami "miekkimi", 10% inzynierowie .... ehh

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki