REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Członkowie RPP mówią o konieczności podwyżek stóp proc.

2021-11-30 13:18, akt.2021-11-30 14:45
publikacja
2021-11-30 13:18
aktualizacja
2021-11-30 14:45
Członkowie RPP mówią o konieczności podwyżek stóp proc.
Członkowie RPP mówią o konieczności podwyżek stóp proc.
/ UE Katowice

W grudniu i styczniu RPP powinna podwyższyć stopy proc. po ok. 50 pb, gdyż wewnętrzna presja inflacyjna w Polsce jest silna, a dodatkowo CPI podbija słaby złoty - powiedział PAP Biznes, komentując odczyt CPI za XI, członek RPP Eugeniusz Gatnar. Ekonomista wskazuje, że niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność dokonanych już podwyżek stóp.

"Inflacja konsumencka wzrosła po raz kolejny bardziej niż wskazywał konsensus rynkowy. To świadczy o występowaniu silnej wewnętrznej presji inflacyjnej, trudnej do oszacowania przez analityków. Myślę, że potwierdzi to inflacja bazowa, która będzie zbliżona do 5 proc. Obawiam się, że w grudniu zobaczymy odczyt CPI przekraczający 8 proc., choćby ze względu na znaczny impuls popytowy związany z zakupami świątecznymi. Niestety, proinflacyjnie działa także słaby złoty, którego kontrybucja do CPI jest szacowana na ok. 1-1,5 pkt. proc. Uważam, że jego kurs zupełnie nie odzwierciedla bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki" - powiedział Gatnar.

"Niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność oddziaływania na gospodarkę dokonanych już przez RPP podwyżek stóp procentowych. Moim zdaniem, ten cykl należy kontynuować. W następnych dwóch miesiącach RPP powinna zdecydować się na podwyżki po ok. 50 pb każda. Następne zmiany stóp w cyklu będą zależały od sytuacji pandemicznej w kraju oraz sytuacji na rynkach zagranicznych. Uważam, że docelowo, powinny one osiągnąć poziom ok. 2,5-3,0 proc. aby sprowadzić inflację CPI w 2023 roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednak trzeba pamiętać, że kanał stopy procentowej działa z opóźnieniem, stąd kolejne decyzje RPP powinny uwzględniać aktualne projekcje inflacji" - dodał.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Według Gatnara, tarcza antyinflacyjna obniży "nieco" inflację CPI, co pozwoli uniknąć jej szczytu w I kwartale na poziomie ok. 10 proc.

"Ma to duże znaczenie ze względu na adaptacyjny charakter oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - dodał członek RPP.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 7,4 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

Kadencja Gatnara w RPP upływa 25 stycznia 2022 r. 

W świetle najnowszych danych o CPI podwyżka stóp proc. w grudniu jest konieczna

Odczyt CPI za listopad wzmacnia nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej; w świetle najnowszych danych podwyżka stóp procentowych w grudniu jest konieczna - powiedział PAP Biznes członek RPP Rafał Sura.

"Szacunek flash inflacji za listopad ewidentnie pokazuje, że dokonana przez RPP w ostatnich miesiącach ścieżka podwyżek stóp procentowych była konieczna. Ten odczyt tylko wzmacnia nasze nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej - w świetle najnowszych danych podwyżka stóp w grudniu również jest konieczna. Musimy działać, aby osiągnąć nasz zasadniczy cel, który wcześniej komunikowaliśmy, czyli sprowadzić inflację w 2023 r. w granice przedziału odchyleń od celu, czyli w okolice 3,5 proc. Kurs, który obraliśmy, jest do tego niezbędny" - powiedział Sura.

RPP podwyższyła w październiku i listopadzie stopę referencyjną łącznie o 115 pb., w krokach po 40 i 75 pb., do 1,25 proc.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 grudnia.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (36)

dodaj komentarz
jan888
W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy).
jan888
PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje dla lekarzy), czym wywołały niespotykaną od dziesięcioleci inflację i osłabienie się złotego (stąd i wzrost cen energii i gazu). Rząd PIS i kontrolowana przez PIS RPP są w 100% odpowiedzialni za gigantyczną inflację.
wtomek
No jak tam panowie analitycy....kurs złotego w jak dużym stopniu zależy od stop procentowych, które nie odstają od otoczenia?. Co spowodowało taką jazdę na walutach...czynniki fundamentalne czy zwykła spekulacja?. Oj, do praktyki się zabrać , stawiać swoje pieniądze na wymyślone tezy....płacić za to na żywo i od razu.
friedens
Erdogan swych obywateli nie okrada jak Kartofel. Inflacja nad Bosforem ok. 20%, a stopy 18,5%. Jak nie podwyższą w Polsce do poziomu inflacji, złoty poleci na pysk i będzie jeszcze większa panika na obligacjach, ratingi spadną jak kamień w studnię.. Po co komu peryferyjny złoty w czasach pandemii przy inflacji 8 %, a w styczniu Erdogan swych obywateli nie okrada jak Kartofel. Inflacja nad Bosforem ok. 20%, a stopy 18,5%. Jak nie podwyższą w Polsce do poziomu inflacji, złoty poleci na pysk i będzie jeszcze większa panika na obligacjach, ratingi spadną jak kamień w studnię.. Po co komu peryferyjny złoty w czasach pandemii przy inflacji 8 %, a w styczniu zapewne 11 - 12 % i oprocentowaniu 1,5% ? Przecież to jest nielogiczne, a wręcz głupie i niebezpieczne dla Polaków, którzy sami zaczną bać ię kupować obligacji skarbu państwa, bo już widać, słuchać i czuć, że zaczynają śmierdzieć niewypłacalnością..
and00
To znajdź na świecie te kilka państw co mają realnie dodatnie stopy i sie do któregoś przeprowadź
Zdziwisz się jakie to potęgi ekonomiczne i oazy dobrobytu
adamii
Inflacja rosnie o 1% a jeden z najwiekszych jastrzebi rpp mowi zeby podniesc stopy o 0,5% alez polska bedzie plonac niedlugo…
kojuz
Obecnie ZŁotówka umocniła się do dolara, euro. Po co podwyzszac stopy % bo wzrosna kredyty a prawie cała gospodarka i konsumenci maja kredyty.
Inflacja sama spadnie bo ropa staniała na swiecie , spadną ceny paliw , i innych towarów surowców z powodu Covidu , w PL obnizenie podatków paliw

MZ przewiduje w
Obecnie ZŁotówka umocniła się do dolara, euro. Po co podwyzszac stopy % bo wzrosna kredyty a prawie cała gospodarka i konsumenci maja kredyty.
Inflacja sama spadnie bo ropa staniała na swiecie , spadną ceny paliw , i innych towarów surowców z powodu Covidu , w PL obnizenie podatków paliw

MZ przewiduje w połowie grudnia szczyt zachorowan na Covid ,wzrost przypadków Omikron,
Tak jak w poprzednich latach tez moze :spadną ceny towarów obniżą zakupy i popyt : konsumenci będą siedziec w domu nie będą podrózowac itp ograniczenia spotkan wejsc do restauracji ,galerii , sklepów , mniej lotów samolotów , moze lockdowny itp
wrecker
Widzisz gdyby delikatnie ruszyli stopami procentowymi w czerwcu jak inflacja wskoczyła na 4.5% to by nie było teraz takiego roz.pierdolu. Co do cen ropy to nie wiadomo ile potrwa przecena. Co do kredytów to oczywiście rata wzrośnie ale też będziesz mógł zarobić więcej na lokacie i mniej wydasz na rachunki i żarcie. Tak Widzisz gdyby delikatnie ruszyli stopami procentowymi w czerwcu jak inflacja wskoczyła na 4.5% to by nie było teraz takiego roz.pierdolu. Co do cen ropy to nie wiadomo ile potrwa przecena. Co do kredytów to oczywiście rata wzrośnie ale też będziesz mógł zarobić więcej na lokacie i mniej wydasz na rachunki i żarcie. Tak będzie przy niskiej inflacji i wyższych stopach
franekxy
Samo nie spadnie. Dopóki słyszę wszędzie "lepiej kupić dzisiaj, bo jutro będzie drożej", dopóty inflacja nie spadnie.
neuelukas
Brawo za udostępnienie. Większość tzw. Guru od Krypto nie przyzna się ile zarabiają na Afiliacji. To, że polecają, zachwalają, nie znaczy, że sami dużo zainwestowali albo by teraz w to wchodzili. Każda nowa osoba, która się w to wkręci to dla nich gruby chajs. Jestem zwolennikiem technologii Blockchain, ale nie chciałbym Brawo za udostępnienie. Większość tzw. Guru od Krypto nie przyzna się ile zarabiają na Afiliacji. To, że polecają, zachwalają, nie znaczy, że sami dużo zainwestowali albo by teraz w to wchodzili. Każda nowa osoba, która się w to wkręci to dla nich gruby chajs. Jestem zwolennikiem technologii Blockchain, ale nie chciałbym żebyśmy dożyli takiej sytuacji, że kopalnie będą działały a szpital nie bo będzie blackaut.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki