REKLAMA

Węgrzy podnoszą stopy procentowe mocniej od oczekiwań

Maciej Kalwasiński2022-01-25 14:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-25 14:00
Węgrzy podnoszą stopy procentowe mocniej od oczekiwań
Węgrzy podnoszą stopy procentowe mocniej od oczekiwań
fot. Mistervlad / / Shutterstock

Narodowy Bank Węgier zaskoczył rynek skalą podwyżki stóp procentowych. To nie jedyny sposób, w jaki Madziarzy walczą z wysoką inflacją.

Węgierski bank centralny podniósł stopę referencyjną o 50 pb., do poziomu 2,9 proc. Tymczasem konsensus rynkowy przewidywał wzrost o 30 pb.

Po ośmiu podwyżkach z rzędu stopa referencyjna znalazła się na najwyższym poziomie od stycznia 2014. Jeszcze w pierwszej połowie czerwca ubiegłego roku wynosiła 0,6 proc. i była najniższa w historii.

Stopa referencyjna jest nad Balatonem wyższa niż w Polsce (2,25 proc.), ale niższa niż w Czechach (3,75 proc.). Węgrzy, podobnie jak nasi południowi sąsiedzi, cykl podwyżek rozpoczęli jeszcze w czerwcu. Ich łączna skala jest już wyższa niż nad Wisłą (230 pb. vs 215 pb.) i bardziej rozłożona w czasie. Dzisiejsza podwyżka jest największa w tym cyklu - wcześniej węgierski bank centralny zazwyczaj podnosił stopy o 30 pb.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

Pod koniec 2021 r. Narodowy Bank Węgier częściej manipulował tygodniową stopą depozytową, windując ją w ciągu niespełna dwóch miesięcy o ponad 2 punkty procentowe, do poziomu 4 proc. W styczniu jednak zaniechał kolejnych podwyżek. W planach banku jest zbliżenie do siebie obu stawek.

Węgrzy podnoszą stopy procentowe, aby ujarzmić dynamicznie rosnącą inflację. W grudniu sięgnęła ona nad Balatonem 7,4 proc. i była taka sama jak miesiąc wcześniej. Wzrost cen próbują hamować władze. Od połowy listopada obowiązuje limit cen paliw - cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów (6,05 zł) za litr.

Ale rząd Viktora Orbana, na kilka miesięcy przed wyborami, idzie krok dalej: wprowadza limity cen podstawowych produktów żywnościowych. Od 1 lutego mają zaś być limitowane ceny mąki pszennej, mleka krowiego o 2,8-procentowej zawartości tłuszczu, cukru, oleju słonecznikowego, udźca wieprzowego i piersi kurzych - nie będą one mogły kosztować więcej niż 15 października.

Z drugiej strony wpływ podwyżek stóp proc. na inflację mityguje decyzja władz, by zamrozić stopy kredytów hipotecznych na poziomach z października. Rozwiązanie ma obowiązywać do połowy roku. Na zmiennej stopie procentowej opartych jest ok. jedna trzecia kredytów - informował PAP. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki temu w kieszeniach kredytobiorców zostanie 30 mld forintów (ok. 400 mln zł).

Kolejne decyzje o stopach procentowych nadejdą z państw naszego regionu nadejdą na początku lutego - 3. dnia miesiąca zbiorą się czeskie władze monetarne, 8. polskie, a dzień później - rumuńskie. Analitycy spodziewają się kolejnych podwyżek.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (35)

dodaj komentarz
koperytko
To bedziemy ogladac wskaźniki - stopy, inflacja, PKB, bezrobocie, kurs pln. według mnie RPP nie powinna juz podnosić stóp i czekac na ruch EBC..... którego w najbliższym czasie nie będzie. W międzyczasie wymówić CO2 i nie brac udziału w tym projekcie wariatów z PE
lukaszslask
ja wiem,ze jak sie kupuje te mieszkanka za milion to w pierwszym roku jest hurra optymizm...
Bank zarobil,posrednik sowita prowizja,Ubezpieczyciel sowita skladka,podatek vat,pcc jak uzywka,cale wykonczenie itp itd,ale to jest ten jeden rok,a co potem???splacanie przez 30 lat...brak wakacji,przyjemnosci itp itd,oczywiscie jak ktos
ja wiem,ze jak sie kupuje te mieszkanka za milion to w pierwszym roku jest hurra optymizm...
Bank zarobil,posrednik sowita prowizja,Ubezpieczyciel sowita skladka,podatek vat,pcc jak uzywka,cale wykonczenie itp itd,ale to jest ten jeden rok,a co potem???splacanie przez 30 lat...brak wakacji,przyjemnosci itp itd,oczywiscie jak ktos zarabia i na to i na to to chwala mu za to,ale jak sie skonczy budowanie tych mieszkanek to u Lekarza czy Reha kolejki budowlancow nie beda staly,lancuszek sie skonczy i widac to poumierajacych centrach miast.....
sionwo
spłacający hipotekę 30 lat mają potencjalnie ciężkie 30 lat przed sobą

ale lepiej pocieszyć się tymi co mają gorzej:

wyobraź sobie że gdzieś są ludzie którzy płacą czynsz najmu w wysokości hipoteki i myślą że im się opłaca, mija 30 lat oni dalej płacą, mija 40 lat - przechodzą na emeryturę po krachu demograficznym 30%
spłacający hipotekę 30 lat mają potencjalnie ciężkie 30 lat przed sobą

ale lepiej pocieszyć się tymi co mają gorzej:

wyobraź sobie że gdzieś są ludzie którzy płacą czynsz najmu w wysokości hipoteki i myślą że im się opłaca, mija 30 lat oni dalej płacą, mija 40 lat - przechodzą na emeryturę po krachu demograficznym 30% ostatniej pensji - dalej trzeba płacić, nie mają z czego więc ich eksmitują do blaszanego kontenera mieszkalnego który jest tak stary że pamięta czasy podjęcia przez nich głupkowatej decyzji że wynajem się opłaca... ale przynajmniej kontener jest już za darmo od miasta :D
jas2
"a co potem???splacanie przez 30 lat...brak wakacji"

Nie narzekaj, wynajmuj całe życie i całe życie nie będziesz miał na wakacje.
wtomek
Po szybkim wzroście stóp procentowych i rat, węgierskie władze planują zamrozić oprocentowanie kredytów mieszkaniowych na poziomie sprzed wzrostu kosztu pieniądza. Czy podobnie będzie w Polsce?
lukaszslask
nie ,bo nie po to podnosi sie stopy procentowe,stopy nie maja wplywu na rope,gaz itp,ale maja wplyw na kredyty,a te na wartosci nieruchomosci,a te powinny spasc,zeby Ludzie zadluzali sie na mniejsze kwoty,przez to na mniejsze raty i wtedy stopy nie beda mialy takiego znaczenia,bo chyba wolisz stopy 3% przy wartosci nieruchomosci nie ,bo nie po to podnosi sie stopy procentowe,stopy nie maja wplywu na rope,gaz itp,ale maja wplyw na kredyty,a te na wartosci nieruchomosci,a te powinny spasc,zeby Ludzie zadluzali sie na mniejsze kwoty,przez to na mniejsze raty i wtedy stopy nie beda mialy takiego znaczenia,bo chyba wolisz stopy 3% przy wartosci nieruchomosci za 200 tys niz 1% przy wartosci za 1 mln???
Jak nieruchomosci spadna to Ludzie beda mieli wiecej pieniedzy w portfelach,bo zaplaca mniejsze raty,zaplaca mniejsze wynajmy,a sklepy mniejsze czynsze w galeriach i beda mieli wiecej pieniedzy na realna gospodarke.....z korzyscia dla Panstwa,Rzadu i Polakow....
yardx
Oczywiście że tak będzie. W przypadku kredytów hipotecznych. Inne np konsumpcyjne lub dla firm będą na normalnych zasadach. Zaraz będę miał tu pierdyliardy łapek w dół ale zobaczycie i wspomnicie ten wpis
qonradx
Wow okazuje sie ze Węgry drukuja jeszcze szybciej od nas, a ja myslalem ze to nad wisłą Glapinski i jego modelki są liderami w dostarczaniuy nic nie wartego pieniadza rządowi, za głosy niepełnosprytnych obywateli. No nic Jarek, Orban dwa bratanki do Inflacji i drukarki! ilośc pieniadza na Węgrzech zwiekszyła sie od początku 2020r Wow okazuje sie ze Węgry drukuja jeszcze szybciej od nas, a ja myslalem ze to nad wisłą Glapinski i jego modelki są liderami w dostarczaniuy nic nie wartego pieniadza rządowi, za głosy niepełnosprytnych obywateli. No nic Jarek, Orban dwa bratanki do Inflacji i drukarki! ilośc pieniadza na Węgrzech zwiekszyła sie od początku 2020r z 2750 Bilionów Forintów do 3700 bilionów czyli o 37% w dwa lata! u nas o jakies 25%. Aż dziw bierze że maja inflacje o 0,5% niższą od nas, może wolniej ja po prostu z helikopterów nierobom zrzucali?
ifeelveryblah
W Polsce na rynku mieszkaniowym taki boom że aż Open Finance zbankrutował :)
jas2
Gdyby byli firmą budowlaną, tworzyli coś wartościowego to by żyli jak pączki w maśle.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki