REKLAMA

Węgry zamrożą stopy kredytów hipotecznych na poziomie z października

2021-12-22 15:29
publikacja
2021-12-22 15:29
Węgry zamrożą stopy kredytów hipotecznych na poziomie z października
Węgry zamrożą stopy kredytów hipotecznych na poziomie z października
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Stopy kredytów hipotecznych dla ludności zostaną na Węgrzech zamrożone na poziomie z października – poinformował w środę premier Viktor Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

„Podnosimy pensję minimalną, emerytury, utrzymujemy politykę dotowania opłat za media i wprowadziliśmy stałą cenę paliw. Inflacja dotyka jednak także inne obszary, na przykład odsetki od zaciągniętych wcześniej kredytów. Dlatego musimy otworzyć nową linię obrony: (…) zamrozimy odsetki kredytów dla ludności. Odsetki kredytów hipotecznych będą na poziomie z końca października” - oznajmił.

Orban powiedział, że posunięcie to wejdzie w życie 1 stycznia i będzie obowiązywać przez pierwszą połowę 2022 roku. Jak dodał, oznacza to, że wysokość rat do spłacenia w lutym będzie już niższa niż obecnie.

Pod koniec listopada portal gospodarczy Portfolio zwrócił uwagę, że międzybankowe stopy procentowe po trzykrotnym podniesieniu stóp procentowych przez bank centralny wzrosły na Węgrzech do najwyższego poziomu od ośmiu lat, przez co raty podniosły się często o 10-20 proc. Portfolio zaznacza, że 36 proc. kredytów zaciągniętych przez ludność ma stopę zmienną.

Według prognoz węgierskiego banku centralnego inflacja wyniesie w tym roku 5,1 proc., zaś w przyszłym 4,7-5,1 proc.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (30)

dodaj komentarz
konjoo
A Erdogan będzie dopłacał do odsetek Turkom, którzy zdecydują się trzymać Lirę na kontach oszczędnościowych i lokatach. Poniekąd to podniesienie stóp procentowych dla tej, tylko jednej grupy osób. Podobnie Orban obniża stopy procentowe dla wybranej grupy osób posiadających kredyty hipoteczne. Komuna wraca, wtedy też starano się regulować A Erdogan będzie dopłacał do odsetek Turkom, którzy zdecydują się trzymać Lirę na kontach oszczędnościowych i lokatach. Poniekąd to podniesienie stóp procentowych dla tej, tylko jednej grupy osób. Podobnie Orban obniża stopy procentowe dla wybranej grupy osób posiadających kredyty hipoteczne. Komuna wraca, wtedy też starano się regulować i kontrolować każdy aspekt, nie zwracając uwagi, jak to się przełoży na całą gospodarkę.
money_maker88
Wybory za 6 msc więc wiadomo o co chodzi. Zobaczymy co na to EUR/HUF xD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
osiemgwiazd
Komunizm wrócił. Kurduper nadwiślański zaraz skopiuje ten the-billny pomysł, a potem rozkaże swym czynownikom zarządzenie ustawą powszechnego bogactwa i dobrobytu.
salad77
Kto nie ma kredytów, kto jest oszczędny, kto się uczył, kto jest pracowity TEN FRAJER :-D
ravauw
Wypisz wymaluj, mowisz jak moj kumpel, tylko zapomnial, ze: studia oplacili rodzice, mieszkanie dostal po dziadkach, a pierwsza prace w firmie wuja, pozniej juz sobie poradzil bez konotacji..... taki to moze zyc bez kredytow...
kerad_
Może ktoś kto nie rozumie jak działają politycy w demokracji - również tej Zachodniej - i nie wyciąga z tego wniosków, nie jest taki mądry za jakiego się uważa?
damamad
Tak jakby lenie i nieuki dostawali kredyty...
Wyraźnie nie rozumiesz skąd się bierze zdolność kredytowa.
Bezrobotnemu golasowi nikt kredytu nie da.
antek10
A reszta za to zapłaci. Idą ścieżką Erdogana
volksempfanger
Władimir Władimirowicz Putin: Słuchajcie, po ile te parówki?
Ekspedientka: 110 rubli.
WWP: Dużo, trzeba obniżyć cenę.
E: Oczywiście, obniżymy.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki