REKLAMA

Limitowanie cen żywności na Węgrzech potrwa 3 miesiące

2022-01-12 19:21, akt.2022-01-13 13:22
publikacja
2022-01-12 19:21
aktualizacja
2022-01-13 13:22
Limitowanie cen żywności na Węgrzech potrwa 3 miesiące
Limitowanie cen żywności na Węgrzech potrwa 3 miesiące
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Ceny niektórych produktów, w tym mąki i mleka, od 1 lutego będą na Węgrzech limitowane – zapowiedział w środę premier Viktor Orban w nagraniu na Facebooku po posiedzeniu rządu. Limit będzie obowiązywał trzy miesiące - potwierdził w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Mąka pszenna, mleko krowie o 2,8-procentowej zawartości tłuszczu, cukier, olej słonecznikowy, udziec wieprzowy i piersi kurze nie będą mogły od 1 lutego kosztować więcej niż 15 października. „Tak musi być w każdym sklepie” – zastrzegł Orban.

Od połowy listopada obowiązuje już na Węgrzech limit cen paliw, który ma trwać do połowy lutego. Cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów (6,05 zł) za litr. Limit nie dotyczy paliw klasy premium.

Orban przypomniał w środowym nagraniu, że rząd ograniczył także stopy procentowe kredytów – zostały one zamrożone na poziomie z października, a mieszkańcy płacą dzięki dofinansowaniu państwa niższe rachunki za media.

3 kwietnia odbędą się na Węgrzech wybory parlamentarne, w których rządzący Fidesz po raz pierwszy zmierzy się ze zjednoczoną opozycją, która wystawi w każdym okręgu wyborczym tylko jednego kandydata przeciw kandydatowi Fideszu lub jego koalicyjnego partnera Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Limit cen na niektóre artykuły spożywcze na Węgrzech będzie obowiązywać przez trzy miesiące, ale w razie potrzeby może zostać przedłużony – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Oświadczył, że w każdym sklepie objęte limitem artykuły od 1 lutego będą mogły kosztować najwyżej tyle, po ile sprzedawano je w danym sklepie 15 października.

Dodał, że rząd nie planuje zrekompensowania sprzedawcom ani producentom strat z tytułu wprowadzenia limitu cen.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (99)

dodaj komentarz
midas69
I bardzo dobrze. Jak zaczną się ceny czarnorynkowe, niedobory wszystkiego i kartki to może naszym rodzimym komuchom cos sie przejaśni
prawdziwynierobot
nie przejaśni. zrzucą na covid i opozycję
midas69
Polecam zapoznać się jak to wybrańcy narodu przewalili przymus szpryczy z wyłączeniem siebie. Takiej podłości nie spodziewałbym się nawet po pisie.... https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/skandal-poslowie-chca-szprycowac-polakow-pod-przymusem-ale-sami-zalatwili-sobie-brak?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
maniek_as odpowiada prawdziwynierobot
Oczywiście, że zrzucą na covid. Teraz słyszę rządowych reklamach tarczy antyinflacyjnej, że inflację spowodował covid. A mi zdawało się, że inflację spowodowało drukowanie pieniędzy. Przecież gdyby nie drukowali to nie byłoby inflacji.
nasch_tschalnik
W mistrzostwach głupoty Pislam nadal dzierży palmę pierwszeństwa, ale Węgrzy depczą pisuarom po piętach. Dumb & Sumner. Sytuacja jak w filmie Bareji :Warszawa bum-bum'.
just_registered
Wegierska Republika Ludowa wraca 01.02.22.
historykgpw
27% VAT na Węgrzech i w dalszym ciągu pusta kasa? Niesamowite!
demeryt_69
PiSarzu, na Węgrzech ma 4 stawki: 27%, 18%, 5% oraz zerową. Najszerszą gama produktów i usług ma 5-procentowy VAT.

Takimi 'rewelacjami' to możesz zaimponować tylko Pale, ale on nie ma nawet matury :)

knl111 odpowiada demeryt_69
Stawka PODSTAWOWA VAT na Węgrzech to 27%. Na zdecydowaną większość produktów spożywczych nałożona jest stawka obniżona 18%. 5% to tylko na niektóre środki spożywcze jak np. mleko, jaja, drób.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki