REKLAMA

Według aktu zgonu powodem śmierci Elżbiety II była starość

2022-09-29 17:00
publikacja
2022-09-29 17:00

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła 8 września o godz. 15:10 (czasu miejscowego), a przyczyną zgonu była starość - napisano w akcie zgonu, który w czwartek został opublikowany przez Narodowy Rejestr Szkocji (NRS).

Według aktu zgonu powodem śmierci Elżbiety II była starość
Według aktu zgonu powodem śmierci Elżbiety II była starość
fot. Pool / / Reuters

Informację o śmierci monarchini dwór królewski przekazał do publicznej wiadomości 8 września o godz. 18:31 czasu londyńskiego, ale do tej pory nie był znany dokładny czas zgonu. Wiadomo było tylko, że premier Liz Truss, która z zgodnie z procedurą została poinformowana jako pierwsza, otrzymała tę wiadomość o godz. 16:30. Z kolei komunikat Pałacu Buckingham mówiący o tym, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy i są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia, został wydany ok. godz. 12:20.

Akt zgonu został podpisany przez córkę królowej, księżniczkę Annę, która podobnie jak najstarszy syn monarchini, Karol, była przy niej w chwili śmierci.

Elżbieta II zmarła na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii Wielkiej Brytanii.

Jeszcze na dwa dni przed śmiercią Elżbieta II przyjęła na audiencji w zamku Balmoral składającego rezygnację premiera Borisa Johnsona oraz Liz Truss, której powierzyła misję utworzenia nowego rządu. (PAP)

Królowa Elżbieta ostrożnym i dobrym inwestorem. Karol III odziedziczy fortunę

Karol III odziedziczy znaczny majątek po jednej z najbogatszych osób na świecie - królowej Elżbiecie II. Ona sama otrzymała w spadku niemałą fortunę, ale ją pomnożyła dzięki swoim sprytnym inwestycjom. 

Brytyjska rodzina królewska ma trzy główne źródła dochodu: majątek Korony, księstwa Lancaster i Kornwalii, które od wieków wchodziły w skład monarszego majątku, oraz m.in. przychody z dna morskiego wokół Zjednoczonego Królestwa. Łącznie daje to aktywa w sumie na ponad 17 mld funtów. 

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zene
I OK
Miliony masakrowanych niewolników sie ciesza,
jeszcze Polska wyjdzie z lap MI-6 i bedzie cacy
m00zyk
Regularny bełkot. Na starość się nie umiera. Rok temu królowa też była stara, ale jakoś nie umarła. Umiera się zawsze na niewydolność jakiegoś organu.
lightning_network
zawsze to lepiej umrzeć na starość, niż na młodość :D

Powiązane: Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki