REKLAMA

We francuskich supermarketach brakuje masła

2017-10-20 16:22
publikacja
2017-10-20 16:22

Wzrost zapotrzebowania na tłuszcz zwierzęcy i coraz większa konsumpcja produktów na bazie masła spowodowały jego brak w niektórych regionach Francji. Masła brakuje przede wszystkim w supermarketach na terenie Bretanii i Normandii.

fot. / / YAY Foto

"Masło wraca do łask" - zauważa tygodnik polityczny "Le Point", przypominając, że przez 30 lat dietetycy nim pogardzali.

Przy pustych półkach z masłem w większości supermarketów w Normandii widnieje informacja: "Ze względu na deficyt francuskiego mleka nasi dostawcy nie są w stanie realizować zamówień na masło".

"Nie ma masła w sklepie od dobrego miesiąca. Możemy znaleźć na półkach masło najdroższych marek, ale nie lokalnych producentów" - powiedziała mieszkanka Bretanii Chantal Christien. "Kuchnia bretońska bez masła jest jak słodycz bez cukru" - dodaje. Lokalne specjały kulinarne, naleśniki bretońskie, a zwłaszcza bretońskie ciasto maślane, jak sama nazwa wskazuje, nie mają racji bytu bez tego produktu.

"+Rehabilitacja+ znaczenia tłuszczów zwierzęcych wywołała zwiększone zapotrzebowanie na masło na całym świecie" - wyjaśnia na łamach gazety Gérard Calbrix, dyrektor ds. ekonomicznych francuskiego stowarzyszenia przetwórstwa mleka.

Zdaniem "Le Point" spadek cen mleka w Europie w związku z jego nadprodukcją dwa lata temu zmusił rolników do zmniejszenia produkcji. To także jeden z powodów obecnego niedoboru mleka. W rezultacie wzrosły ceny. Gazeta zauważa, że tona masła w kwietniu 2016 roku kosztowała 2 500 euro, podczas gdy w tym roku wzrosła do 7 000.

Dyrektor ds. rolnictwa Federacji Handlu i Dystrybucji (FCD) Hugues Beyler uważa, że są to tylko "niedobory jednorazowe, często związane z problemami logistycznymi" i tym, że konsumenci kupują więcej niż zwykle.

W stolicy Francji nie wszyscy mają świadomość, że taki problem istnieje. "Pierwsze słyszę, że brakuje masła" powiedział PAP Tanguy Lahaye, właściciel sieci piekarni w Paryżu. Wiadomość ta nie była jednak dla niego zaskoczeniem. "Jemy więcej masła. Konsumpcja narodowa wzrosła o 5 proc. w latach 2013 i 2015, o 2,5 proc. na całym świecie" - tłumaczy Lahaye.

Z Paryża Joanna Gołębiowska (PAP)

jgo/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
autor_widmo
Brawo za limity na mleko! kazda regulacja prowadzi do deregulacji i spekulacji!
fred_
Niech podziekuja Brukseli za wprowadzenie limitow produkcji mleka.
lelo1949
Skutek idiotycznej polityki rolnej UE
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aggressive
Jak to jest, że ceny masła szybują w górę niczym niegdyś kurs bitcoina, a jakość coraz gorsza...
mix123
" wzrosły ceny. Gazeta zauważa, że tona masła w kwietniu 2016 roku kosztowała 2 500 euro, podczas gdy w tym roku wzrosła do 7 000."
do_niczego
I Nagle MASŁO się znajdzie i będzie kosztowało 5 EURO kostka w strefie euro a w POLSCE od razu podrożeje do 20 zł.
samsza
Twardy dowód na zwycięstwo socjalizmu w tym kraju. Czemu mieszkańcy nie są zadowoleni, czemu już nie kochają partii socjalistycznej? Przecież te wszystkie Miterandy to były wielkie ludzie, prawda?
silvio_gesell
Wyglada na to, że w całej UE brakuje masła, stany magazynowe na zero.

https://www.clal.it/en/?section=magazzino_burro

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki