REKLAMA

Watykan zadowolony z pozytywnej oceny jego działań w walce z praniem pieniędzy

2021-06-09 13:50
publikacja
2021-06-09 13:50
Watykan zadowolony z pozytywnej oceny jego działań w walce z praniem pieniędzy
Watykan zadowolony z pozytywnej oceny jego działań w walce z praniem pieniędzy
fot. Banauke / / Shutterstock

Watykan oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjął raport organu Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy Moneyval i zachętę do kontynuowania tej drogi. Moneyval pozytywnie ocenił wysiłki Stolicy Apostolskiej w walce z takimi przestępstwami.

Liczący ponad 270 stron raport instytucji Rady Europy zawiera jednocześnie stanowcze wezwanie do tego, by Watykan wzmocnił swój wymiar sprawiedliwości, zaostrzył procedury przeciwko sprawcom przestępstw finansowych i zatrudnił więcej śledczych doświadczonych w takich postępowaniach. Raport ma w zdecydowanej większości pozytywną wymowę z wyjątkiem tej uwagi i zaleceń.

Odnosząc się do tego dokumentu Moneyval w watykańskiej nocie podkreślono: „Uznając skuteczność środków przyjętych przez wszystkie organy zaangażowane w walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, władze Stolicy Apostolskiej zapewniają o swoim zaangażowaniu na rzecz dalszego podążania drogą w pełni zgodną z najlepszymi międzynarodowymi standardami i w tym celu dokonają starannej oceny zaleceń zawartych w raporcie”.

"Powiedziałbym, że poszło dobrze" - tak ocenę Moneyval podsumował szef watykańskiego urzędu do spraw nadzoru i informacji finansowej Carmelo Barbagallo. Jak podkreślił, ta międzynarodowa instytucja uznała Watykan za "jedno z najlepszych" państw, jeśli chodzi o ściganie przestępstw finansowych; "lepiej niż wiele innych państw bardziej gospodarczo rozwiniętych i znacznie większych" - zaznaczył w wypowiedzi dla portalu Vatican News. Przyznał zarazem, że potrzebne są pewne korekty, w tym na przykład poprawa analiz dotyczących ryzyka nadużyć finansowych ze strony personelu w Watykanie.

Konkluzje Moneyval mają kluczowe znaczenie dla reputacji Watykanu, który za pontyfikatu Benedykta XVI rozpoczął kontynuowaną przez Franciszka gruntowną reformę finansów na rzecz ich przejrzystości oraz dostosowania do międzynarodowych standardów, po dekadach skandali i nieprawidłowości, do jakich dochodziło w wyniku braku przejrzystości i odpowiedniej kontroli transakcji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kib/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki