REKLAMA

Wartość rynku robotyki chirurgicznej w Polsce wyniesie 566,1 mln zł w '25

2020-09-11 11:42
publikacja
2020-09-11 11:42
Wartość rynku robotyki chirurgicznej w Polsce wyniesie 566,1 mln zł w '25
Wartość rynku robotyki chirurgicznej w Polsce wyniesie 566,1 mln zł w '25
/ Syntetik

Wartość rynku robotyki chirurgicznej w Polsce wyniesie w 2025 roku 566,1 mln zł wobec 166 mln zł na koniec 2020 roku, co oznacza średnioroczny wzrost na poziomie 28 proc. - prognozują eksperci PMR i Upper Finance Group. Liczba wykonywanych procedur robotycznych ma wzrosnąć w tym czasie do 11.250 z 1.495.

Podana wartość rynkowa obejmuje kwotę sprzedaży robotów, zakup narzędzi i jednorazowych materiałów potrzebnych do wykonania procedury, serwisów, a także wartość samych świadczeń medycznych.

"Tak wysoka dynamika wynika nie tylko z trendu zakupu nowych aparatów przez placówki medyczne w Polsce, ale również ze wzrostu efektywności i zastosowań per aparat. Szacujemy, że efektywność aparatów wzrośnie przynajmniej dwukrotnie w analizowanym okresie" - podano w raporcie.

Według prognoz, w 2021 roku wartość rynku powinna wynieść 223,7 mln zł, a liczba wykonywanych procedur 3.150.

Zdaniem ekspertów, dynamika rynku byłaby jeszcze wyższa w razie wprowadzenia osobnego programu finansowania tych procedur przez NFZ.

"Ministerstwo Zdrowia zapowiadało takie zmiany, jednak w chwili opracowania niniejszego raportu moment zrealizowania tych obietnic był trudny do przewidzenia. Spodziewamy się jednak, że taki ruch jest nieunikniony ze względu na korzyści jakie daje ta metoda, znaczne zaangażowanie środków publicznych w zakupy systemów robotycznych oraz rosnącą liczbę jednostek publicznych, posiadających system chirurgiczny da Vinci" - podano w raporcie.

"W naszej prognozie założono wprowadzenie dedykowanego publicznego finansowania procedur robotycznych od 2023 r. Zakładamy ewolucję średnich cen za zabieg od 45 tys. zł do 40 tys. zł w latach 2020-2022, a następnie od 40 tys. zł do 36 tys. zł w latach 2023-2025" - dodano.

W raporcie podano, że do tej pory na świecie zainstalowano około 5,7 tys. urządzeń robotycznych da Vinci, a z ich użyciem wykonano ponad 7,2 mln operacji. W Polsce funkcjonuje obecnie 11 tego typu robotów.

"Największa liczba aparatów znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeden przypada na około 90 tys. mieszkańców. W Polsce, według danych z porównywalnego okresu (połowa 2020 r.), jeden aparat da Vinci przypada na aż 3,4 mln mieszkańców, ale to i tak znaczny wzrost w stosunku do sytuacji z ubiegłego roku, w którym wartość ta wynosiła 6,4 mln mieszkańców" - podano w raporcie.

Urządzenie da Vinci to robot chirurgiczny, produkowany przez amerykańską grupę Intuitive Surgical. Jego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest notowany na GPW Synektik. Spółka odpowiada m. in. za sprzedaż i serwis robotów, instrumentów i akcesoriów oraz szkolenia operatorów systemów.

Z raportu wynika, że w kraju o wielkości Polski powinno być około 40-50 robotów.

"Biorąc pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne, możemy spodziewać się w sumie około 40 instalacji do końca roku 2025" - prognozują eksperci.

Autorzy raportu ocenili, że da Vinci wciąż ma dużą przewagę wobec konkurencji, a największe szanse, aby zająć konkurencyjną wobec da Vinci pozycję ma system Medtronic, który ma być gotowy w 2021 r. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pio008
Versius jest teraz najbardziej zaawansowanym robitem hururgicznym i do niego nalezy przyszlosc. Mam nadzieje ze Sluzba Zdrowia sie nim zainteresuje https://cmrsurgical.com/versius

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki