WHO ogłasza międzynarodowy alert w związku z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. O decyzji poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po spotkaniu komitetu kryzysowego organizacji.

(fot. Keith Tsuji / ZUMA Press)

O decyzji poinformował dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej, które są źle przygotowane do radzenia sobie z nim" - napisał na swoim koncie na Twitterze.

"Postawię sprawę jasno: ta decyzja nie stanowi wotum nieufności w stosunku do Chin. Przeciwnie, WHO nadal wierzy w zdolność Chin do zahamowania wybuchu choroby" - podkreślił Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

Szef WHO poinformował również, że Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Wyraził też przekonanie, że środki, które Chiny podejmują, są wystarczające, by "odwrócić trend".

"Widziałem potencjał (w Chinach) i jestem przekonany, że zahamują rozprzestrzenianie się (wirusa) tak szybko jak to możliwe" - dodał.

Decyzja WHO uruchamia zalecenia dla wszystkich krajów. Ma na celu zapobiegnięcie lub ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby przez granice miedzy państwami, przy jednoczesnym uniknięciu niepotrzebnej ingerencji w handel i podróże, zauważa agencja Reuters.

Associated Press informuje, że według definicji WHO międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

Ogłoszenie stanu zagrożenia powinno oznaczać większe środki i zasoby przeznaczane na walkę z wirusem, ale - jak zauważa AP - może również skłaniać rządy do ograniczenia podróży i handlu do dotkniętych epidemią krajów.

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Od tamtej pory w kraju zachorowało ok. 8 tys. osób, a ok. 100 przypadków wykryto za granicą. Z powodu zakażenia zmarło jak dotąd w Chinach 171 osób. Nie pojawiły się doniesienia o zgonach w innych krajach.

Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhanu i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w kilku okolicznych miastach. Mimo to wirus przedostał się do 18 innych krajów. (PAP)

baj/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 silvio_gesell

WHO nic innego nie robi, tylko monitoruje. I ogłasza alarm conajmniej tydzień za późno, bo piszę o tym od tygodnia. A jestem nikim jeśli chodzi o epidemiologię.

Powinni iść do więzienia.

! Odpowiedz
0 5 terrainahead

Boisz się ?
Nie okazuj emocji, to na nic, idą po nas.

! Odpowiedz
3 0 silvio_gesell odpowiada terrainahead

Tak, boję się. Bo policzyłem CFR na 30%. Nikt tego nie kontroluje, walczymy z naturą, a nie z establishmentem.

! Odpowiedz
2 3 terrainahead odpowiada silvio_gesell

Też się boję. Mało kto rozumie co się dzieje, mało kto myśli. Będzie panika, run na banki. Indie.

! Odpowiedz
0 2 terrainahead odpowiada terrainahead

Co to za ratio CF?

! Odpowiedz
0 4 infinum odpowiada silvio_gesell

Na podstawie jakich danych to wyliczyłeś?

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada infinum

Na podstawie danych używanych przez naukowców z bioRxiv.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada terrainahead

Case fatality Ratio, czyli stosunek liczby zgonów do potwierdzonych zarażeń, w danym czasie. Jeśli przyjąć 7 dni od potwierdzenia do śmierci to CFR wynosi 30%. Oczywiście całkowita śmiertelność jest zdecydowanie niższa, bo większość infekcji przechodzi bezobjawowo i nie jest diagnozowana. Naukowcy przyjmują 85%-95%, co dawałoby całkowitą śmiertelność ok. 1,5%-4,5%, porównywalna do hiszpanki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 xiven

chińczycy będą teraz traktowani na całym świecie jak trendowaci, tu komunikacja odwołana, tam wydawanie wiz zabronione, tu eksport wstrzymany

jak dla polityki trumpa to ideał sankcji przy poklasku wszystkich

! Odpowiedz
4 0 terrainahead

ot to chodziło, jak im podrzucali
świniaki też im wytruli ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil