REKLAMA
PIT 2023

W tym roku jest trudniej dorobić przed świętami. Na tym stanowisku płacą najlepiej

Katarzyna Wiązowska2023-12-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-01 06:00

Okres przedświąteczny to czas, gdy osoby poszukujące dorywczej lub tymczasowej pracy mają szansę dorobić nieco do domowego budżetu. Pracę wciąż można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, przy pakowaniu prezentów czy promocji produktów, jednak jest jej mniej niż rok temu.

W tym roku jest trudniej dorobić przed świętami. Na tym stanowisku płacą najlepiej
W tym roku jest trudniej dorobić przed świętami. Na tym stanowisku płacą najlepiej
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

W ostatnich latach coraz częściej zakupy świąteczne Polacy robią online, dlatego wiele akcji promocyjnych przenosi się do internetu. To sprawia, że jest mniejsze zapotrzebowanie na pracowników sezonowych.

To będzie słabszy sezon

Osoby planujące dorobić sobie przed świętami wciąż jeszcze mogą znaleźć sobie pracę m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów. Jednak jest jej mniej niż rok temu.

Według ekspertów Personnel Service ogólna liczba ofert pracy w gospodarce maleje i dotyczy to również prac sezonowych.

– Już wiadomo, że ten sezon będzie słabszy niż zeszłoroczny – uważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service. – To m.in. konsekwencja postępującego po pandemii przeniesienia handlu do kanałów elektronicznych i zdalnych form promocji. Bezpośrednie docieranie do klienta traci na sile. Nie ma zatem tak wiele ofert pracy, chociażby dla promotorek, hostess czy animatorów, bo zamiast nich wystarczy kampania online i kod QR produktu. Stawki oczywiście wzrosły, bo ogólnie wynagrodzenia w gospodarce są wyższe, natomiast ogólnie tych propozycji dodatkowego zatrudnienia w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest mniej.

fot. Personnel Service / 

Kto zarobi najwięcej?

Jak co roku na najwyższe zarobki może liczyć św. Mikołaj. Za godzinę pracy w czerwonym kostiumie z długą, siwą brodą można otrzymać od 27,5 do nawet 220 zł netto. Na najniższe stawki może tu liczyć św. Mikołaj zatrudniony w galerii handlowej. Natomiast święty odwiedzający z prezentami firmową wigilię lub dzieci w ich domach, ma szansę na znacznie wyższe wynagrodzenie.  

Najwięcej można zarobić w mikołajki i wieczór wigilijny. Na stronie internetowej Mikolaje.pl znajduje się informacja, że osoba pracująca w tej roli w Wigilię w godzinach 15:30-21 zarobi około 1000 zł na rękę, a w godzinach 15-22 około 1200 zł. Wynagrodzenie jest tu zależne od liczby wizyt.

Do roli św. Mikołaja poszukiwane są osoby młodsze i starsze, jednak odpowiednia postura i dojrzały wiek są dodatkowym atutem.

Na znacznie mniejsze zarobki może liczyć Śnieżynka. Podejmując się tej roli, można zarobić od 21,5 do 30 zł netto za godzinę.

Więcej ofert dla kurierów i kelnerów

Okres świąteczny oznacza też dużo pracy dla kurierów. Wzrastające zapotrzebowanie na ich pracę w tym czasie, sprawia, że również ich stawki stają się bardziej atrakcyjne. W okresie świątecznym kurier może liczyć na zarobki od 21 do nawet 48 zł netto za godzinę.

Można znaleźć też wiele ofert dla sprzedawców choinek i karpi. Mogą oni oczekiwać zarobków od 22,9 do nawet 36 zł netto za godzinę.

Na brak ofert pracy raczej nie mogą narzekać także pracownicy gastronomii. Kelnerzy i kelnerki mogą liczyć na stawki od 21,5 do 26,4 zł netto za godzinę. Jednak biorąc pod uwagę, że w okresie świątecznym jest większy ruch w restauracjach, dochodzą do tego znacznie większe kwoty z napiwków niż poza sezonem świątecznym.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka. Telefon: 501 208 998

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Czy w rekrutacji Mikołajów zachowywane są parytety płci ?
andregru
Oczywiście to tylko młode Mikołajki na nocnych zmianach zarabiają te 220zł na godzinę .
pagodzik odpowiada andregru
Ale podobno trzecia godzina gratis.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki