REKLAMA

W sierpniu zgłoszono tysiące fałszywych reklam. Te były najpopularniejsze

2023-09-11 10:32
publikacja
2023-09-11 10:32

Zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego zgłosił w sierpniu 1031 fałszywych reklam i 2007 niebezpiecznych domen wykorzystujących wizerunki znanych instytucji. Ponad połowa wykrytych prób oszustwa dotyczyła Baltic Pipe - poinformował CSIRT KNF w poniedziałek.

W sierpniu zgłoszono tysiące fałszywych reklam. Te były najpopularniejsze
W sierpniu zgłoszono tysiące fałszywych reklam. Te były najpopularniejsze
fot. Anton Vierietin / / Shutterstock

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zamieścił w poniedziałek na Twitterze podsumowanie swojej działalności w sierpniu.

"Cyberprzestępcy, publikując fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, wykorzystują wizerunki znanych instytucji. Zespół CSIRT KNF zgłosił w sierpniu 1031 fałszywych reklam i 2007 niebezpiecznych domen związanych z tym oszustwem" - poinformował CSIRT KNF.

"Oszuści publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, które prowadzą do niebezpiecznych stron, gdzie wymagane jest dokonanie rejestracji" - wyjaśniono. Wskazano, że cyberprzestępcy, pozyskując w ten sposób dane, nawiązują kontakt z ofiarami i zachęcają je do zainwestowania swoich oszczędności.

Z załączonej do wpisu infografiki wynika, że w sierpniu 2023 r. cyberprzestępcy najczęściej nawiązywali w swoich oszustwach do projektu Baltic Pipe realizowanego przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet. Wizerunek tego przedsięwzięcia został wykorzystany w 51 proc. fałszywych ogłoszeń. Drugie miejsce zajęła pod tym względem produkująca samochody elektryczne amerykańska firma Tesla, której wizerunek pojawił się w 24 proc. prób oszustwa. W dalszej kolejności przestępcy podszywali się m.in. pod PGNiG z Grupy Orlen (6 proc.), inne spółki Skarbu Państwa (3 proc.) oraz banki (2 proc.).

Zespół CSIRT KNF realizuje zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego. Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez KNF. (PAP)

mk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki