Z Neapolu znikną bloki - symbole kamorry

W Neapolu rozpoczęło się w czwartek wyburzanie trzech bloków mieszkalnych, które stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów kamorry. W blokach zwanych „żaglami” nakręcono sceny głośnego filmu o tamtejszej mafii.

Budynki o nowoczesnej architekturze zbudowano w dzielnicy Scampia w latach 60. i 70. XX wieku. Były wyrazem postępu, ale z czasem opanowane przez mafię i handlarzy narkotyków stały się symbolem kamorry. Charakterystyczny pejzaż tej części Neapolu znają widzowie ekranizacji powieści Roberto Saviano „Gomorra” na temat działalności i porachunków mafijnych klanów.

By przywrócić temu miejscu dobre imię, władze miejskie postanowiły gruntownie zmienić architekturę całego osiedla. Lokatorzy zostali przeniesieni do nowych mieszkań. W czwartek wiele osób z sąsiednich domów owacją powitało moment, gdy buldożer zaczął burzyć pierwszy blok. Neapolitańczycy mówili, że czekali na tę chwilę od lat.

W ciągu 40 dni zburzonych zostanie 50 tysięcy metrów sześciennych „żagla”. Burmistrz Neapolu Luigi de Magistris, który obserwował początek burzenia bloku powiedział: „Scampia wygrywa z Gomorrą 3:0”.

W miejscu, gdzie stoją trzy domy, władze miasta obiecały zbudować osiedle „na miarę potrzeb obywateli”. 

sw/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 12 marianpazdzioch

Czyli coś na kształt odwróconego kultu cargo. Burzą mrówkowce z nadzieją, że zwalczą w ten sposób handel narkotykami. Europa XXI wiek.

! Odpowiedz
4 7 dziki_losos

U nich się usuwa ślady mafii, tak jak u nas komunizmu. To ma sens - jeśli nie chcesz kultu złych, to usuń związane z nimi obiekty z życia publicznego.

! Odpowiedz
1 8 wjagus odpowiada dziki_losos

I wybuduj nowe... Jeśli to miasto ma budować coś "na miarę potrzeb obywateli", to nic dobrego tam nie powstanie. Z 30 lat znów to zburzą

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne