REKLAMA

Von der Leyen: 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia

2020-12-16 10:29
publikacja
2020-12-16 10:29
Von der Leyen: 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia
Von der Leyen: 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia
/ Komisja Europejska

27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Dodała, że pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepienia.

"Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów" - oświadczyła.

Poinformowała też, że by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych. "To jest ogromne zadanie, które przed nami stoi" - zaznaczyła.

Oznajmiła, że 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia. "Tak jak razem przechodziliśmy przez tę pandemię, razem musimy rozpocząć działania" - powiedziała.

Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. "3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirsuem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali" - oświadczyła.

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak przekazała EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, gdy firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma Komisja Europejska i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Reuters podał, powołując się na wypowiedź federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, że Niemcy mogą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 już w Boże Narodzenie.

Szef resortu zdrowia tego kraju powiedział we wtorek, że kraj może zacząć podawać szczepionki w ciągu 24-72 godzin po tym, gdy produkt BioNTech/Pfizer otrzyma zgodę regulacyjną Unii Europejskiej. Jego zdaniem może rozpocząć się to już w Boże Narodzenie.

Jak podaje EMA, pozwolenie na dopuszczenie do obrotu gwarantuje, że szczepionki przeciwko Covid-19 spełniają te same wysokie standardy UE, co wszystkie szczepionki i leki dostępne na ternie Unii.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (20)

dodaj komentarz
ajwaj_
Zaczelo sie,
do odleglych powiklan jeszcze daleko
____________
""Pracownik w amerykańskim stanie Alaska doznał poważnej reakcji alergicznej we wtorek, po tym jak został zaszczepiony przeciwko koronaawirusowi firmy BioNTech i Pfizer i był hospitalizowany - donosi New York Times, powołując się na źródła.

Jego
Zaczelo sie,
do odleglych powiklan jeszcze daleko
____________
""Pracownik w amerykańskim stanie Alaska doznał poważnej reakcji alergicznej we wtorek, po tym jak został zaszczepiony przeciwko koronaawirusowi firmy BioNTech i Pfizer i był hospitalizowany - donosi New York Times, powołując się na źródła.

Jego reakcja na szczepionkę uważana była za podobną do tej, która rzekomo wystąpiła u dwóch pracowników służby zdrowia po szczepieniach w Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu.

Nie wiadomo, czy pracownik na Alasce był uczulony na ten lek, jak podaje gazeta.

Szczepienia przeciwko koronaawirusowi rozpoczęły się w USA w poniedziałek, przy użyciu szczepionki stworzonej wspólnie przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką BioNTech.
Pierwszymi, którzy otrzymają lek są pracownicy medyczni""
atx
to late!!! brytole już bierą
a jeszcze nie wyszli ...może poczekamy co tam będzie za rok
w razie czego łatwa wyspa do zatopienia
samsza
UE przecież może przysłać instrukcje co robić, po co 460 posłów i 100 senatorów ?
and-owc
"Szczepienie" z suką jest dobre - zaszczekał pies. Tylko nie w jednym czasie (bo nie wydolę z zaspokajaniem pacjentów - "zakleszczyła" mnie suka). Ursula lubi takie zabawy ( Sza la la, zabawa trwa - U.Sipińska).
bankster-kreator
Propaganda trwa w najlepsze co chwilę artykuły i wiadomości o szczepionkach, coraz częściej będą pokazywać sławnych ludzi i polityków jak przyjmują „szczepionkę” z soli fizjologicznej i witamin z buteleczki z naklejką covid… aby pokazać jaka ta „szczepionka dobra”. No i mają wprowadzać z czasem ”benefity" dla tych co się zaszczepią Propaganda trwa w najlepsze co chwilę artykuły i wiadomości o szczepionkach, coraz częściej będą pokazywać sławnych ludzi i polityków jak przyjmują „szczepionkę” z soli fizjologicznej i witamin z buteleczki z naklejką covid… aby pokazać jaka ta „szczepionka dobra”. No i mają wprowadzać z czasem ”benefity" dla tych co się zaszczepią i ograniczenia dla tych niezaszczepionych… Nie dość, że szczepionki są "darmowe" czytaj zasponsorowane z własnych podatków. to jeszcze trzeba przekonywać obywatela na różne możliwe sposoby do przyjęcia tej szczepionki benefitami jakby obywatelowi nie zależało na własnym zdrowiu??? Po prostu każdy podświadomie już czuje pismo nosem, że to jest jakieś wielkie guano ta szczepionka. Zresztą nikt (ani rząd ani firma która to wyprodukowała) nie bierze za to odpowiedzialności to już o czymś świadczy. Każdy wie, że szczepionka nie była testowana przynajmniej prze okres 5-10 lat na ludziach i że zaszczepieni będą żywymi królikami doświadczalnymi. . .
tristans
tolerancyjne i demokratyczne Niemcy, rzucają rozkazami i nakazami nie mniej niż nazistowskie świnie. Jak widać mają to w genach, nie jest to kwestia wybryku zwyrodnialców które doszły do władzy.
hfjdj
Przypomina mi to troche szkolne czasy kiedy pani nauczyciel mówiła że na wycieczkę muszą pojechać wszyscy. Hehehehehe.
adamii
"kupilism wiecej niz potrzeba" hehehe, nawet sie nie ukrywaja ze przeplacili
prs
Kolchozowa Pani Von der cos tam -
musi to na rusi, a w Polsce jak kto chce.
meryt
prs "musi to na rusi, a w Polsce jak kto chce'

To ile obowiązkowych szczepionek przyjąłeś przez pierwsze 6 lat życia?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki