Użytkownicy Bankier.pl przeciwko wspólnej armii UE

W dniu ataku terrorystycznego w Brukseli, redakcja Bankier.pl zapytała użytkowników o to, czy popierają pomysł wprowadzenia wspólnej armii w ramach Unii Europejskiej. Ponad 55% odpowiedziała „nie”.

Po ataku terrorystycznym w Brukseli część polityków – z Polski i z całej UE, wyrażało opinię, że Unia powinna dla poprawienia własnej obronności powołać wspólną armię. Postanowiliśmy zapytać użytkowników Bankier.pl, co sądzą o tym pomyśle. W sondzie głos oddało 639 osób. Ponad połowa opowiedziała się przeciwko wspólnej armii.

Czy Unia Europejska powinna mieć swoją armię?
TAK NIE Nie wiem
41,63% 55,24% 3,13%
Źródło: sonda Bankier.pl przeprowadzona w dniu 22 marca 2016 roku

Pomysł stworzenia wspólnej unijnej armii jest prawie tak stary jak sama Unia Europejska. Pierwszy, ale nigdy nieratyfikowany traktat w tej sprawie, na początku lat 50. XX wieku podpisały Francja, Włochy, kraje Beneluksu i RFN. Projekt Europejskiej Wspólnoty Obronnej nigdy nie został zrealizowany m.in. z tego powodu, że państwa wchodzące w jego skład są członkami NATO (obawiano się także dozbrojenia RFN oraz reakcji ZSRR).

Obecnie za powołaniem czegoś na kształt EWO optuje m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker. Wśród państw UE, chętne na wspólny korpus są przede wszystkim Niemcy i kraje Beneluksu.

Transfer suwerenności

Według inicjatorów, wspólna armia UE miałaby poprawić szybkość reakcji na zagrożenia zewnętrzne, ale także wewnętrzne, występujące w państwach członkowskich. Ponadto, wspólny korpus poprawiłby pozycję dyplomatyczną samej Unii Europejskiej i jej przedstawicieli.

Niemniej, jest to w dużej mierze transfer suwerenności – obywatele poszczególnych państw UE boją się, że miałyby ograniczony wpływ na wspólną armię, która z natury rzeczy reagowałaby raczej w sytuacjach niestandardowych. To oznacza, że mogłaby stanowić przeszkodę w prowadzeniu osobnej polityki zagranicznej przez państwa UE.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 ~bumbum

Pacyfikacja buntów. Jak bratnia pomoc w Czechosłowacji. Historia powtarza się. Już niedługo Unia Europejska pokaże swoją prawdziwą twarz. Warto też zauwazyć, że pomysł armiii unijnej lansują ci, którzy nasprowadzali muzułmanów do Europy.

! Odpowiedz
1 12 ~Robieni_w_Bambuko

Prawdziwa Armia , nie wydumana, Armia Bojowników Islamskich już jest w Unii od dawna, Nachodźcy stanowią jej przyszłe uzupełnienie. Armia podziemna , bezkompromisowa - bez kompromisu zawładnie UE w przyszłości Islam. Asymilacją będzie , ale wymuszona na europejczykach, kto nu=ie z Islamem ten przeciw i aut, Czy tak trudno dostrzec te trendy.

Amerykanie nazywają Europejczyków "dziećmi we mgle" , sami sobie zgotowali ten los i jeszcze nas do tego wciągnęli. Wspólna armia dzieci, nie widzę sensu, tu potrzebny jest Trump i bezkompromisowa obrona wszelkimi środkami wbrew opiniom lewaków, którrzy wspierani przez Sorosa i jego kumpli banksterów już się skompromitowali ostatecznie.

Pierwsza rzecz tak jak w USA dostęp każdego do broni i utworzenie (brawo Maciarewicz) utworzenie obrony terytorialnej i niech te dupki tylko sie do nas zapuszczą to sobie poradzimy bez żadnej armii cudaków .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~notak

Cały kometarz : DZIENGI >>>>> www.gem.keep.pl/news-

! Odpowiedz
14 1 ~armia

Powinna być armia UE, na tyle silna aby wejść do tego grajdołku, zając te ziemie, wprowadzić podział na landy a nie województwa, zlikwidować przywileje emerytalne, ZUS, i całą tą machinę adminsitracyjną pożerającą miliardy.

! Odpowiedz
3 12 ~ron2000

Nigdy już nie chcemy w Polsce żołnierzy niemieckich.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil